1. sahipsiz hayvanları sahiplenirken/sahiplendirirken görme/fiziksel engeli bulunanların sokaklarda, çoğunlukla insan kaynaklı tehlikeler nedeniyle yaşam şansının son derece düşük olmasının dikkate alınması, sağlıklı canlara göre özel önem verilip, bir an önce sahiplenilmesi/sahiplendirilmesi.
  "sahiplenirken/sahiplendirirken görme/fiziksel engelli olanlarına özel önem verilip, öncelik tanınması gereken, görme ve fziksel engelli olanlarının evde herhangi bir külfet oluşturmadan diğerlerinden bir farkı olmadan normal yaşam sürerken, sokak koşullarının son derece tehlikeli olması nedeniyle sokaklarda yaşama olanağı bulunmadığı için görüldükleri yerde evleviyetle korunaklı bir bölgeye - eve/bahçeye alınması gereken canlar.

  ek: kışın ısınmak için girdiği aracın motor bölümünde parçalanan bacağını, aynı anda veterinere götürmemize rağmen, her zamanki veteriner bilgisizliği ve hatası nedeniyle kaybetmek zorunda kalıp, üç bacakla sokaklarda yaşama şansı bulunmadığı için doğal olarak sahiplendiğimiz üçbacaklı şebeleğimiz, yine belirttiğim şekilde hiç bir ek külfet oluşturmadan, diğer canlardan bir farkı olmadan, gayet mutlu mesut yaşamaktadır. görme/fiziksel engelli canları sahiplenmede, "ileride bir külfet oluşturur mu, ek bir zahmet, ilgi gerektirir mi" (ki, gerektirse bile gerçek hayvanseverin/gerçek insanın bundan kaçınmaması gerektiğini de ilaveten belirtirim) gibi düşüncelere kapılmadan, zerre kadar tereddüt gösterilmemesi, bu tür canların sokaklarda yaşama şansının son derece düşük olduğunun gözönünde bulundurması ve ivedilikle sahiplenmesi gerektiğini önemine binaen tekrar eklerim."

  önemli: sahiplendirme işlemi sırasında, sahiplendirilen canların yaşam haklarının güvence altına alınması, mal alır gibi, her isteyenin alıp gitmemesi, sorumluluk ve yükümlülüklerinin farkında bulunmasını, taahhüt ettiği yükümlülüklerini ihlal etmesi halinde ise hukuki takibini rahatlıkla sağlayabilmek amacıyla hazırlamış bulunduğum sahiplendirme formu nun iki nüsha olarak hazırlanarak, hem sahiplendiren, hem de sahiplenen tarafından imzalanarak hukuki etkiye kavuşturulmasını önermekteyim.
  sahiplendirme formu için: (bkz: #30806753)
 2. sokak ve barınaklarda binlerce, açlık susuzluk, hastalık ve yalnızlığa terk edilen, şefkat/ilgi/sevgi alabilecekleri bir yuva beklemekte olan, bir kısmı görme/fiziksel engelli olduğu için sokak ve barınaklarda yaşama şansı bulunmayan, buralarda yaşamanın kendileri için mutlak ölüm demek olduğunu bilen hayvan hakları savunucuları olarak, bu gerçekler ortada dururken pet shop veya üretim çiftliklerinden can satın almanın erdemli bir davranış olmadığından emin olduğumuz için sözlükte köpek alırken dikkat edilecek hususlar gibi başlıklar açılabilmesini şaşkınlık ve üzüntüyle karşılamakta olmamıza sebep olan, sahiplenirken/sahiplendirirken dikkate alınması ile çok sayıda canın yaşamını kurtarmaya vesile olacak temel hayvan hakları anlayışı.

  terk edilen canların intihar etmesi o kadar önemli bir sorundur ki, yasa koyucu sahiplerinin borcu nedeniyle el konulan - haczedilen canların intihar etmesi gerçeği ile karşılaşınca, bu durumu önlemek/engellemek için özel hükümle h.k.k. md. 5/5 ticari amaçla bakılmayan canların sahiplerinin borcu nedeniyle haczedilmesini yasaklamıştır.
  (bkz: evcil hayvanların haczedilememesi) "
  temel olarak sokak/sanayi ve barınak hayvanlarını besleme/tedavi etme/kısırlaştırma fiili çalışmalarına ağırlık veren bir anlayışı benimseyen biri olarak, şahsen çeşitli nedenlerle uzak durduğum sahiplendirme eylemine, görme/fiziksel engelli canlarla, tavşan/hamster/iguana v.s. gibi kedi/köpekler kadar önem verilmemesi ile tarafımı son derece rahatsız eden dezavantajlı canları sahiplendirme ile uğraşan duyarlı kişilere daha geniş kesime duyurarak sahiplendirme işlemlerinin gerçekleşmesi/hızlanması ve can satın alma veya sağlıklı hayvanları sahiplenme yerine bu entry'nin konusu olan dezavantajlı canların sahiplenmesi gerektiğine yönelik bilinçlendirme amacıyla destek vermekteyim. bir can dostu edinmek isteyenlere evleviyetle bu tür yuva bekleyen canları tercih etmelerini önermekteyim.
 3. söz konusu ilanda sözü edilen, kırşehir barınağında yaşama tutunmaya çalışan, ne zaman fiziksel engelli ve özellikle üç bacaklı can ilanına denk gelsem aklıma bizim üçbacaklı şebeleği getirmesi ile ayrı bir sempati duyup, daha fazla duyarlılıkla ve hassasiyetle yaklaştığım canların sahiplendirilmesine/sahiplenmesinde öncelikli olması gereken ilke.

