• devletin bu durumu desteklemesi gerekir. sahtesini üretebiliyorsan (ki öyle sahte ürünler var neredeyse aynısı) biraz daha kasarak kendi markanı yaratabilirsin. ki üretkenlik asıl o olur. sahte ürünün devlet kasasına katkısı yok denecek kadar az. yok bile.
  • ağız tadı ile pazardan, spor yapmak için tayt alamamıza neden olan elim durum.

bulmuşum misler gibi 15 tl lik tayt, alıcam 2 tane, yaz da geliyor bol tutmak lazım spor kıyafetlerini... bir bakıyorum bacak kısmında "adidas" veya "nıke" yazıyor.
    bu defa misler gibi taytı alamadan tezgahtan uzaklaşıyorum.

arkadaş, ben adam gibi pazar malı giyemeyecek miyim? en sevmediğim şey, bir şeyin sahtesini alıp kullanmaktır. yazmasan kenarına o markanın adını, en çok ben alıcam o taytı..

hee ben anlamam markadan da orjinal midir değil midirgibi ayrıntılardan da, ama elalem bunun avcısı!!! nasıl başardıklarını bilmesem de, 300 kilometre öteden anlıyorlar onun sahte olduğunu... ve ben o taytı alırken tek amacım, sporda giymelik, sıradan ve ucuz bir alternatifi değerlendirmekken, insanlara çizeceğim o statü atlamaya çalışan ezik kız, ne bileyim milleti kandırdığını zanneden köylü kurnazı, efendime söyliyim kompleksli yaratık imajı çizmek istemiyorum!!!

üzerimde amblem olan bir şey giyiyorsam, bunun orjinal olmasını en kötü ihtimalle alırken orjinal olduğunu düşünerek aldığım bir ürün olmasını isterim.

pazardan aldığım şeyin üzerinde nıke yazmasından o nedenle nefret ediyorum.

üret adam gibi pazar malını sen... boşver markaları... pazardan alacak adam, bırak pazardan alsın. pazar malı alsın.
  • insanlara gerçekler tiksinç geliyorsa, bir şeyleri değiştirsinler. ve evet, ekonomiyi yöneten kimse bundan sorumlu olan da odur.
  • araf 85.nci ayet o kadar netki bu konuda: "ölçüyü ve tartıyı tam tutun, insanların (hakları olan mallarını) eşyasını değerinden düşürüp eksiltmeyin !"

siz şimdi eminönünde sattığınız michael kors çanta, abidas ayakkabı, gucci saat ile adamların milyonluk harcama yaptığı malın değerini düşürmüyormusunuz?

windows 10 nun sahtesini yükleyerek, 2 dakikada film indirerek gene o malların piyasa değerini düşürüp ucuza yada bedavaya almıyormusunuz?
    taklit mal üretmek kadar almakta suç değilmi?

hadi dini yok saydınız ya vicdanınız?
    hepimizin ahlakı ve vicdanı taklit değilmi?
  • ne kadar ekmek o kadar köfte!

sen her yerde reklamlarla bu markaları ürünleri öv, milleti özendir, sonra da bu alım gücüyle bunları almasını bekle.

var tabi nadiren de olsa dişinden tırnağından arttırıp orjinaline dünyanın parasına veren ama çoğumuzun öncelikleri farklı olduğundan bunu yapamıyoruz.

haliyle de talep olunca böyle bir piyasa varoluyor. kalite olarak rekabet edemese de fiyatla müşteriyi yakalıyor ki müşterinin beklentisi o logonun görünmesi olduğundan kaliteye zaten önem vermiyor.

bu kadar marka düşkünüolmak sağlıklı mı? insanların bu tarz şeylere özendirilmesi doğru mu? bunları tartışmamız lazım bence.

sanki biraz ayranamız yok içmeye de tahteravanla gidiyormuşuz sıçmaya tadında yaşıyoruz hayatı millet olarak.

(bkz: eğitim şart)
  • çok da abartılacak bir olay değildir. linkte %63.2 ile çin birinci sonra %3.3 ile türkiye 2. iken bizden sonra da kişi başına düşen geliri 50000 kusür dolar olan singapur var onlarda %1.9 ile üçüncü sıradadır.

bu rakamlar gümrüklerde el konulma rakamları üzerindendir. kabaca örneklemek gerekirse avrupa'ya girerken sahte olması sebebiyle bir ürüne veya ürünlere el konulma vakalarının %60 kusuru çin'den gelen ürünler, %3ü türkiye başlangıçlı (originate) ürünlerdir. türkiye'ye giren nedir, ne kadarı çıkmıştır, çıkanların ne kadarını biz üretmişizdir, girenin ne kadarını tüketmişizdir vs. ne yazık ki böyle bilgiler raporun kendisinde yok.

diğer taraftan, varış yerinde etkilenen ülkelerin ürünlerinin orijinallerinin değeri üzerinden hesaplama yapılmıştır. en çok sahtesi yapılan ayakkabı, giyim, deri ürünleri, elektrikli aletler ve saatte, en değerli markalara sahip ülke olan abd'nin başta sonra italya, fransa halinde sıralamanın devam etmesi de aynı şekilde şaşırtıcı değildir. raporun tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.
  • japonya zamanında önüne gelenin kopyasını benzerini yaparak atılım yapmıştır bu modeli yıllardır çin uyguluyor durumu malum...
  • insanlar sahte ki ürünler neden olmasın.. kopya kişilikler dolu ülke..
  • marka değeri üretimden sayılır mı, markanın taklidi ve telif ihlali kul hakkına girer mi gibi soruları tekrar aklıma getiren ikincilik.
hesabın var mı? giriş yap