şükela:  tümü | bugün
  • üzerinde türlü fantezilerin denendiği bilgisayardır.

açılışında, ekranda "hoş geldiniz" yazdığında kişinin kendi kendine "hoş bulduk ekiekiekei" diye sevindirik olduğu, c:/windows'un içinden "neyse lan, az yer kaplıyor, bir şey değildir bu" diye sistem dosyaları silinen ve bilgisayarcıya format atması için gönderilen bilgisayarlardır bunlar. candırlar.
  • (bkz: 486 dx)
    (bkz: 4mb ram)
    (bkz: ms-dos)
    (bkz: windows 3.1)
  • (bkz: commodore 64)

kafa ayarı ile ilgili çok kişinin bilmediği bir sır vereyim size. oyun çektirmeye gittiğinizde kendi datasetteinizi de götürürseniz ve bilgisayarcı oyunu çekerken sizin datasetteinizi kullanırsa, kafa ayarı tam olarak tutar. hiç değiştirmenize gerek kalmaz. *

(bkz: tunç bilgisayar)
  • (bkz: 286)
  • bir gün sonra sabah 9 da bilgisayarı satan amcayı arayıp "önümde oyunlar var ama açamıyorum" a "iki kere tıkla" diye cevap aldırtan
  • 1999 yılında almıştım kendisini.

p3 450mhz işlemci, 64mb ram, 8mb ekran kartı, 20gb hdd, 33,6kbps fax-modem, creative sound blaster 64bit ses kartı, 160w hoparlör, 14'' philips monitör, creative infra 48x cd sürücü, 1.44'' floppy, tv kartı (markasını hatırlamıyore).

fiyat? 1600usd.* o zamanlar yeni çıkmış tabi pentium iii serisi, anakartlar canavar. hala unutamam mortal combat iv yüklediğim ve üç boyuta çılgınca daldığım günleri.

p.s. kendisi halen çalışıyor.
  • (bkz: hal 9000)

sonra pişman oldum ama..
  • (bkz: xt)
    (bkz: 8086)
    (bkz: dr-dos)
  • hâlâ kullandığımdır. bana da yazık.
  • düşük gelirli bir aile olduğumuz için commodore 64'lerı, amiga 500'leri aile dostumuz olan bülent abilerin evinde görüp deliler gibi özenirdim. o zaman hem bülent abide hem de oğlunda birer bilgisayar vardı.

bir de babası fabrikatör olan bir yasemin vardı. her allahın günü onlara gidiip windows 95 işletim sistemli bilgisayarında power point açıp küçük resim * ekler dururdum slaytlara. başka yapacak bir şey yoktu çünkü. o zaman donatılardan mayın tarlası oynamayı keşfedememiştim.

ama sonra hiç unutmam 12 şubat 1999 tarihinde eve geldiğimde salonda yıllardır istediğim şeyle karşılaştım. benim toplama bilgisayarım. annem günlere girip para biriktirerek almıştı. hani toplu para geçiyor ya eline. bir kaç tane de taksidi kalmıştı.

benim harika bilgisayarım. kurulumu ramazan abi yapmıştı. bir tane jazz jackrabbit 2 oyunu almış, bir de winamp için tonlarca müzik yüklemişti.
    2 ay sonra biricik babacığım `:?!`sağ olsun, hacizle gitti bilgisayarım.

kısa süren ama fırtınalı bir aşk vardı aramızda kimsenin anlamadığı. 2 ayda 4 kere format yediği halde bana hiç küsmedi. ilk aşklar unutulmazmış. unutmadım seni bilgisayar. eğer bunu okuyorsan bir yerlerde bana ulaş. ben o ergenlik çağındaki uzun saçlı kız.

edit: düşük gelirli bir aile olmadığımız için yazmışım lan. saçmalamışım. doğrusu "olduğumuz için" olacaktı. töbe zinkar