şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ankara 5. sulh ceza hakimliği'nin gülşah pervin sam orhan'ın talebi üzerine verdiği 31.05.2018 tarih ve 2018/4024 d.iş sayılı kararı uyarınca bu başlıkta yer alan içeriklere erişimin engellenmesine karar verilmiştir.
 • yök tarafından üniversite olarak kabul edilmeyen ve verdiği diplomaları geçersiz olan bir kurum olan st clements üniversitesi klinik psikoloji mezunudur. bu durum fark edilinceye dek iş hayatında kendisini psikolog olarak tanıtmıştır. bugün de dava açıp ekşi sözlükte hakkında yazılanları sildirmiş.

  şuradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • kendisi hakkında internette şöyle bir bilgi dolaşmaktadır. ne kadar doğrudur bilinmez (!)

  "bugünkü konuğumuz gülşah sam orhan. kendisi psikolog/klinik psikolog unvanlarını kullanarak medyada ruh sağlığı ile ilgili konularda uzman gibi açıklamalar yapmakta ve kendi kurduğu bir akademide eğitimler ve terapi hizmetleri vermekte.

  biz kendisini daha yakından tanımak için biraz araştırma yaptık. websitesinde kendisini “psikolog gülşah sam orhan” şeklinde tanıtmış ve özgeçmişinde st clements üniversitesi klinik psikoloji mezunu olduğunu yazmıştı. daha önce şu yazımızda açıklamıştık; st clements, yök tarafından üniversite olarak kabul edilmeyen ve verdiği diplomaları geçersiz olan bir kurumdur. st clements üniversitesi’nin başvuru-kayıt sayfasında da yök denkliğinin olmadığı belirtilmekte ve kayıt yaptırabilmek için kişilerin bu seçeneği kabul etmesi gerekmektedir. dolayısıyla bu kurumdan diploma alan kişiler aslında bu diplomanın bir geçerliliği olmadığını, bu diplomanın onlara bir unvan ya da mesleki uygulama yapma hakkı vermediğini bilir. ancak, gülşah hanım buna rağmen kendisini psikoloji mezunu olarak ilan etmekte ve ‘psikolog’ (bazı yerlerde de ‘klinik psikolog’) unvanını kullanmakta.

  peki gülşah hanım psikolog olduğunu iddia ederek neler yapıyor? yazılı ve görsel basında ruh sağlığı uzmanı gibi açıklamalar yapıyor. her ne kadar inkar etse de, ruh sağlığı ile ilgili sorunlarla kendisine başvuran kişilere hipnoterapi/regresyon hipnoterapisi/korku terapisi gibi isimlerle seanslar yapıyor. kurumlara ve bireylere eğitimler veriyor.

  biz bu durumu sormak için kendisini aradığımızda önce psikolog olduğunu iddia etmediğini söyledi ancak kendi websitesinde bile ‘psikolog’ yazdığını söylediğimizde, bu sefer de st clements’den aldığı diplomasının geçerli olduğunu iddia etti. biz, aslında o diplomanın geçerli olmadığını ve ‘psikolog’ unvanını kullanamayacağını kendisine anlattık ancak kendisi ‘yazarım, yazacağım’ dedi ve telefonu kapattı. daha sonra elbette ki websitesinde değişiklikler yapmaya başladı. bu değişiklikler yapılmadan önceki ve yapıldıktan sonraki görüntüleri birlikte sunuyoruz.

  önce ‘psikolog’ unvanı değişti.

  sonra, önceden terapi hizmeti verdiklerini yazdığı yere ‘seans yapmıyoruz’ ibaresi eklendi.

  ayrıca, “eğitimlerin psikoloji bilen kişiler tarafından verilmesi önemli, bizler de psikoloji lisans/yüksek lisans mezunuyuz” yazan yer değişti. ve aslında seve seve kullandığı ‘psikolog/klinik psikolog’ unvanlarını kabul etmediğine dair bir kısım ekledi.

  bu durumun sosyal medyada duyulması üzerine gülşah hanım bize ulaştı ve bir yanlış anlaşılma olduğunu kendisinin terapi yapmadığını söyledi. gülşah hanım psikolog/klinik psikolog unvanlarını da kendisinin kullanmadığını, çalıştığı halkla ilişkiler ajansının kullandığını söyledi. ancak, regresyon hipnoterapisi/korku terapisi adı altında hizmetler verdiğini ve ayrıca tv programlarında kendisine ‘psikolog gülşah hanım’ denildiğinde bir düzeltme yapmadığını biliyoruz. bunu hatırlattığımızda, bu sefer de sorumluluğu st clements üniversitesi'ne attı. kendisine üniversite tarafından “klinik psikologsunuz tabii” denildiğini ve kendisinin de ‘psikolog kimdir’ diye hiç araştırmadığını söyledi ve “sorumsuzluk yapmışım kabul ediyorum” dedi.

  gülşah hanım regresyon hipnoterapisi/korku terapisi vs gibi isimler altında hala ruh sağlığı hizmeti vermeye devam ediyor mu bilmiyoruz. ancak kendisi, fark edilene kadar, hakkı olmayan bir unvanı kullanarak sorumsuzca yetkisi olmayan uygulamalar yapmıştır.

  gülşah sam orhan’ın psikoloji diplomasının bir geçerliliği olmadığı, psikolog ya da klinik psikolog unvanını kullanamayacağı, herhangi bir isim altında terapi yapmaya yetkisi olmadığı açıktır. kendisinden daha önce hizmet almış kişilere ya da almayı düşünenlere duyurulur."
 • ekşi'yi yerde bile tekmelediler...

  (bkz: kafam kadar gülşah)
 • psikolog olmadığı halde psikolog olduğunu iddia ederek iş yaptığı için "hayır, psikolog değilsin; psikolog olarak çalışamaz ve insanları kandıramazsın" diyenlerin ifade hakkını engelleyen kişi.

  kaçıncı kez başlık sildirmedir bu? zevk mi alıyorsun başlığı sildirdikçe nedir? sen sildirdikçe psikolog olmadığını tekrar tekrar yazacağız, anlamıyor musun sahte psikolog?

  psikolog olmak istiyorsan bak üniversite sınavı yaklaşıyor. yüksek lisansını da dünyada sahtekarlığıyla değil eğitimiyle tanınan ve geçerliliği olan (hani sahte olmayan, para karşılığı ünvan dağıtmayan) bir üniversitede yapmaya ne dersin?
 • psikologluk yemeyince kişisel gelişim profesyoneline evrilmesi muazzam olmuş.

  ..
 • kendisi kendi hakkındaki sahte psikolog olduğunu söyleyen entryleri sildirmektedir.
 • psikolog olmadığı halde bu ünvanla para kazanan kişiymiş efenim.
 • ulan şu memlekette ne kerizler var be. bazen kendime çok kızıyorum çook.