  http://www.turseng.com/…fiziksel-engelli-kopek.html - bu can kırşehir barınağında yaşamakta olan bir can olup, üçbacaklıdır. ivedilikle sahiplenilerek, rahat edebileceği, mutlu olabileceği bir yuvaya kavuşturulması elzemdir.
 4. makul bir yaklasimdir. keza en son sahiplendigim kizim tek gozu olan bir kediydi. hayvanlarin dogal ortamindan koparilip ego tatmini icin 4 duvar arasina hapsedenlerin kesinlikle hayvansever olarak nitelendirilemeyecegini belirtmeliyim. heryeri betonlar ve insanlarla isgal edilmis dunyada survi sansi dusuk olan ve cogunlukla insanlar tarafindan engelli yapilan hayvanlarin sahiplenilmesi en guzel hayvanseverlik ornegidir.
 5. engelli hayvanların sokakta yaşaması daha zor olacağı için makul bir davranıştır. oysa bu hayvan ebeyken engelsiz bir hayvandan çok da farklı olmayacaktır. sonuçta sevmek, sevilmek, sevgiyi paylaşmak için, merhametten dolayı hayvan ediniyoruz (umuyorum ki). öyle ise önceliğin daha muhtaç olan engelli hayvanlara verilmesi daha uygun olacaktır diye düşünmekteyim.
 6. "bazen hasta haliyle, veterinere tedavi için götürülürken içinde bulundukları araçla birlikte çalınabilen talihsiz canlara özel önem verilmesi durumu.

  http://www.turseng.com/…racla-birlikte-calindi.html - detaylı bilgilerin yer aldığı kayıp ilanı, resimler, canın içinde bulunduğu aracın plakası ve iletişim bilgileri linkte.

  özetle, bugün öğlen civarında linkte resimleri bulunan can, kasımpaşa, piyalepaşa mahallesinde, tedavi için veterinere götürülürken içinde bulunduğu araçla birlikte çalınmış. aracı çalınan hayvan hakları savunucusu aracından ziyade bu hasta canın derdine düşmüş doğal olarak, olması gerektiği üzere, zira can çok hasta olup, çenesi kırık, beslenemeyen, enjektörle beslenen, uyuz hastası, kötü durumda bir can. canın akibeti için hem bu bayan, hem de içinde benim de bulunduğum olaydan haberdar olan herkes çok endişeli.
  linkteki kayıp ilanının incelenmesini önermekteyim hayvan haklarına duyarlı herkese, detaylar orada. bu aracı ve/veya canı gören/bilen/haberdar olan herkes lütfen iletişim bilgilerinden irtibata geçsin ilgili şahısla."

  yavru köpek başlığındaki entry'mden alıntıdır.
 7. "anne ve 2 yavrudan oluşan, görme engelli ailesi için de geçerli olan/olması gereken olgu.
  http://www.turseng.com/…riyorlar-gorme-engelli.html - anne ve yavru kedilerin resimleri ve iletişim bilgileri ve de engelli kedileri bir süreliğine ilgilenmek ve sahiplendirmek için sorumluluğu altına alan, devamında kimse ilgi gösterip canları sahiplenmeyince tek başına kalan sahiplendiren şahsın haklı sitemlerinin yer aldığı açıklama linkte.

  her zaman belirttiğim gibi sahiplenmede engelli hayvanlara öncelik ve özel önem verilmesi gerekmektedir. zira, sağlıklı, normal, herhangi bir yaşamsal tehlikesi bulunmayan canlar sokaklarda nispeten daha güvenli bir şekilde yaşayabilecek, yiyecek bulup, kendisini koruyabilecekken, görme ve fiziksel engelli canların sokaklarda yaşayabilmesi mümkün değildir. çoğunlukla insan kaynaklı tehlikelere son derece açık olup, bu halleriyle sokağa bırakılmaları ve/veya sokakta bırakılmaları doğrudan ölüme terk edilmeleri, ölümlerine göz yumulması anlamına gelmektedir.

