şükela:  tümü | bugün
  • kayseri'nin develi ilçesine bağlı bir köy.
  • trabzonbeşikdüzü ilçesine bağlı bir köy.
  • beyaz çiçekli, meyveleri böğürtlene benzeyen ot. küçükken böğürtlen sanıp yediğim için zehirleneceğimi düşünen annemi ve babaannemi çok telaşlandırmıştım. çocukluğuma dair travmatik anlarımdan birinin baş aktörü bu otun meyvesinden tattığımda sanırım 4 ya da 5 yaşındaydım. ölmenin ne demek olduğunu bilmediğim bir yaşta ölüm korkusuyla yüzleşmek zorunda kaldım. günün sonunda ne ölmüştüm ne de karnım ağrımıştı ama zehirliydi, yenmemeliydi işte. artık öğrenmiştim.

gecenin bir yarısı aklıma çocuklugumun düşmesiyle birçoklarının mürver olarak bildiği, esasında zehirsiz ama bitkiler konusunda birçok şeyi öğrendiğim babaannemin nedense zehirli olarak bildiği bu bitki düştü: şahmelik! isme de bakın, pek afili. çocuk yaşıma ne de büyük gelen bir kelime. ama o gün bugündür ismi kulağımdadır.
    büyük harflerle: şahmelik! bu yaz gözlerim şahmelik arayacak her yerde ve bu sefer sonunda ölmeyeceğimi bilerek tadına varacağım, şerbetini yapacağım ve içerken babaannemi tebessümle yad edeceğim. şimdiden bir yerlerde çiçeklenmiş beni bekliyor olmalılar. affet babaanneciğim, sevgili torunun şahmelik yiyecek ama sana söz zehirlenmeyecek. *