şükela:  tümü | bugün
  • dış gebeliğin (bkz: dış gebelik) bir diğer adı olabilir
  • çinliler bunuda yapmış mı gerçekten mi dedirten olay. 5/1 fiyatına hemde.
  • her şeyin sahtesini yapabilen çin, yumurtanın da sahtesini yapmış. sarı kısım normalden daha koyu olup, beyne zarar veriyormuş.
  • gözünle görmeyince en inanılmayacak olaylardan biri iken (kabuklu, iki ayrı birbirine karışmayan likit yapısı,vs), maalesef günümüzde gerçek olmuş ve "bunu yapan insan olamaz" yorumunu sonuna kadar hak eden bir sahtelik örneği.

tabi ki yapanlar da sahte ürün üretim kral olan çinliler. vay arkadaş ya, adamlar doymadılar bir sahtekarlığa, çakma üretime, insanların hayatlarıyla oynamaya.

adamlar sahtekarlığa harcadıkları kafayı iyiliğe ve bilime harcasalar, isteseler atom mühendisi bile olabilirlerken*, para için böyle pisliğe, hinliğe, insanlığa zarar verici şekilde harcamaları, zekiliğin tek başına önemli olmadığının ve de her zeki canlının görüntüsünün insan gibi olmasının "insan" olduğu anlamına gelmeyeceğinin bir diğer göstergesi.

konuyla ilgili bir blog yazısı;

http://blog.milliyet.com.tr/…di/blog/?blogno=344577
  • (bkz: sahte et)
  • su siralar varligindan fazlasiyla suphe ettigim sey

efenim bu kis, benim ev arkadasim nerdeyse devekusu yumurtasi kadar buyuk olmasi sebebiyle, bir suru samanin icinde ve "koy yumurtasi tadinda" sloganiyla satilmasi sebebiyle gidip marketteki en pahali yumurtayi almis (ozel mesaj atana yumurtanin markasini soylerim). cunku pahaliysa kalitelidir, buyukse iyidir ve samanla satiliyorsa dogaldir.

ben de bir sabah bu yumurtalardan bir tane kirip yemek istedim. kirdim fakat yiyemedim, kendisi bir turlu pismek bilmedi. yagda yumurtayi 4 dakikada pisirin bizim ocagin en kucuk gozu bu yumurta icin 10 dakika kadar ugrasti. buyuk, herhalde ondan dedim. neyse sonra attim bi lokma, tadinda cok tuhaf bi seyler var. var diyemem, aslinda yok. yiyorum bir seyler ama tadi yok.

var bu iste bi acayiplik dedim, kirdim yumurtanin bi tanesini, parmakladim falan. goruntu normal, asici baglari yerinde ama kivami garip. naylon gibi, bi turlu patlamak bilmedi o sarisi. buyrun resmi:

http://imageshack.us/…/40915513586177986656080.jpg/

sakin bunun son kullanma tarihi gecmis olmasin dedim. aslinda bayat yumurta oyle olmaz, pis kokar ama bi bakayim dedim. kutunun orasina burasina, her yerine, yumurta kabuklarinin ustune baktim. aradim mamafih bulamadim.
    yumurtanin ustunde son kullanma tarihi yok!
    sonradan dank etti, bozulmayacagini bildiginiz bir seye neden son kullanma tarihi yapistirasiniz ki?

sonra o kivamina baktigim yumurtayi burnuma goturup uzun uzun bi kokladim. ne de olsa en ilkel ve de en az yanilan duyumuz koku duyumuz. dakikalarca kokladim, kendimi kokladim yumurtayi kokladim, kahveyi kokladim yumurtayi kokladim ama herhangi bir koku alamadim kendisinden. bakin yumurta kokusu demiyorum, hic bi sey, sifir, kokmuyor bu arkadas. benim bildigim camla porselen disinda her seyin iyi kotu bi kokusu vardir.

dedim ki dur biraz bekleteyim, o zaman kesin kokar. yumurta protein icerigince en zengin besin oldugu icin cok kolay bozulur cunku.

hazir olun, o yumurta kasenin icinde kirilmis halde, masanin ustunde 2 hafta boyunca hic bir degisim gecirmedi!!!!!!
    bozulmadi!
    kokmadi!
    ustu zar tutmadi!
    hatta kurumadi bile!
    oysa icinde su olan butun maddeler acik havada, hele ki oyle kalorifer yanan bi evde kururdu.

