aynı isimde "şahsiyet" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün soru sor
2077 entry daha
  • ya öyle bir şey ki bu dizi, kendim de 500 dizi izlemiş bi amatör dizi eleştirmeni olarak şunları söyleyebilirim, true detective'ten bu yana ilk defa bu kadar kusursuz senaryo izledim. zaten yönetmenlik kısmı, sanat yönetmenliği, oyunculuklar, görüntüler, ses, müzik... daha ne varsa artık izlediğim dizilerden hiç altta kalır yanı yoktu ama benim asıl övmek istediğim kısım hikaye akışı ve zenginliği. ya ne diziler gördük 600 karakter ekleyip hikayelerini devam ettiremiyolar senaryoyu yarı yolda değiştiriyolar, her şey kopuk her şey yarım, e bu böyleyse şu napıyor boş mu duruyor! dediğimiz hiçbir karakter yok. her şey kusursuzca işlenmiş bu kadar zengin içeriği böyle akıcı ve düzenli işleyen çok dizi yok. elinize sağlık. ve umarım bunu izleyip de ders alan aşağılık insanlar olmuştur. umarım bir şeyler yoluna girmiştir.
  • tanıtımında haluk bilginer'i gördüğüm ve uzun zamandır var olan yerli dizi izlememe kararımı kıracağım dizi.

bir diziden dolayı ilk kez bu kadar heyecanlandım. jenerik bile aşırı kaliteli.

izleyince editleyeceğim.
  • hayatıma çok güzel bir soru katarak bende değişimlere yol açan pek bir güzel dizidir.

peki benim şahsiyetim ne olacak?
  • yapmışlar dedirten dizidir. uzun süredir televizyon -dolayısıyla türk yapımları- izlemeyen şahsımı peşinden heyecanla sürükledi bu dizi.

kalite çok yüksek: görüntü yönetmenini gerçekten tebrik etmek lazım, jeneriği ile başlayan bu görsel şölen, son bölüme kadar devam ettirilmiş, her sahne ayrı ayrı işlenmiş renk dünyasında, tırnak içinde "sinematografi", renklerin ahengi çok başarılı.

kostüm seçimleri: agah beyoğlu'nun giydiği ceketler, süveterleri, hırkaları tam olarak 80'ler beyoğlu'nu yaşatıyor izleyiciye, renkli çorapları ise günümüz modern beyoğlu'nu temsil ediyor nezdimde. polisler de hakeza aynı derecede zevkli giydirilmiş: özellikle deva ve sefa'nın kıyafet seçimleri çok hoş ve modern türk polisi imajı çizilmiş.

dekor tasarım tek kelimeyle müthiş! 8 numaralı daireden tutun da ateş arbay'ın uğur mumcu, sabahattin ali asılı duvarına kadar her şey sanatsal haz veren bir düzende oturtulmuş.

haluk bilginer usta döktürmüş, rolü öylesine giymiş ki üstüne, her seferinde onunla düşünüp onunla heyecanlanıyorsunuz. filmde birinin ölümüne ilk ağlayan karakterin yine agah karakteri olması derinlikli bir mesaj, karakterin insana verdiği değeri gösteriyor.
    cansu dere çok eleştirilmiş bu rol adına ama ben yakıştırdım kendisini buraya. ve diğer tüm karakterler birbiriyle öylesine bağlantılı ki hiçbiri öylesine konulmamış oraya, eninde sonunda birbirlerine bağlanıyor karakterlerin hikayeleri.

onur saylak'ı tebrik etmek lazım. bu iş olmuş!

edit:imla
10 entry daha