şükela:  tümü | bugün
  • hepiniz bilirsiniz, pek çok meslek erbabı için söylenegelen bir urban legend vardır. güya bu meslek erbabının orta çağ mahkemelerinde (veya yerine göre amerika'da) şahitliği kabul edilmezmiş. hatta bunun yarı-mantıksal bir açıklaması da yapılır. neyse, bazı örnekler şu şekilde:

aktörler: çok rahat rol yapıp yalan söyleyebilecekleri için.

edebiyatçılar: bunların gerekçesi de sanırım aktörlerinkine benzer.

matematikçiler: kafaları garip bir şekilde 0, 1 mantığında çalıştığı için.

bilgisayar programcıları: matematikçilerinkine benziyor sanırım. ayrıca orta çağ mahkemesinde yargıç olsam ben de "bilgisayar programcısıyım" diyen adamın şahitliğini kabul etmem. yalancı pezevenk, der geçerim.

müzisyenler: az önce star avı'nda bir çocuk söyledi. ne dedi anlayamadım ama.

öğretmenler: emekli bir öğretmen söyledi. inanmadım aslında. götünden salladı sanırım.
  • bozacı'ların $ahitliği de kabul edilmemi$tir tarih boyunca.

(bkz: şıracının şahidi bozacı)
  • belli bir yaştan sonra fizikçilerin de şahitliğinin kabul edilmediği söylenegelir..beyni çok fazla yormaktan olsa gerek.
  • özel eğitim kurumlarında belli bir süre çalışmış olan psikologların şahitliği bazı ülkelerde kabul edilmez.
  • anaokulu öğretmenleri hakkında da böyle bir rivayet mevcuttur..bu meslegi fazla yapınca çocuklaştıkları gerekçesiyle hem de..şahsen ben böyle bir iki tecrübe edindim. telefonda konuştuğum bir tanesi aynı çocuk gibi konuşuyordu.
  • - a- aaaaa, namık abi.. bak karşı balkonda adamın biri karısını aşağa attı!
    - abboovv, aman suat, yürü hızla kaçalım, şahit mahit yazarlar..
    - rahat ol be abi.. aygaz'cıyız biz.. bizimki mahkemede geçerli olmuyo ki..
    - ohhh, doğru ya.. bi an unutmuşum..
  • bi çeşit lanetli;
    sözlük yazarlarının da sayılması gereken.
  • 5 ve daha fazla yil ucus hayati olan ucucu elemanlarin (kabin memuru/ kaptan) mahkemede yaptiklari sahitligin kabul gormedigi soylenedurur. gerceklik payi ne kadar dogrudur, emin degilim. hukukculara sormak lazim.

edit: hukukcu yazarlar yalanladi. yokmus efendim boyle birsey. peki niye beni yediler bu yalanla yillarca? neyse, zaten mahkemelik, sahitlik edilecek bir durumla da karsilasmadim daha.
  • bankacıların da isminin geçtiği topluluk.
    babana bile güvenme vecizesi demek bundanmış.

hesabın var mı? giriş yap