napiyorlar acaba dedim, her tavuga kilolarca antibiyotik ve antimikotik veriyor olmalari gerek yumurtalarin her oda sicakliginda boyle bozulmadan kalabilmesi icin. hatta 4 ay sonra tasinirken bi daha baktim o yumurtalara (buzdolabindaydi), hla hic bir degisim gecirmemis. hadi ona eyvallah, bastin katki maddesini, bir yumurtanin nasil kokusu olmaz. onu olusturan proteinlerin bir kokusunun olmasi lazim. ya da havayla temas edince nasil oksitlenmez? sicakta bekleyince neden kurumaz. ne var lan o yumurta gorunumlu seyin icinde???

dogal olarak ben de tarim bakanligini, alo 174 gida hattini aradim. telefona cevap veren hanim once beni ciddiye almadi. kendisine bi temiz atarlanip "ben biyologum, neyle karsi karsiya oldugumun gayet farkindayim. bu yumurtalar ya sahte, ya da insan sagligina son derece zararli katki maddeleri kullanilmis. zaten son kullanma tarihi de yok ustunde" diye yarim saat suren bir aciklamayla sikayet ettim. yumurtanin markasini, aldigim marketi vs hepsini sikayet ettim. keza marketci de bir sonraki gidisimde "bak abla cok guzel koy yumurtasi geldi, herkes bundan aliyor" diye bana o yumurtayi kaktirmaya calisti. (bu arada o ay cok saglam telefon faturasi odedim)

2 ay sonra laboratuar incelemesinin ve tesise yaptiklari baskinin sonucu geldi: hijyen disi bir durumla karsilasmamislar:

http://imageshack.us/…o/my-images/215/26317524.png/

gerizekali!!! sanki ben yumurta pis diye sikayet ettim!

angutlara yumurta sahte diyorum, katkili diyorum, hijyen disi degil diyorlar.

hepsi bir yana, sirf son kullanma tarihi basmamaktan ceza almasi gerekirdi o kurulusun. artik kime ne teklif ettiyse, hic ceza almamis. ben surda masanin ustunde bekleterek anladim normal olmadigini, onlar koca labda anlayamamislar. istersem ben dava acabilirmisim ama noterin gozu onunde yapilmasi gerekiyormus laboratur testlerinin, allah bilir ne kadar oducem yani.

yok ama bazen biz buna mustehakiz diyorum. cunku o yumurtayi konu komsu gercekten cok sevdi. samanla satiliyor ya, kesin koy yumurtasidir. bu insanlarin hic biri koyden cikali 20 seneyi gecmemis, lan ne cabuk unuttunuz koyde yumurtanin neye benzedigini!

biz o kadar salak bi millet olduk ki kokmayan sahte yumurtayi, tadi olmayan uht sutu iyi saniyoruz. bizim cagdas hassas burunlarimizi rahatsiz eder cunku yumurta ve sut kokusu. bize agir gelir cunku has zeytinyagi, aycicegi kullaniriz, tereyagi kokuyordur, margarin kullaniriz, gercek bal sekerliyordur, hic sevmeyiz, glukoz suruplu sekerlemeyen bal aliriz, anadolu elmasini begenmeyiz kucuk diye, ithal kocaman elma aliriz, koy sutu inek kokar, midemiz kalkar, gercek koy yumurtasi pistir, sahtesini pek severiz

edit: kibibi saolsun bi de videosunu gonderdi

http://www.youtube.com/…r54evunxebs&feature=related
  • karsilastigim sey

uzun entry okumaya usenenler icin ozet:

bozulmayan, kokusmayan, oda sicakliginda 2 hafta oylece duran, tadi ve kokusu kesinlikle olmayan yumurtaya denk geldim. kocamandi ve marketteki en pahali yumurtaydi.

tarim bakanliginin sikayet hattina sikayet ettim sahte veya katkili diye, "biz baktik pis degil" dediler, kapattilar olayi.
    tovbe estagfurullah!!!
  • şöyle de bi hallerde yapılabiliyormuş;

https://www.youtube.com/watch?v=kfhkgx-qj9o

bu nedir yahu?