şükela:  tümü | bugün
 • yöntemini birkaç cümleyle sizlere iletmek istediğim dolandırıcı. maksat tuzağa düşen olmasın çünkü inandırıcı konuşup destekli sallıyordu.

  affedersiniz diyip beni çevirdi. yol falan soracak diye döndüm haliyle. böylece yaklaşık 10 dakikalık esaretim başladı. "ben havaalanında çalışıyorum. bize prim olarak parfüm veriyorlar. benzin problemim var, üstümde para yok. bunları satıp benzin almak istiyorum. inanır mısın çok komik fiyatlara satıyorum. zaten prim olduğu için bana bedava geliyor." tarzında yardıra yardıra konuşuyor. ve ağzı öyle laf yapıyor ki 2 saniyede 3 cümle falan kuruyordu. o arada poşetinden 2-3 tane parfümü çıkarıp gösterdi, hatta koluma falan sıktı. parfümlerin üzerinde duty free 39,99€ falan yazıyor. jelatinli melatinli, orijinal gibi görünmesi için her şey güzel ayarlanmış. üzerimde çok para olmadığını, bunları alamayacağımı söyledim. ne kadar olduğunu sordu üstümde daha fazlası olmasına rağmen yalandan 20 tl dedim. 2 saniye kadar sustu, düşündü. "tamam" dedi "acil ihtiyacım var, 20 tl ver senin olsun." zaten önyargılıydım ve bu noktada şüphe oluşmaya başladı, bahanelerle gitmeye çalıştım fakat daha da yapıştı. yanında bir de kadın parfümü de veririm dedi. şüphelerim iyice arttı. fakat bu süreçte sürekli konuşuyor, asla sakin kafayla düşünmenize fırsat vermiyor. baştan başlayıp benzin problemi, thy'de çalışıyorum vs. anlatıyor. adamın bu kadar yapışmasından iyice işkillenince almamaya karar vermiştim ki o anda cüzdanını çıkarıp "bak thy'de çalışıyorum, yalan söylemiyorum" diyip üzeri thy logolu, kendi resminin de olduğu bir kart gösterdi. işte o anda yalanını anladım çünkü thy kartlarının neye benzediğini biliyordum. çok kararlı bir şekilde almayacağımı söyleyip uzaklaştım.

  hikayede yakaladığım açıklar beni kandırılmaktan kurtardı:

  1- thy çalışanlarına prim verecekse eğer bunu para olarak verir; parfüm, deodorant, cüzdan gibi eşya olarak değil.
  2- thy kimliği diye gösterdiği kartın üzerinde beyaz fonda kocaman thy logosu, kartın ortasında fotoğraf vardı. thy id kartlarının dizaynı böyle değil. ayrıca hiçbir thy çalışanının o kartı cüzdanında taşıyacağını sanmıyorum.
  3- ağzı çok laf yapıyor. sürekli ben satıcı değilim diye belirtmesine rağmen pazarlamacı edasında olduğunu sezebiliyorsunuz.
  4- çok fazla konuştuğu için arada tutarsızlıklar yakalamanız mümkün. önce arkadaşım arabada bekliyor derken 1 dakika sonra sevgilim arabada bekliyor gibi ufak yalanlar vs.
  5- çok ısrarcı olması acil paraya sıkıştığını değil, dilencilik yaptığını hissettiriyor.
  6- iki adım ötede atm'ler olmasına rağmen para çekmek yerine elindekileri satmaya çalışıyor. (ayrıca parfümleri hep yanında mı taşıyor?)

