şükela:  tümü | bugün
  • mercedes kadar konforlu, lamborghini kadar klas ve bugatti kadar hızlı hissi veren araçtır. insana "ben de artık bir şeylerin sahibi olabiliyorum" hissi verir. bir fiat uno'dur kimi zaman.
  • daha ilk iki haftada fazlasiyla cefasini cektigim araba olmustur. yine de canimdir. sefasini sürmeyi dört gözle bekliyorum.
  • satarken duygusal anlar yaşatır. hele ki uzun bir süre yenisi alınamayacaksa daha bir dramatikleşir ayrılık anı. noterdi, şuydu buydu derken, en son parayı eline alıp sayarken ben n'aptım dersin kendi kendine. ne olurdu şurada dursaydı? bu lavuk mu binecek şimdi benim arabama dersin. sen arabada anılar görürken, o sadece çizik görür.

kapı kolunun iç kısmındaki çizikleri fark etmez. sen eski sevgilinin uzun tırnaklarını hatırlarsın. çamurluktaki eziğe bakarken, sen onun arabayı aldığın ilk gün olduğunu hatırlarsın. arka kapıdaki çok incelemeden belli olmayan eziğin aslında bir maç çıkışı başına geldiğini bilmez. oysa sen ne çok sövmüşsündür onu yapan orospu çocuğuna. sağ koltuğun arkasındaki cepteki şişkinliğin, yazdığın hikayeleri biriktirdiğin bi ton kağıttan geldiğini bilmez. mal gibi bakar sadece. onun için arabanın değerini düşüren bütün ayrıntılar, senin için birer manevi değerdir. arabayı sıradan bir astra olmaktan, benim arabam yapan her şey onun için birer sorundur.

anılar, o ayrıntılar, her şey başka bir şehre doğru yola çıkar. aynı plaka ile şimdi bin km uzakta, kim bilir başka sokaklarda gezerken ben yalnızca özleyeceğim. cebimde anahtarın bıraktığı boşluk bile şu an onu hatırlatıyor bana. meğer ne çok severmişim. keşke o küçük ayrıntıları, o kusur sanılan anıları bıraksaydı. sahip olunan ilk araba, ilk sevgili gibi unutulmazmış. ben bugün bunu anladım.
  • henüz sahip olunmamış araba :( parasını versem de biri kapının önüne bırakıp anahtarı verse aha bu dese beni uğraştırmasa :(
  • (bkz: euro civic)
  • (bkz: seat cordoba)

gözünüzdeki yeri, efsaneliği, kıymeti hiç bitmeyecek arabadır.
  • aynı zamanda deyim yerindeyse tecavüze uğrayan ilk arabadır. ilkleri onla yaşayacaksınız; hatalar, cezalar ve belki kazalar... benim açımdan gözüm gibi baktığım bişey değildi. zaten her aşk gibi soğuk başladı ve giderek ısındık. ısındıktan sonra bile kavgalı gibi olduğumuz günler oldu, ya ben ona hırçın davrandım ya o bana mırın kırın etti ama hiç yarı yolda bırakmadı beni. bazen kullanırken etle tırnak gibi olduk ruhu var gibi hissettirdi, bazen kendini aşarak şaşırttı beni. ve hala bende ve hala arada değiştirsem mi diye esiyor, sonra sevgilimi aldatmış gibi suçluluk duyuyorum. bir o kadar pis, bir o kadar hızlı ve atarlı çingene kızım benim.
  • turunculu arabası olan çocuk olarak tanınmama sebep olan renault cliodur. üzerinden yıllar geçse de, daha pahalı ve lüks araçlar alsam da, yeni reklam filminde de dediği gibi; ilkler unutulmaz. o araca bindiğinde yaşadığın gurur ve heyecan inanılmazdır. aşağıdaki reklam bu konuyu tam anlamıyla özetler.

[http://www.youtube.com/watch?v=efsxwmdnack http://www.youtube.com/watch?v=efsxwmdnack]

not: amaç reklam değil, oradaki duyguyu görmek. x markası olarak düşünün.
  • (bkz: palio)

iyi kaçardı kerata.
  • fiat punto 1.3 multijet 75 hp lounge+esp paketi arabamı seviyorum.