şükela:  tümü | bugün
  • en basit firma türü.
  • açması ve kapatması en rahat firma türü..
  • firmanın borçlarından, firma sahibi şahısların da tüm mal varlıklarıyla sorumlu oldukları türden oluşum.
  • "işler ters giderse, tek sorumlu ben olayım" diyen müteşebbislerin kurmayı seçtiği firma türü.
  • isminiz ve tc kimlik numaranız ile tanımlandığınız firma türü.
    çok kolayca kurulup çok kolayca kapatılabilir.
    limited şirketi gibi sorumlukları ağır değildir.
    ticarete başlamak için en kolay yoldur ayrıca.

üzerinize kayıtlı bütün araçların bakım ve benzin harcamalarını gider olarak gösterebilirsiniz.
    alacağınız ticari aracın da sanırım kdv si masraf olarak gösterilebiliyor.
  • ticarete yeni atılacak küçük girişimcilerin kurumsal gözükelim diye limited şirket açıp babalara gelmeden önce piyasayı tanımak adına açması daha mantıklı gözüken şirket türü. limited açar dikiş tutturamazsanız iki senede kapanışıyla uğraşırsınız. boş yere ödediğiniz damga vergileri de cabası.

açılış işlemleri ve masrafları için link: http://www.fikiravcisi.com/…asraflari-nelerdin.html
  • yakın zamanda kurduğum firma. efendim süreci size detaylı anlatayım.

1) öncelikle iş yapacağınız sektörün evrak işlerinden anlayan dürüst bir muhasebeci buluyorsunuz. (bkz: smmm) ilk kuruluş aşamasında muhasebeci tutmak zorunda mısınız değil misiniz tam olarak bilemiyorum ama elektronik ortamda muhasebeciniz girişleri yapmak zorunda olacağından elbet tutacaksınız. ben 100 tlye tuttum. ilk açılışta evrak işleri cart curt deyu fazla para isteyebilir. dediği gibi zahmetli bir iş değil. mutlaka pazarlık yapın. bir de muhasebeciler evrak yoğunluğuna göre para alır.

2)daha sonra notere gidiliyor. imza beyannamesi (2 adet-50tl) 3 yere imza atıp imzam budur demek için , muhasebeciye vekaletname (1 nüsha-80tl) işlerinizi oradaki elemanlar yürütebilsin diye ve defter onayı (50tl) için noter işlemlerini yapıyoruz.

3) kaymakamlıktan 2 adet nüfus kayıt örneği ve iki adet ikametgah alıyoruz (ayrıca 2 adet kimlik fotokopiside lazım) ikametiniz işyeri adresinizle aynı ilde bulunmalı diye biliyorum.

4) 1 adet kira kontratı, yer sizinse tapu fotokopisi alıyoruz.
    bu arada bir işyeri göstermeniz gerekli ve adresi kira kontratında yazdığı yer olmalı. işyeri adresinize gelip bakıyorlar çünkü. yer homeofis, kendi yaşadığınız yer veya dükkan olabilir. fakat bir odasında 1 masa sandalye kırtasiye malzemesi olsun, biraz ofise benzesin yani kontrole geldikleri zaman. varsa bi de bilgisayar da koyun.

5) muhasebecimiz bu evraklardan sonra bize işe başlama formu doldurturuyor. biz orada faaliyet alanlarımızı belirleyip imza atıyoruz

6)muhasebecimiz bu evraklar ve sizin nüfus cuzdanınızı (artık aslını istiyorlarmış) alıp vergi dairesine giderek işleminizi başlatıyor. başvuru 100tl gibi bir para tutuyor.

7) başvuru gününden sonraki 3 iş günü içinde gelip yer kontrolü yapıyorlar. o iş günleri içinde o iş yeri açık olmalı ve sizin bulunmanız gerek. yoksa haber vermiyorlar biz geldik yoktunuz falan. sizi aramıyorlar sormuyorlar. 3 iş günü içinde gelmedilerse ya da sizi bulamadılarsa vergi dairesine muhasebeci aracılığıyla dilekçeyle tekrar başvuruyoruz. 3 hakkınız var bu konuda. çalışma saatleri içinde gelmekteler bu arada
    ve size tam olarak ne faaliyette bulunacağınızı soruyor ve kayıt formuna yazıyorlar. muhasebeciniz faaliyet alanınızı doğru yazmamışsa burada düzeltebiliyorsunuz yani. ekletmek istediğiniz bir faaliyet alanı varsa vergi dairesine bir dilekçe ile ekletebiliyorsunuz.

