şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: bogma raki)
 • kolonya içine anason yatırılıp bekletilerek elde edilmiş alkol.
 • içilmesinden bir gün sonra organizmayı dağıtan, insanın kendine gelmek için yediği haşlanmış patatesleri burnundan kusmasına neden olan zehir*
 • sahte rakının sisesinin altindaki centikler siliktir.
  ayrıca sise uzerindeki etikette (yeni rakı ise) yr harflerinden y terstir*
 • son aldigimiz duyumlara göre sahte rakinin kapaginin tepesinde yazan üretim tarihindeki 0 rakaminin içi boşken tekel üretimi rakinin kapaginin tepesindeki 0larin içerisinde bir adet "/" vardır
 • bir aslan yavrusunun* * * kesinlikle ayırdedebileceği ve içmeyeceği zararlı içki.. ötesini bilemem..
 • bugün itibarıyla istanbulda içenlerden ölenlerin sayısının dörde yükseldiği rakı. gerçeğiyle ayırt edebilmek için en geçerli yöntemin laboratuvar analiziyle mümkün görünen zehirli sıvıdır.

  aşağıdaki alıntı akşamcılara tavsiye niteliğindedir;

  sahte raki nasil anlaşilir?

  gerçek rakı ile sahtesini ayırt etmek oldukça zor. en belirgin özellik kapak ve içimde ortaya çıkıyor. şöyle ki; içildikten sonra mide bulantısı, baş ağrısı yaparsa kesinlikle sahte. uzmanlar ipuçlarını şöyle sıralıyor:

  - tiryakisine sahte rakının kokusu ve tadı itici gelir.

  - yeni rakı'nın kapakları otomatik kapatıldığından şişeye tam oturuyor. elle kapatılan sahte rakının alt boğumu şişeye tam oturmuyor.

  - yeni rakı'nın kapaklarında üretim yapan fabrikanın kodu, üretim tarihi - saati, kaçıncı şişe olduğu gösterir seri numaralar bulunuyor. ve fabrika kodları sürekli değişiyor. sahte rakı üreticileri bu numaraların tümünü bir arada basamıyor ya da kapakta hiç numara olmuyor.

  - yeni rakı'nın kapakları polisajlı olduğu için parlak. sahtesinin kapakları mat.

  - etiketler içerden çalındığı için gerçek. ancak sahte rakı etiketleri elle yapıştırıldığı için düzensiz.

  - gerçek rakı her zaman duru - temiz, sahte rakının dibine dikkatli bakıldığında tortular var.

  - lokantalarda karafaki, sürahi ile gelen ya da bakkaldan bölünmüş rakı alıp içmek riskli. mutlaka açılmamış şişe istemek gerekiyor.

  - gerçek rakı etil alkolden yapılırken, sahte rakı metil alkolden yapılıyor.

  - sahte rakı, sarhoş etmez gibi görünürken şiddetli baş ağrısı ve çarpma yapıyor.
 • asıl ilginç olan, sahte rakıdan zehirlenenleri, gerçek rakıyla tedavi etmeleri. rakı hastanın başucundaki seruma takılıyor ve düzenli olarak veriliyor. bu yöntemle sahte rakının vucuttan atılması amaçlıyor. etil alkol ile metil alkolun zıtlığı vücudu temizliyor.
 • bunuda mı taklit ettiniz pes artık dedirten haber, birşey icat etmek değil de herşeyi taklit etmeye programlanmış türk halkının yeni rezaleti
 • yıllar önce yine metil alkollü sahte votka zehirlenmelerinden sonra, "artık yapmazlar" sandığımız bir sırada yeniden hortlamış manyaklık. ne biçim bir hainliktir anlamak mümkün değil. bir benzeri için: (bkz: sahte ilaç)