şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eskişehir'de mahkemenin sahipli kedisine işkence ederek öldüren kişi için verdiği örnek karardan sonra yasal olarak geçerliliği bulunan sözleşmedir. (en azından başka bir kaç olayda bu sözleşme mahkemeye sunulduğunda kabul görmüştür)

  (bkz: can aksoy)

  sahiplendirme yaparken lütfen bu sözleşmeyi kullanın. hem olası üreticileri, sadece heves için alanları elersiniz hem de hayvana bir şey olduğunda yasal olarak takip edebilirsiniz. köpek yazısı çıkartılıp kediler için de kullanılabilir.

  örnek sözleşme
 • insan yavrularına da uygulanmalı.
 • --- spoiler ---
  sözleşmeyi “sahiplendirme” olarak yaparsanız , hayvanın mülkiyetini devrediyor ve bir çok haktan aslında feragat ediyorsunuz. sonradan da sahiplenen kişide sorunlar başladığında , bir çok hakkı hukuken ileri süremiyorsunuz. bu sorunları aşmak için , hayvanın zilyetliğini devredip mülkiyetin halen sizde kaldığı bir sözleşme kaleme aldım. yani metin içinde hiçbir şekilde hayvan sahiplendirme yapmıyorsunuz aslında.
  --- spoiler ---
  hayvan ödünç verme sözleşmesi
 • sahiplendireceğim iki kedi için örneğini aradığım sözleşme türü. bir de daha önce sözleşme ile hayvan sahiplenen/sahiplendiren suser'lardan uygulama ile ilgili tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum.