şükela:  tümü | bugün
 • kendi işini yapmak isteyen insanların kafasındaki en büyük sıkıntılardan biridir.
  hangisi ne işe yarar hangisinin ne dezavantajı avantajı var iyi bilmek gerekir.
 • sahis firmasının daha avantajlı olduğu karsılasmadır.
 • - şahıs firmasının kurulumu aynı gün içinde gerçekleşir. limited için en az 3 gün gereklidir( ticaret sicil kaydı vs)

  - şahıs firmasında sermaye olmadığı için istediğiniz gibi para ekleyip çıkarabilirsiniz. bireysel banka hesabınız firma hesabınızdır . limited de para çıkarmak zordur, ya maaş ödemesi ya da sene sonu kar payı ödemesi olarak göstermeniz gerekir.

  - limited için en az 10.000 tl sermaye göstermeniz ( 24 ay içinde yerine koysanız da olur) gerekir. şahıs şirketinde sermaye gerekmez.

  - şahıs şirketinde %15’ten başlayıp geometrik olarak artan gelir vergisi dilimlerine girmek işten bile değildir.( %40 a kadar çıkıyor) limited de ise vergi sabit, bu sene %20 seneye %18.

  -şahıs şirketini kapatmak açması kadar kolay, limited ise bugün istesen 2 sene şirketin kapanmasını bekliyorsun.

  özet: yeni başlıyorsanız şahıs firması ile girişmek en mantıklı. yıllık cironuz 300-400k türk lirasını aşıyorsa limited’e geçmemek ise mantıksız.
 • şahıs firması hukuktaki yaygın adıyla (bkz: adi şirket).

  adi şirketi sadece gerçek kişiler kurabilirken limited şirketi tüzel kişiler de kurabilir.

  adi şirketin en büyük handikapı şirket borçlarından tarafların kendi malvarlıklarınca sorumlu olmalarıdır, yani şirket borçlanıp batarsa sizin malvarlıklarınız da gider. bu yüzden kişilerin çekinmeden şirket kurabilmesi için limited şirket kurulmuştur.

  limited şirketlerde ortaklar sadece getirmeyi taahhüt ettikleri miktar kadar borç altına girerler, şirketin borçları direkt olarak malvarlıklarını etkilemez ancak bunun bir istisnası vardır: kişinin kötü niyetle, borçlanıp tüzel kişilik perdesinin (yani şirketin) arkasına saklandığı durumlarda bu perde aralanır ve kişi, borçlardan sorumlu hale gelir.

  siz siz olun şirket kurmadan önce mutlaka bir avukata başvurun. gaza gelip adi şirket kurup sonra çok pişman olabilirsiniz.