şükela:  tümü | bugün
 • ankara'nın kızılcahamam ilçesine bağlı olan milli parktır.
  ankara'dan gidenler için e-5 karayolu istikametinde bolu gerede yönüne doğru dönüşten 10 km sonra yolun sağ tarafında kalmaktadır.
  parkın kullanımı ücretsiz olup, girişte şahinler göleti bulunmaktadır ki içerisinde balık da vardır.
  doğal ortamı, bitki örtüsü, istanbul, ankara gibi metropollere yakınlığı ile trekking, fotoğrafçılık ve kampçılık için gayet uygun bir ortamı var.
  şehrin kalabalığından, gürültüsünden uzaklaşıp doğa ile iç içe olmak isteyenlerin tercih edebileceği bir milli park.
 • çok doğa az insan..
  ama insanoğlu çöpünü, poşetini ortada bırakmasa daha harika olurdu. parka giriş ayrı ücretli, kamp alanı ayrı. piknikçi ile kampçıyı ayıran kapı çok iyi düşünülmüş. akşam 20:30'dan sonra dışarı ile bağlantı kesiliyor ki bu da harika.. sorumlu personel çok ilgili. kamp ateşi için ısrarla kendi odununuzu getirin kampın doğal yapısını bozmayın deselerde tabii ki maalesef öyle olmuyor o işler.. en güzel tarafı içerisi geniş üst üste çadır kurmak zorunda değilsiniz., kötü tarafı yol çok tozlu. çadırınız yola yakınsa gelen geçen bi araba ortalığı toza dumana çeviriyor..1600 m civarı rakımı var. yani temmuz/ağustos sıcaklarında bile yazlık çadırı ve tişörtü/şortu kapıp gidilecek bi yer değil. gecelerin hatırı sayılıyor..
  eylül ayında araçları kamp çadırları kurulan alanının içine almama kararı aldılar, çadırlar için daha çok yer açıldı. bu uygulamanın devamını sağlayabilirlerse çok şukela olacak.
 • ankara’ya yaklaşık bir saat mesafedeki efsane çam ağacı çeşitliliğine sahip milli park.

  hafta sonları çocuklu aile kalabalığı oluyor ancak alanın büyüklüğü her türlü kalabalığı kaldıracak düzeyde. arabayı kamp yapacağız alanın yanına kadar taşıyabiliyorsunuz ki bu çok önemli bir faktör.

  ateş yakmak için uygun bir ortam var ancak kural olarak odununuzu dışardan getirmeniz gerekiyor. alan anlamında genişliği trekking e uygun geniş bir alan ve küçük bir gölü var. göl sabahları çok güzel oluyor, fotoğraf çekmeye elverişli bir ortam var. maksimum iki gece kalınıp kafa dinlenilebilir. daha fazlası sıkabilir.

  tavsiyeler

  kampa gitmeden kamp işletmecisi ile iletişime geçip kampın yoğunluğunu, giriş ücreti vs. gibi durumları öğrenin. kampa 20:30dan sonra giriş yapılamıyor.

  gece soğuğuna hazırlıklı olarak gelin. yanınızda en azından bir polarınız olsun.(hangi ay/mevsim olursa olsun)

  ormanın içlerinde devasa çam ağaçları var. öte yandan ormanın içlerine dalıp kaybolursanız soluğu bolu’da alabilirsiniz. kaybolmayın. zira bizim gibi 10 km bayır tırmanmak durumunda kalırsınız.

  yaktığınız ateşi iyi söndürün. her yer kozalak olduğu için tutuşmaya çok elverişli bir ortam var. mümkünse daha önce ateş yakılan yerleri tercih edin.

  genç bir ekiple gidiyorsanız mümkün oldukça ailelerden uzak yere otağı kurun.
 • kırk yıllık ankaralı olarak koronavayrıs hasebiyle ancak varlığından haberdar olabildiğim "nefesi bol, harikulade yerler" listeme bugün eklendi. öyle, eymir'e, karagöl'e, çıbıh'a falan benzemiyor yalnız, sıkı giyinin gelin. aagust sabahında bile serinlikten ısırıldık, yeni ısınıyoruz. çamların özelliğinden ve güzelliğinden olsa gerek. bir de şebeke çok kısıtlı. böyle möööteşem bir manzarada çok da şey değil ama... biliniz.
  fipnot: ürkcell.
 • yılbasını bu sene burada geçirmek istiyorum. umarım bir yasakla karsılasmayız..

  hakkında şöyle bir yazı yazmıştım. vakti olan varsa buyursun okusun

  https://dogadaolan.com/…amam-sahinler-tabiat-parki/