şükela:  tümü | bugün
  • samsun'un vezirköprü ilçesinde yer alan doğa harikası. altınkaya baraj gölünün en dar noktası olan kanyon, yaklaşık 1,5 km uzunluğundadır.

şuradan resimleri görülebilir; http://www.google.com.tr/…i&ei=0jcsuzzjpigypovtgaai
  • tek bir entry yazılmasına anlam veremediğim, kendimi iskandinav coğrafyasında sandığım, tam bir viking metal klip çekmelik kanyon.

babam bayram ziyaretine amasya'ya gidelim diye tutturunca çevre bölgede gezilecek yerleri araştırdım ve burası da o şekilde çıktı karşıma.suluova-havza-vezirköprü rotasıyla yola çıkıp vezirköprü merkezinden çıkarken sağ tarafta kanyona gidiş tabelasını göreceksiniz.bol virajlı, uçurumlu ama doğanın içinde asfaltı yeni yapılmış 18 kmlik bir yol sizi bekliyor.

gölün kenarında tekne, kontenjanını doldurup kafasına göre tura çıkıyor.o turu yapmayınca zaten kanyona dair herhangi bir şey göremiyorsunuz.

kanyon turunda bol bol güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.ama tüm tur boyunca fotoğraf çekip o anın zevkini kaçıranlardan olmayın.

turda benim aklımda (bkz: tyr) 'den hold the heathen hammer high çalarken gerçekte ise şakşuka , oyun havaları falan çalıyordu son ses.teknenin alt katında göbek atanlar falan vardı.anla anlayabilirsen.

sonuç olarak beklenmedik bir güzelliği görmüş olduk.dönüşte havzada akrabama uğrarım diye bizle gelen babam dahi hayran kaldı.havza'ya da uğrayıp hayırlı evlat da olduk ve bu güzel gün son bulmuş oldu.
  • gidecekseniz muhakkak ayın gökyüzünde görünmediği bir gece gitmeye çalışın. sandalyenize oturun (nevaleniz yanınızda olsun) kafanızı gökyüzüne kaldırın. mükemmel bir samanyolu görüntüsü ve bir sürü yıldız gecenize renk katacak.
    gündüz gemi ile kanyon içerisinde muhakkak gezin. sarp dağlara doğru bir yürüyüş yapın,yanınıza su almayı unutmayın.
  • 200-300 metre yükseklikte ki sarp kayalıkların arasında tekne gezisi yapabilir, gökyüzünde uçan şahinleri görebilirsiniz. ağzını açmadan manzara seyredebilen görmedim henüz.
    dipnot: gezi teknelerinde aşırı erik dalına maruz kalabilirsiniz. kulaklık önemli :)