şükela:  tümü | bugün
 • sahra cölünün güneyinde kalan ve kara afrika olarak da bilinen bölgeye verilen ad. ingilizcede subsaharan diye gecer.
 • (bkz: aids)
  (bkz: sitma)
  (bkz: tuberkuloz)
 • (bkz: güney afrika)
  (bkz: etiyopya)
  (bkz: kenya)
  (bkz: kongo demokratik cumhuriyeti)
  (bkz: nijerya)
  (bkz: senegal)
  (bkz: sudan)
  (bkz: angola)
  (bkz: fildişi sahili)
  (bkz: gana)
  (bkz: kamerun)
  (bkz: madagaskar)
  (bkz: mali)
  (bkz: tanzanya)
  (bkz: uganda)
  (bkz: lesotho)
 • dünya bankasının sub saharan africa: from crisis to sustainable growth raporuyla yönetişim kavramını hayatımıza soktuğu, raporun temelini oluşturan iyi yönetişimin olmadığı savunulan, bu yüzden geri kaldığı düşünülen kara afrika ülkeleri. peki bu ülkelerin geri kalmasında gelişmiş merkez ülkelerin hiç mi etkisi yoktu acaba? ve bu raporlara rağmen niye hala gelişemediler, düşünmek lazım.
 • gelişimin anahtarının magnet üretimi ve satışı olduğunun ne yazık ki henüz farkına varamamış ülkelerden oluşur.

  ayıptır söylemesi 16 sahraaltı afrika ülkesine gitmişim şimdiye kadar (neresi ayıp olacaksa, pek havalı yerler değildi), yalnızca iki tanesinde buzdolabı magneti bulabildim. hangi ikisinde? güney afrika cumhuriyeti ve mauritius. bu ikisinden daha müreffeh ülke var mı sahraaltında? yok. madagaskar'ın mauritius'dan eksiği ne peki? magnet.

  mesele bu kadar basit aslında.
 • magnet üretmedikleri gibi çin'de magnet yaptırıp ithal etme yoluna da gitmeyerek kendi ayağına kurşun sıkıyor buradaki ülkeler, aklım almıyor resmen.

  tamam, ağaç işçiliği de güzel ama hem zaten üç beş tane olan ağaçları kesiyorsun, hem de misal koskoca abanoz ağacından yapılmış fili satıyorsun on dolara, valize başka şey sığmadığı için başka bir şey alamıyor insan. halbuki iki dolardan on tane magnet alsa gelen adam, hem iki katı döviz kalacak memlekete, hem ağaç kesilmeyecek, hem de bütün gün ağaç oyan adamlar gidecek konfeksiyonda falan çalışıp üretim sektörüne katkıda bulunacak.

  işte bunlar hep vizyonsuzluk.
 • osmanlı'nın adım atmaya yeterli teknolojisi bulunmadığı ancak zamanında avrypalılar tarafından bölüşülen, savaşılan ve daha birçok şeyin yapıldığı yer.