şükela:  tümü | bugün
 • haberlerde görünce inanamadığım olay. http://www.haberturk.com/…inda-olan-olmustu-1871646 abi bu basit yöntem ta operatörlerin ilk zamanlarında yapılmıyor muydu ya? o zamandan beri buna nasıl önlem alınmamış inanamıyorum.

  benim bildiğim bu tür dolandırıcılıkların önüne geçmek için bankalar ve operatörler anlaşmıştı, bu anlaşma sayesinde birine yedek sim kart çıkarıldığı zaman bankaların haberi oluyordu... ve o numaraya da belirli bir süre şifre göndermiyorlardı. acaba ben mi yanlış biliyorum?

  eğer doğru biliyorsam o zaman nasıl oluyor da haberdeki adam böyle salakça bir yöntemle soyulmuş? kaldı ki kimlik konusunda en çok sıkıntı yaşayan insanlar türkiye'de, çünkü önceden seçmen listesindeki kişilerin bilgileri her yere düşmüştü. bu kadar kolay hesaplar boşaltılıyorsa yakında milletin ocağına incir ağacı dikerler.
 • dolandırılan kişi muhtemelen mahkeme ile parasını geri alacaktır. zira kendisinin olayda bir suçu yok. olay tamamiyle sahte ehliyet ile işlem yapan operatörün suçu.
 • şüphe ile yaklaştığım haber.

  why? because... geçen sene avea'dan turkcell'e geçiş yaptığımda hem akbank'ın hem de garanti'nin atm sine gidip sim blokesini kaldırmıştım. sim blokesi her türlü sim kart değişmesi durumunda bankalar tarafından uygulanan bir sistem. çalışma detayını bilmiyorum, artık operatör mü bankaya haber ediyor ya da banka sim'in bilgilerini mi takip ediyor bilmiyorum.

  sen operatör değiştirmişsin hacı ondan sim blokesi oldu demeyin. why? because... hatunun sim kartını micro sim ile değiştirdiğimde de banka sim blokesi koydu. yine atm ye gidip bu blokeyi kaldırmıştık.

  yani böyle bir sistem var. inşallah mağdur olan kişilerin mağduriyeti kısa sürede giderilir... çok üzücü bir durum...

  edit: kıçımla okumuşum... haberde "olayı anlatırken hesabımdaki parayla beraber 40 bin lira kredi çekildiğini ve kredi kartımdaki bakiyenin de tamamen kullanıldığını söylediler." şeklinde bir bilgi var. ben internet bankacılığı zannettim. sanıyorum gişeden yapıldı olay. daha fena yahu...