aynı isimde "şahsiyet" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • --- spoiler 1. bölüm ---

  haluk bilginer'in televizyonu açtığı sahnede, hani şarkısını söyleyen neco'yu görmesi; görüp de şöyle bir kalakalması sonrası "başpiskopos" deyu çığıracak deyu bekledim bir an da, içten içe sırtardım.

  (bkz: tatlı hayat)

  --- spoiler 1. bölüm ---
 • diziyi bitirdim ama ben de bittim. günlerdir ne yazsam diye düşünüyordum, sonunda kendimce yakaladığım ufak bir detayı paylaşmak istedim.

  --- spoiler ---

  5.bölümde agah bey, nazif-naz ile içerken nazif bir ara şöyle diyor: "hani bir kız vardı güzelce, sungurlar pazarlıyordu hatırladın mı? galiba ben ilk kez o kıza söyledim agah"

  bu bahsi geçen kız reyhan. o sahneyi tekrar izlerseniz konu açılınca agah bey'in yüzünün değiştiğini anlarsınız. hani seviyoruz böyle amerikan dizilerinde dizinin finali aslında önceki bir bölümde verilmesini, aynısı şahsiyette var. o yüzden gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki izlediğim en iyi 10 dizi arasına girdi şahsiyet. finaliyle beni bu derece vuran bir dizi daha hatırlamıyorum.
  --- spoiler ---
 • kadınları en kadın dertlerinden yakaladı derken bıçağı iyice döndürüp pedofili, soytarı basın, satılmış bürokrasi ile yakmış dağıtmış ezmiş geçmiştir. sabaha dek evde deli danalar gibi bir aşağı bir yukarı yürütmüş, o saatte açık tekel bulabilir miyim ki dedirtmiştir. iki saatlik uykuyla işe geldim, hiçbir şeye konsantre olamıyorum, bir şey yiyip içmek hak getire. övgüler zaten diz boyu, ben direkt kişisel balyoz etkisi sahnelerimi sıralayacağım.

  --- spoiler ---

  *taciz geçici felçtir. uğradığınız an gerçekliğini algılayamaz özellikle çocukken olmuş ise yıllar sonra alakasız bir yerde birden ya da tetikleyen bir durum olunca hatırlarsınız. nevra' nın aydınlanma anı muazzam örnekti buna. ülke kadınlarının yarısı bu sahneyi donarak izlemediyse ben de bir şey bilmiyorum...
  *"abimle de öpüşür müsün?" öyle orman kenarlarında sapıklara has bir düşünce tarzı değildir, yanıbaşımızdadır. türkiye' de bir kadın bir kere vermişse bacaklarını açmış herkese vermeyi bekliyordur ve bu fırsat değerlendirilmelidir. masum bir öpücüğün bir minicik kızı açık hedef yapması...
  *ateş' in savcıyla telefonda konuşurken
  kafayı döndürüp merhum gazetecilere baktığı sahne. ne desem az. hiçbir zaman bir spotlight işi çıkaramayacak olmamız, o filmde de durmadan uğur mumcu diye sayıklarken bu dizide suikastı resmen tekrar yaşamak...
  *başkomiserin tiradı. şahsiyetli devlet memurlarının meslekteki hasiktir?! anı. bu anı geçen sene birebir yaşamışlığım...
  *taşranın, boşluğun, cehaletin, enerjiyi düzgün yönlendirememe ve cinselliği bastırmanın, seksin en arka planda olduğu öylesine yapılmış evliliklerin her gün mayın gibi bir yerlerimizde patlaması. ortadoğu ülkelerinin bu arabesklikte ısrarı, yetmezmiş gibi bir de acayip bir çocuk fetişi...
  *n.ç., ensar, sivas katliamı derken tüm dizinin türkiye' nin kısa bir özetini geçmesi ve olayın zaman, iktidar, dönem dinlemediği ve korkarım ki dinlemeyecek oluşu...

  --- spoiler ---

  hakan günday sen bir toplum mühendisisin.
  onur saylak eline koluna sağlık.
  ve tüm ekip gurur duyun zira tarih yazdınız, bu işin çaycısı olmak için neler vermezdim.
 • madem öyle hatırla.

  ersun erdemir: jandarma yüzbaşı. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

  şeyhmus cansin: bayındırlık müdürlüğü’nde işçi. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

  hamit abdulsemetoğlu: matbaacı. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

  mehmet seyitoğlu: ziraat bankası’nda memur. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

  şeyhdavut oruç: derik belediyesi’nde memur. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

  ümit ergin: ilköğretim okulu müdür başyardımcısı. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi. ömür boyu kamu hizmetinden men edildi.

  sabri ajak: traktör bayii. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

  silahattin kuray: beyaz eşya bayii. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

  mehmet gatgar: tedaş teknisyeni. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

  ali atasoy: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi. ömür boyu kamu hizmetinden men edildi.

  burhan ertaş: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

  nizam denli: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

  sadettin deniz: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan 5 yıl hapis verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya indirildi.