  özetle 5 liralık sahte parfümleri duty free'den alınma orijinal parfüm diyerek 20-30-50 lira gibi fiyatlara (neyi gözden çıkardıysanız artık) satmaya çalışanlar var. yeni türemişler sanırım. dikkatli olmanızda fayda var.

  edit: oha lan bir iyilik yapalım dedik ne ergenliğimiz kalmış ne mağara adamlığımız! hayır sanki bizim milletimiz değil telefonla kandırılıp tüm parasını çekip çöp konteynırlarının yanına bırakan? ama benim hatam, ekşi'deki küllyutmaz yazarların böyle şeylere ihtiyacı yoktur onu unutmuşum. neyse en azından okurlara bir faydamız olsun. 1 kişiyi bile uyandırabildiysem ne mutlu bana.

  ha bu arada gelen mesajlara göre, kısa zaman önce bu numaraya inanıp alanlar da olmuş. o yüzden iyi ki yazmışım bu entry'yi.

  ekstra not: almadım parfümü. valla lan :)
 • kafasından zeka fışkıran, muhtemelen istanbul'da üniversiteyi yeni kazanmış bir öğrencinin tespiti.boğaz köprüsünü de satın almazsın sen bu zekayla.
 • ben de bu olayı forum istanbul decathlon çıkışında yaşadım.

  aynen anlatıldığı gibi. benimki arabaya binecekken önümü kesti elim kolum dolu yeğene paten falan fıstık aldık iki büklüm haldeyim kapıyı açmaya uğraşıyorum. havaalanı kartını falan gösteriyor bana ben sormadan. dedim canım benim bende o kartın aslı var al sana kart.

  çıkar bakayım parfümü dedim, telefondan barkod okuma uygulamasını açtım okuttum barkodu, hani orjinaldi lan parfüm dedim. git zenciler gibi 20 liraya sat ama çakma olduğunu söyleyerek sat böyle şerefsizlikle para kazanmaya çalışma dedim, beyaz renault symbol şirket arabasına binip sktr oldu gitti.
 • 8 yıl önce ankara'da ykm önünde saf bir kız arkadaşımı kandırmış adam. ona işten çıkarıldım demiş. açtı orjinal görünümlü parfümü; ayak kokusuyla tütün kolonyasının karışımı gibiydi. aklıma geldikçe gülüyorum.
 • tüm uyarılarıma rağmen ankara'da bir alışveriş merkezinin otoparkında arkadaşımı kol saatiyle dolandıran kişi.
 • benim de tecrübem oldu ama arkadaşa oranla biraz daha kısa sürdü.

  yolumu kesti satıcı, ilgilenmiyorum dedim* ve 1 s sonra yoluma devam ettim.

  mizu'dan aldığım parfümlerin orjinalliğinden şüphelenirken sokaktan parfüm mü alacam.

  last but not least: @2 krem kullanmamış.
 • bunun bir üst leveli sokakta yolunuzu çevirip;
  - abi memleketten geldik, inşaatta çalışıyoruz müteahhit bugün para verecekti getirmedi, ekmek paramız yok artık gönlünden ne koparsa, karnımızı doyuracak kadar para versen falan diyenleri var.
  pazardan geliyordum, poşetleri açtım domates salatalık, canın ne kadar, ne istiyorsa al. tenezzül edip almadı haspam, arkadaşları falan varmış en azından bi sıcak çorba içelermiş. adama da baksan benim iki mislim, taşı sıksa suyunu çıkarır.
  sanırım bu yeni bir dolandırılıcılık stili. birkaç kez denk geldim, çoğunlukla mazeretleri değişiyor amaç hep aynı.
 • eskişehir'den istanbul'a giderken mola verdiğimiz yörsan tesislerinde arabaya bindikten sonra eşimin hala arabaya binmeyip arkada bi araçla uzuuuun uzuuun konuştuğunu görünce kafamı uzatıp çağırdığımda karşılaştığım manzaraydı. aynen ilk entryde olduğu gibi adam yazdı da yazdı. eşim arabaya geldiğinde adam arkamızdan hala bağıryordu. beyaz bir renault araca biniyordu aynen belirtildiği gibi. kanmayın bu dolandırıcılara.

hesabın var mı? giriş yap