8) işyerinizi kontrole geldikten birkaç gün sonra muhasebeciniz sizin vergi levhanızı çıkartacaktır. artık firmanız resmi olarak kurulmuştur.

9) ve muhasebeciniz sizi bağkur kaydı yapmak zorundadır. aylık ortalama 380 tl gibi bir paradır. yanınızda eleman çalıştırdığınız ve yıllık ortalama net karınıza göre bu para yükselir. muhasebeciniz bunu sizin için hesaplayabilir.

10) bu aşamadan sonra bir meslek odasına kayıt yaptırmanız gerekli.(faaliyetinize göre) örneğin esnaf ve zanaat işiyle uğraşıyorsanız esnaf ve sanatkarlar odası, ticaretle uğraşıyorsanız tic odası, mühendis iseniz tmmob gibi...

burada firma ismi ve kuruluş sermayesi belirlemelisiniz. ito için giderler: http://www.ito.org.tr/…m_global_context=tescil_harc
    ilk yılın ücreti size 420 tl gibi bir rakama patlar. daha sonraki yıllarda 120 civarı olur(kuruluş sermauenize göre değişken). kuruluş sermayesi 5000tl üzeri gösterirseniz bunu banka dekontuyla belgelemeniz istenir.
    bu işlemleri yaptıktan sonra faaliyet belgenizi ve size ulaştırılan sicil gazetenizi alıyor ve saklıyorsunuz. tekrar lazım olursa meslek odanızdan bu belgeleri ücreti mukabilinde alabiliyorsunuz.

11) son olarak kaşenizi yaptırarak ve gerekli ise yazarkasa veya sürekli fatura alarak faaliyete başlıyorsunuz.sadece kaşe 20 tl tutar

totalde kurulum için harcanan para: 1200 tldir. (sadece evrak işleri masrafı)
  • dün kurmayı bitirdiğim firma. daha önce limited şirket ortağıydım, artık şahsi takılmaya karar verdiğim için bu yolu seçtim.

bana kuruluş maliyeti 620 tl oldu.

- 120 tl'si noter'den alınan imza beyannamesi ve muhasebeci vekaleti.

- 500 tl de muhasebeciye verilen para. (içeriğini bilmiyorum, sormadım da 10 senedir çalıştığım muhasebeci 500 tl ver dedi verdim)

- sanılanın aksine herhangi bir odaya kayıt olma zorunluluğunuz yok. vergi levhasında bir ünvan yazmak istiyorsanız bu gerekli. aksi takdirde vergi levhasında adınız yazıyor. odaya kayıt zorunluluğu olan bir meslekteyseniz bilemem.

- nüfus kayıt örneğine gerek yok, 1 tane ikametgah yetiyor

- vergi levhasının çıkması için yoklama memurunun gelmesine gerek yok. vergi levhası başvurunun yapıldığı gün çıkıyor. faturayı matbaaya bastıracaksanız yoklama memurunu beklemeniz lazım. anlaşmalı matbaalar yoklama tutanağı olmadan fatura basmıyor. kurumsal bir imajla alakanız yoksa ve faturayı matbaada bastırmayacaksanız, kırtasiyeden aldığınız fatura koçanını notere onaylatmanız lazım, onu da muhasebeciniz yapıyor.

- yoklama memuru geldiğinde illa sizin olmanız lazım değil. sonra gidip imza atsanız da olur. çalışanlardan biri de orada olabilir. (bu önceki şirket kuruluşundan aklımda kaldı, gelip kaç metrekare burası, kaç kişi çalışıyor diye sorup gidiyorlar)

- kaşe falan onları muhasebeciniz hallediyor. verilen 500 tl'ye dahil o da.

- şahıs firmasında kuruluş sermayesi diye birşey yoktur.