  recep sakız: kızıltepe kaymakamlığı’nda yazı işleri müdürü. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

  ahmet günay: tedaş vinç operatörü. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

  kerem aykaç: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

  şemsettin aslan: nakliyatçı. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi. (fuhşiyata tahrik suçundan 7.5 yıllık zamanaşımı dolduğundan dava düşürüldü.)

  hamit aydın: ziraat bankası’nda veznedar. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

  harun uras: muhtar. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi. (fuhşiyata tahrik suçundan 7.5 yıllık zamanaşımı dolduğundan dava düşürüldü.)

  mahmut telli: derik ziraat odası başkanı. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

  teyyar salman: orman işletme şefliği’nde şoför. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

  enver adanç: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi. kamu hizmetinden ömür boyu men edildi.

  şeyhdavut dora: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

  cüma uraş: mardin vakıflar imareti’nde çalışıyor. 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçundan ve bunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi, iyi hal indirimiyle 4 yıl 10 ay 10 güne indirildi.

  rıdvan bayraktar: 15 yaşından küçük kızın ırzına geçmek suçunu birden fazla işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis verildi, ancak iyi hal ve yaşının olay tarihinde küçük olmasından dolayı cezası 3 yıl 10 ay 20 güne indirildi.

  abdulaziz sarıoğlu: dava açıldı, ancak eylem teşebbüs aşamasında kaldığı gerekçesiyle ve iyi hal indirimleriyle 1 yıl 4 ay 20 gün hapis verildi.

  emine akyol: gündelikçi. ırza geçmeye iştirak ve fuhşiyata tahrik suçlarından 9 yıl hapis.

  türkan temel: ırza geçmeye iştirak ve fuhşiyata tahrik suçlarından 9 yıl hapis.

  işte n.ç.ye tecavüz eden o yaratıkların isimleri. keşke hepsi ölse.
 • dizinin muhteşem bir final yapacağını en başından beri tahmin ediyordum ama beni böyle ağlatabileceği hiç aklıma gelmemişti.

  --- spoiler ---

  n.ç. davası ben hukuk fakültesini kazandığım sene görülen bir davaydı ve o kadar çok ağlamış o kadar çok etkilenmiştim ki asla unutmadım. ne zaman bir taciz/tecavüz haberi görsem aklıma o 13 yaşındaki kız çocuğu gelirdi. ama dizi o sungur pezevenginin, dayağını da yedikten sonra sandviç hazırlayıp götürdüğü kız sahnesiyle n.ç.'nin münferit bir olay olmadığı, hala her an bir yerlerde bu vahşetin yaşanmaya devam ettiği gerçeğini tokat gibi vurdu yüzüme.

  ve bir kez daha tiksindim anadolu insanından. "ben kendimi öldürürdüm" diyen o kadından, "gel biz seninle şöyle bir yürüyelim" diyen cemilden, o an için gerçekten sevdiğine ve reyhanla evlenmeyi düşündüğüne inandığım ama buna rağmen hiç çekinmeden evlenmek istediği kıza "cemil abi de seni öpecekmiş" diyebilecek gavatlıkta olan ama sorsan delikanlılığından da asla taviz vermeyen vuraldan, "kendine karı diye çocuk alan" haysiyetsiz öğretmenden, kendisini tanımlayacak kelime dahi bulamadığım hakimden; hepsinden yeniden tek tek tiksindim. bugün herhangi bir köye, herhangi bir anadolu kasabasına gidin; bu karakterlerin her birini tek tek görürsünüz.

  --- spoiler ---

  hala dizinin etkisinde olduğum için mi böyle söylüyorum bilmiyorum ama türk dizi tarihinin en iyi yapımlarından biri oldu şahsiyet. emeği geçen, bize böyle bir eser izleyebilme imkanı sunan herkesin eline, emeğine, yüreğine sağlık.
 • --- spoiler ---

  9. bölüm ortaları bunca yıllık sinema dizi izleyicisiyim, çok atıf gördüm ama müjde ar'ın 36 sene sonra 'iffet'in rövanşını alışı kadar başarılısını az gördüm. sahneyi az daha uzatsaymişsin onurcuğum saylak.
  müjde ablam küfürü de bastı ohhh

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  bomba patliyor elli kişi ölüyor panik olmuyorsunuz, teker teker ölünce mi panik oluyorsunuz?
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  buradaki bütün arkadaşlar ve bu yayını izleyen milyonlarca insan şunu biliyor ki, eğer bir devlet görevlisi gereken neyse yapılıyor diyorsa, hiçbir şey yapılmıyordur.

  --- spoiler ---
 • "intikam gecikmiş bir nefs-i müdafaadır"

  bu diziyi ben yere göğe sığdıramam, yok.
 • o kadar kaliteli ki (henüz ilk yarım saatteyim) gözümün resmen altyazı aradığı dizi. hani boşta bulunup aaa türkçe konuşuyorlar demekten korkuyorum valla. ayrıca stranger things benzeri ya da değil, jenerik muazzam olmuş bence. helal!