şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gsm hattınıza ait ödenmemiş borç bulunduğu gerekçesiyle icra takibinde olduğunuzu belirten ve telefon yoluyla iletişime geçmenizi sağlayarak yapılan dolandırıcılık türü.

  aşağıda fotoğraflarını paylaşmış olduğum kağıtları posta kutunuzda görürseniz sakın ola itibar edip aramayın. söz konusu belgede "turkcell'i, turk telekom'u arayıp borcunuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz." diyerek güven sağlamak, evrakın resmi olduğuna inandırmak amaçlanıyor. ilgili gsm operatörünü aradığınızda borcunuzun bulunmadığını söylüyor haliyle ama icra takibinde olan geçmişten bir şey varsa ve onların ekranında görünmüyorsa kısmı netlik kazanmadığından borç korkusu olan insanların kağıttaki avukata ulaşma isteği oluşuyor.

  avukat'a sormama ve itibar etmeyin yanıtını almama rağmen annem ve babamın aramak istemesinden ve emin olamamasından yola çıkarak birçok insanın bu yolla dolandırılabileceği kanaatimden uyarmak istedim.

  bu olaya ilişkin kapıya gelen sözde icra takibi fotoğrafları şu
  ve şu

  şimdi; bunlar işin kolay kısmı bir de şöyle bir olay geldi başımıza ve hepsi bir hafta içinde oldu. muhtemelen son dönem bir güvenlik açığı oluştu ve bu durumlar türedi. bu, resmi icra dairesinden gelen ilamsız icra takibi olduğundan ve imza karşılığı teslim alındığından fotoğrafını paylaşmayacağım ama olayı anlatayım:

  kağıtta yine bir avukat ismi var ve borcunuzun hangi telefona ait olduğu belirtilmemiş, kardeşim avukatı arayıp telefon numarasını öğrenmiş. komik bir şekilde açan kişi, bizde ses kaydınız var ödemek zorundasınız gibi saçma sapan tehditler savurmuş, kardeşim şikayet edeceğini böyle bir hattı hiç kullanmadığını söyleyince de suratına kapatmışlar. her neyse ben buna da itibar etmeme yanlısıyken avukat arkadaşım, resmi belge olduğundan 7 gün içinde itiraz etmek zorunda olduğumuzu, aksi taktirde borcu kabul etmiş sayılacağımızdan ödemek durumunda kalacağımızı söyledi. bahsettiğim ilamsız icra takibindeki borç 359 tl gibi bir şey yazıyor ama aradığımızda avukat vs. masraflarıyla 750 tl olduğu söyleniyor. e-devletten baktık, bu numara kayıtlı görünüyor ama hiç böyle bir numara kullanılmadı. turkcell'e dilekçe verdik önce, bu numaranın bize ait olmadığı ve incelenmesi gerektiğine dair. turkcell de kısa zamanda inceleme yapıp dönüş sağladı ve imzalı bir başvuru belgesine ulaşılamadığını, dolayısıyla avukattan talebi geri çekeceklerini söyledi. tabii yine de icra dairesine itiraz dilekçesi verdik. sorun çözüldü gibi görünüyor ama internet aramalarımda bu ve benzer durumları yaşayan insanların epey çok olduğunu fark ettiğimden konu up'lansın istedim.

  edit: bir arkadaş şu fotoyu attı. internette de buna benzer çok uyarı yer alıyor ama malesef bilmeyen için kolayca düşülebilecek bir tuzak. bence gsm operatörleri bilgilendirici sms atmalı.

  edit 2: aşağıda bir yazar paylaşmış, yasadaki bu açığa dikkat çekmek için adalet bakanına ilamsız icra takibi başlatmışlar. çok başarılı. link
 • dikkatli olmak gerek, her hukuk bürosu ne yazık ki etik değerleri taşımadığı gibi, pencereli zarfa nokta vuruşlu printer ile bla bla hukuk bürosu yazmışlar diye de aldanmamak da gerekiyor.
 • günün birinde borçlu olmaktan korkan milyonlarca insan var. hayatlarını - hele bu kriz ortamında - olabilecek tüm ekstra harcamalardan uzak geçiriyorlar. bu insanlara böyle bir evrak ulaşsa, o anlık panikle aslını astarını soruşturamadan hemen ödemeye düşerler. bu telefon dolandırıcılığı gibi bir şey, ihtiyarların az mı parasını çarptılar.
  burada hadise detaylı biçimde incelenmeli ve insanların bilgilerine nasıl ulaşıldığı açıklığa kavuşturulmalı.
  borçlu olmaktan kim korkmaz?!

  ben korkarım. bakalım daha neler göreceğiz...
 • yakından takip edilip çevredeki insanların uyarılması gerek bu konuda. gerçekten her şey kılıfına uydurulmuş gibi. bir telefon aramasına binlerce lire yatıran insanlar varken insanların bu dolandırıcılığa düşmemesi imkansız.
 • dolandırıcılar çok uğraşmışlar inandırmak için ama belli ki ufak hatalarla yakayı ele vermişler. neyse ki yazar arkadaş dikkatli çıkmış ve işin peşini bırakmamış. böyle böyle kim bilir kimlerden para topluyorlar.
 • gerçekten böyle bir şey varsa çok dikkatli olmak lazım. dolandırıcılık her an her yerde.
 • benzer olay benimde başıma geldi,
  itiraz dilekçesi verdik bakalım ne olacak
 • dolandırıcılık bile resmiyete dökülüp, sistemin bug'ından yararlanılarak gerçek belgeler ve resmi kurumlar aracılığı ile yapılabiliyor artık. pes!
 • enpara rezilliğinden sonra bu...

  sanırım bütün bilgilerimiz birilerinin eline geçti.

  artık aklıma acaba devletle bir ilgisi var mı gibi düşünceler geliyor amk.
 • hukuksal boşluklardan yararlanarak dolandırıcılık yapılmaktadır. umarım yargımız bu tür dolandırıcılıklara bir daha meydan vermemek üzere bu tür dolandırıcıları cezalandırır.