şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: islamiyet)'te gune$in dogdugu an..
  • ramazan ayi boyunca oruc tutan muslumanlarin bir sonraki iftara kadar son kez yemek yedikleri saat. saati itibariyle iftar kadar $a$aali olamayan, ama aslinda gelecek 12 saat boyunca agiza hic bir besin alinmayacagindan cok onemli olan ogun.
  • oruç tutmak üzere gecenin son altıda birinde yenen yemek. hz. muhammed sahur yemeğini özellikle teşvik ederek, yahudilerden sahur yemeği ile ayrılacağımızı beyan etmiş, mutlaka yenmesini tavsiye ile bunda bereket olduğunu söylemiştir. böylece sahur yemeği oruç tutan müslümanların önem verdikleri bir yemek olmuştur.
    sahur sadece bir ibadet biçimi değil aynı zamanda toplumsal kaynaşma için de önemli bir rol oynar.
    özellikle osmanlı döneminde dikkati çeken sahur etkinlikleri sahurları kültür dünyamızın da vazgeçilmez unsurları arasına yerleştirmiştir.
  • dünya'nın ay'a düşen, ay tutulmasını meydana getiren gölgesine de sahur deniyormuş.
  • seher ile kafiyesi sırf seste kalmayan bir kelime sahir.
  • bir zaman sonra bünyenin oruca alışmasıyla yemek ihtiyacı için kulanılmayan zaman aralığı...
  • bu vakitlerde camdan sigara icerken davulcuyla muhabbet edebilirsiniz, bir yil boyunca gece 3-5 arasi sokakta kedi kopekten baska canli bulunmadigi dusunuldugunde robinson icin cuma neyse davulcu da sizin icin odur. hatta mani falan soyleyenleri bile olur bunlarin, geceye renk katar.
  • bazen gece 2 ye kadar oturulur ve oruç için yemek yenip öyle yatılır bir daha da sabah olana kadar uyanılmaz ki uykusu bölündükten sonra bir daha uyuyamayanlar için iyi bir yöntem sayılır bu. dolayısıyla bu insanlar için pek bi işlevi olmayan vakit.
  • bir dolu yiyip gec acikmak ve mideyi fazla doldurmayip rahat uyumak arasinda bir trade off yapmayi gerektiren surec. ben sahsen 1. kefenin daha agir bastiklarindanim. kefe bana basmiyor daha agir basiyor, nereye bastigi ise beni ilgilendirmez.