şükela:  tümü | bugün
  • üzerinde türlü fantezilerin denendiği bilgisayardır.

açılışında, ekranda "hoş geldiniz" yazdığında kişinin kendi kendine "hoş bulduk ekiekiekei" diye sevindirik olduğu, c:/windows'un içinden "neyse lan, az yer kaplıyor, bir şey değildir bu" diye sistem dosyaları silinen ve bilgisayarcıya format atması için gönderilen bilgisayarlardır bunlar. candırlar.
  • (bkz: 486 dx)
    (bkz: 4mb ram)
    (bkz: ms-dos)
    (bkz: windows 3.1)
  • (bkz: commodore 64)

kafa ayarı ile ilgili çok kişinin bilmediği bir sır vereyim size. oyun çektirmeye gittiğinizde kendi datasetteinizi de götürürseniz ve bilgisayarcı oyunu çekerken sizin datasetteinizi kullanırsa, kafa ayarı tam olarak tutar. hiç değiştirmenize gerek kalmaz. *

(bkz: tunç bilgisayar)
  • (bkz: 286)
  • ilk bilgisayarım commodore 64'tü.
    aslında benim de değildi, kuzenimin bilgisayarıydı ki kuzenim üniversiteye geçince alet de benim elime geçmişti. tabi ben ne anlarım, "aa atari!" diyip yapışmıştım c64'e.
    teyp kasediyle çalışıyordu ve kodlarından -yanlış hatırlamıyorsam- play dışında hiç birini kullanmıyordum. onla da anca he-man falan oynardım.

daha sonra gerçekten bilgisayar niyetiyle alınan, çılgın gibi lanse edilen boktan vestel asteo girmişti evimize. sistem dosyalarını mı silmedim, virüs mü sokmadım, ses kartını mı yakmadım. yıllar içinde aleti bozma varyasyonlarım da artmıştı. ancak en net hatırladığım olay şudur, anakartın pili bitmişti. yani bilgisayarda herhangi bir şekilde bios saati veya bios şifresi kalmamıştı.

annemse ben biraz daha ders çalışayım diye bilgisayara şifre koyardı ama nafile...
    en çok güldüğüm kısım ise benim gerçekten hacker olduğuma inanmaya başlamasıydı şifrenin işe yaramadığını her gördüğünde.
  • bir gün sonra sabah 9 da bilgisayarı satan amcayı arayıp "önümde oyunlar var ama açamıyorum" a "iki kere tıkla" diye cevap aldırtan
  • 1999 yılında almıştım kendisini.

p3 450mhz işlemci, 64mb ram, 8mb ekran kartı, 20gb hdd, 33,6kbps fax-modem, creative sound blaster 64bit ses kartı, 160w hoparlör, 14'' philips monitör, creative infra 48x cd sürücü, 1.44'' floppy, tv kartı (markasını hatırlamıyore).

fiyat? 1600usd.* o zamanlar yeni çıkmış tabi pentium iii serisi, anakartlar canavar. hala unutamam mortal combat iv yüklediğim ve üç boyuta çılgınca daldığım günleri.

p.s. kendisi halen çalışıyor.
  • (bkz: hal 9000)

sonra pişman oldum ama..
  • (bkz: xt)
    (bkz: 8086)
    (bkz: dr-dos)
  • hâlâ kullandığımdır. bana da yazık.