şükela:  tümü | bugün
  • yurt dışına çıkışlarında sorun yaşayan, yurt dışına çıkmak istediğinde muhtemelen sorun yaşayacak olan bireylerin gayrımeşru yollardan edindiği bir pasaport türüdür.
  • ya tamamen hiç bir şekilde aslı olmayan bilgilerle, ya da gerçekten var olan birisinin gerçek (ya da aynı bilgileri içeren sahte) pasaportunun biyometrik* bilgilerinin değiştirilmesi ile elde edilen belge.

her halikarda söz konusu ülkenin dışındaki başka ülkelerde ve ülkeler arası geçişlerde kullanılmak üzere meydana getirilir. yani yol göstermek gibi olmasın ama atıyorum rusya'dan sahte rus pasaportu ile çıkmak (ya da girmek) gibi bir hata yapmamanız gerekir. ne yapabilirsiniz? sahte rus pasaportu ile türkiye gibi rusya'ya vize uygulamayan bir ülkeye yunanistan gibi bir bir başka ülkeden girmek için kullanabilirsiniz. ya da atıyorum sahte bulgar pasaportu ile yunanistana girip tüm avrupa'da kara yolu ile istediğiniz gibi dolaşım elde edebilirsiniz.

ps: elbette yakalanılması halinde başınıza çok büyük iş açar. herşeyden önce sizi tutuklayan ülke makamları, gerçekte kim olduğunuzu ispatlamanızı bekler ki bu şekilde ingiltere'de yakalanan birisinin kim olduğunun çözülebilmesi için yurtdışındaki bir hapishanesine gönderildiğini duymuştum. tahminen orada kibar iyi niyetli göçmenlik dairesi memurları ile iletişimde olmamıştır.
  • muhtemelen işin içine chip gibi elektronik malzemenin girmesi ile tam aksine daha kolay hazırlanabilecek belge.... uğraşan adama biraz özellikli elektronik bilgi ve donanım yetecektir muhtemelen..
  • yeni pasaportların içindeki bilgiler nfc teknolojisi ile okunabildiği için, artık sahtesinin yapılması mümkün değildir. samsung s4 yada note2 sahipleri ilgili uygulamaları indirip telefonu pasaporta dokundurduğunda içinde yazılı olan tüm bilgiler ve fotoğraf ekrana gelmektedir.
  • 3500 €'ya yapan bir çete çökertilmiş. ucuzmuş bakınca. gidip 15 bin ?'ye birleşik krallık pasaportu alıyorsun. sonra dünyayı gez.
  • pasaportlarda parmak izinin zorunlu olması gerektiğini gösteren sahteciliktir.
  • pasaportun tamamının ya da sadece ilk sayfasının degiştirildigi durumlarda yurtdışına kaçmak isteyen kişiye ait bilgilerin tamamı (fotoğraf, isim soyisim, doğum tarihi, imza ya da parmak izi) ilk sayfaya döşendiği icin parmak izinin de yetersiz kalacağı pasaporttur.
  • en cok amerikan, ingiliz ve isvec olanlari dolasimdadir.