  bu nedenle amaç yuvayı gerçek anlamda yuva yapacak olan bir canla paylaşmaksa bu durumda önceliği engelli canlara vermek, sahiplenmek için öncelikle engelli, terk edilmiş, yaşlı, özetle belirttiğim gibi sokaklarda yaşama şansı olmayan bir can var mı diye bakınmak gerekmektedir.
  bizde de üçbacaklı bir şebelek var mesela. diğer canlardan zerre farkı ve külfeti bulunmayan. evde sorunsuz ve diğer canlar gibi rahatlıkla yaşamakta olan bu canlar maalesef sokakta ölürler.
  bu yüzden, ilgili linkteki resimlere sadece "dur bakayım nasılmış bu engelli kediler" diye bakılarak geçilmemesi, gerçekten sahiplenmek amacıyla bakılması gerektiğini bir kez daha vurgularım. evinde 3'ten az canı bulunan, vicdanlı, bilinçli, yükümlülüklerinin farkında olan, yasanın hayvan sahiplerine yüklediği sorumlulukları bilen ve uygulayan, bu canları sahiplendikten sonra terk etmeyecek olanlara mutlaka bu görme engelli canlardan birisini sahiplenmesini önermekteyim.
  kumlarının yerini, mamalarının kokusunu bilecek, eşyalara bile çarpmadan, hiç bir ek külfet getirmeden - bunu bir kez daha vurguluyorum - diğer engelli olmayan canlar gibi yaşamlarını candostları ile paylaşacaklardır bu görme engelli canlar. tek fark sokağa bırakılmadıkları için hayatta kalmaları olacaktır."
  bu kısım yuva arayan engelli hayvanlar başlığındaki entry'mden alıntıdır.

  ek: bu tür önemli/öncelikli ilanları duyurduğumda, bir an önce bu canların yuva bulmasını amaçladığım için devamında site istatistiklerinden çok sayıda bakıldığını fark etmeme rağmen, sözü edilen yuva ihtiyacı bulunan bu canların halen yuva aramakta olduklarını öğrendiğimde çok büyük bir üzüntü ve hayal kırıklığı yaşamakta olduğumdan, bazen bu tür duyurularımın altına "sahiplenmeyecekseniz bakmayın, linke tıklamayın" diye yazmak istiyorum. o kadar çok üzülüyorum, linklere tıklanıp gelinip bu canların bu hallerinin görülmesine rağmen sahiplenilmemelerine. ancak sonradan "belki de görmeleri daha iyidir, belki birinin/bir kaçının yüreğine dokunur bu canların bu halleri, belki görünce sahiplenirler" diye düşünüyor ve bu tür bir not düşmüyorum. ama gerçekten tam anlamıyla bir üzüntü kaynağı oluyor tarafım için bu özel durumlu canların sadece resimlerine bakılıp harekete geçilmemesi, sahiplenilmemeleri.
 8. hayati önemi haizdir.

  "engelli olanlarının sokaklarda yaşama olanağı bulunmadığından, türkiye'de kedi barınağı da olmadığından, mutlaka sahiplenilmesi gerekmektedir.

  iki gözü de görmeyen, tam görme engelli bu yavru kediyi evinde engelli bir canı bulunmayanlar mutlaka sahiplensin. unutmayalım, engelli canlar önceliklidir.

  http://www.canbul.org/…i-yavru-kedi-yuva-aryor.html - görme engelli bu yavru kedi yuva arıyor. "

  kedi başlığındaki entry'mden alıntıdır.
 9. "sokakta görüldüklerinde, özellikle insan kaynaklı her türlü tehlikeye açık olduklarını öngörerek yapılması gerekenin hemen müdahale ederek bulunduğu yerden alınıp en yakın veteriner kliniğine götürülmesi olduğunu bugün bir kez daha vurgulama gereği duyduğum canlar.

  http://www.canbul.org/…ayan-felcli-kedi-acilen.html - linkteki kedi felçli olup sokaklarda bu haliyle yaşaması imkansızdır. linkte resmi yer almaktadır. adana'da bulunup hayvan haklarına duyarlı olan herkese bu canı bularak veteriner kliniğine götürmesini önermekteyim.

  olay detayı linkte de bulunmakla birlikte buraya da yazmaktayım. bu can adana'da, toros caddesindeki migros önünde bir şahıs tarafından dün itibariyle görülmüş olup, şahıs "işe yetişeceği" gerekçesi/gerekçesizliğiyle canın sadece resmini çekip sosyal ağlarda paylaşmış yardım edilmesi için.

  her ne kadar belirttiğim gibi yapılması gereken en doğru davranış canı alıp kliniğe yetiştirmek olsa da, herhalükarda dönüp gitmediği en azından haber verdiği için çok fazla da kızamıyorum bu ve benzer olaylarda ilgili şahıslara.

  bu nedenle burada da tekrar edeyim, sokaklarda, mahallelerde, parklarda özetle nerede olursa olsun engelli (fiziksel, görme/duyma/denge v.s.) bir can gördüğünüzde kliniğe götürmeye çalışın, yapamayacak durumdaysanız en azından mutlaka resmini çekip açık adresini vererek sosyal ağlarda yardım edilmesi için paylaşın.

  adana'da ikamet eden sözlük yazar/okurlarına bu canı belirtilen adreste arayarak bulmalarını ve bir an önce bir kliniğe yetiştirmelerini önermekteyim."

  not: yuva arayan engelli hayvanlar başlığındaki entry'mden alıntıdır.

sahiplenmede engelli hayvanlara öncelik verilmesi hakkında bilgi verin