şükela:  tümü | bugün
 • şahinin kediyi kaçırıp yemesi durumudur. kimsenin müdahale etmemesi de ayrı bir yanlış. normalde şahin; kemirgen, tavşan, güvercin falan yiyen bir yırtıcı kuştur. ilk başta müdahale etselerdi kurtarabilirlerdi.

  edit : kendi ev kedileri olsa müdahale ederlerdi, sokak kedisi olunca umursamamışlar. olay bu.

  edit-2: insanlarla iç içe olan kedi, köpek gibi evcil hayvanları tutup vahşi doğaya göre değerlendirmeyin. kedi, köpek gibi hayvanları vahşi doğaya bıraksanız avlanamazlar ve kendilerini koruyamazlar bile.

  edit-3 : arkadaşlar orası yerleşim bölgesi, vahşi doğa değil. o kedi insanların verdiği mama ve yiyeceklerle beslenen evcil bir sokak kedisi. yani avlanmayı, mücadele etmeyi falan pek bilmez.

  birçok sokak köpeği geçmişte bazı belediyeler tarafından toplanıp doğaya salınmıştı. birçoğu kurt gibi vahşi hayvanlar tarafından yendi ve bir kısmı da açlıktan öldü.

  bunlar insan eli ile beslenmeye alıştıkları için bizim gibiler ve doğuştan öğrenmedikleri için avlanmayı ve korunmayı pek bilmezler. içgüdüleri vardır ama gelişmemiştir. çünkü doğduklarından beri insanlarla iç içe durumdadırlar.

  bu yüzden bu videoyu -aslanın ceylanı yemesi, sırtlanın zebrayı canlı canlı yemesi- gibi değerlendirmemek gerek.

  çünkü bunlar vahşi hayvanlar değil orası da vahşi doğa değil.

  bilal'e anlatır gibi anlattım. umarım başarılı olabilmişimdir.

  avcılık da öğrenilen bir olaydır çünkü.

  iyi o zaman doğada var diye sizin bebeğinizi veya çocuğunuzu da vahşi hayvanlar yesin.

  kafanız iyi mi sizin ?

  hassas olanlar izlemesin
 • hep kediler mi kuşları öldürüp öldürüp bırakacak. doğanın kanununu yerine getiren şahin içeren video.

  addendum : kediler çok sevimli, tabi ki ölmesinler. hatta bütün kuşları öldürüp, her yere yayılıp, doğanın dengesini mahvetsinler. neticede instagrama karga koyacak haliniz yok değil mi?
 • skandal mı? niye müdahele etsinler ki, ot mu yesin şahin?
  ceylanları da alalım aslanın ağzından yazık :(

  insanoğlu harbiden çok garip, hem en kötü ve dünya'ya en zararlı organizma hem de karnını doyuran kuşa sinirlenecek kadar beyinsiz.
 • insanların doğaya müdahale etmemesini skandal olarak nitelendiren yazar beyanıdır. ne yesin şahin? martı gibi simit mi kovalasın? bir kedinin şahin yavrusunu yuvadan çalması nasıl doğal bir davranışsa bir şahinin de kediyi avlaması o kadar doğaldır.
  ne mal insanlar var yaa.
 • ilgili videonun sonundaki ironik tabelayla trajikomik hale gelen olay.
 • kız düşürmek için şahinin aç kalmasına razı olan bir yazarın hezeyanı. kedi çok ponçik çünkü.

  -ay video çok mu kötü gerçekten?
  +kötü bebeğim açma sen. ben sana anlatırım.
 • aga şu insanlardaki suni hayvan sevgisine hastayım. kedi, köpek, inek, koyun, katır vb evcil/besi/iş hayvanları soyunu kuruttuğumuz vahşi hayvanlar yerine kendi palazlandırdığımız ve çoğalttığımız mahluklardan ibaret. yani sokakta çeteleşip kafa siken, orayı burayı pisleyen, çoluğumuza çocuğumuza saldıran it, köpek için yaptığınız "onun yerine gelip apartman diktik bi' kere, burası aslen onun" savunmanız silme saçmalık. aynı şekilde kediler de kedigiller içerisinde insana zararı az, haşere ile mücadelede faydalı bir ırkın kasıtlı türetilmesinden başka bir şey değil. gerçekten hayvanlara merhamette samimi iseniz asıl o şahinin avlanmasına ses etmeyeceksiniz. işin ilginci, bok varmış gibi afrika'da aslan sürüsünün bizon hüpletmesine izlemeye giden doğa aşıkları iş mamasına çuvalla para döktüğü kedisine, köpeğine gelince hassaslaşması aslında. riyakarsınız.