şükela:  tümü | bugün
  • uzun zamandır düşündüğüm bir şey var şu sahur üzerine. çevremde gözlemliyorum da oruç tutanların birçoğu sahur keyifleri yapıp masalarını türlü yiyeceklerle donatıyorlar. bu da yetmezmiş gibi sosyal medyada “sahur keyfi” diye paylaşmaları da cabası. iyi de anlam veremediğim şey senin oruç tutmana asıl sebep olan şeyin temeli maneviyata dayanmıyor mu? manevi bağ ile bağlandığın inanç yani. bildiğim kadarıyla orucun asıl anlamı da tokun açın halinden anlamasıysa neden midenizi sabaha karşı doldurup, ertesi gün elden ayaktan düşmemek için direniyorsunuz? “sahurda yumurta ye, yarın tok tutar” falan diyorsunuz? bu aç insanın halinden anlamak değil ki... gerçekten aç insan gibi yaşasanıza 1 ay. bu benim için kurbanda bir hayvan kesip, evine para ve et giren yakınlarına et dağıtanların yaptığıyla eş değer. tüm bunları oruç tutmayan bir insan olarak söylüyorum. hayırlı ramazanlar.
  • iyi de oruç aç insanların halinden anlamak için tutulmuyor ki. oruç allah tutun dediği için tutuluyor. islamda mantık aranmaz, bütün bunları mantık çerçevesine indirgemeye çalışmayın, bunca bu işin ilmini okumuş hocalarımızın ortak kanaati budur.

farz bu farz...