şükela:  tümü | bugün
 • istanbul üniversitesi hukuk fakültesi medeni hukuk anabilim dalı öğretim üyesi profesör.
 • istanbul üniversitesi hukuk fakültesi 1982 mezunu ve aynı fakültenin medeni hukuk anabilim dalında 1983'ten bu yana görev yapan, 2003 yılında profesör olmuş öğretim üyesidir. gülçin elçin grassinger ile birlikte iühf medeni hukuk alanındaki dört kürsüden birini oluşturur. oğuzman* ekolündendir. bol not verdiği söylenemez, dersi devam ederken ortamı terk etmeye yeltenenlere tepkisini gösterir. oğuzman ve seliçi* ile beraber kişiler hukuku ve eşya hukuku alanında yazdığı aynı isimli kitapları bulunur.
 • 1. sınıfta derse girdiği andan itibaren her görüşte etkilenilecek bir kişidir. çok güzel olmakla birlikte çok zekidir. sorulan her soruyu sabırla cevaplar. teori ve pratiği birlikte verir, dikkatli dinleyen dersten anlamadan çıkmaz. çamlıca kız lisesinden mezundur. tff tahkim kurulunda üyedir.evli ve bir çocuk annesidir. bir kız öğrencinin saibe oktay özdemir'den etkilenmemesi, feminist damarının kabarmaması imkansızdır ki rüyalarda birlikte kahve içilebilir.
 • şu dişi halimle aşık olduğum kadındır. "hukuk profesörü nedir, kimdir"in cevabıdır adeta.

  fakat kendisiyle ilgili tek bir şikayetim var: o kadar güzel giyiniyor ki "çantası ne güzelmiş, gömleğine bak, saçı başı, bilmem ne" diye diye dersi dinleyemiyorum.

  kadın gibi kadındır vesselam.
 • direnişte öğrencilerinin yanındadır.

  https://twitter.com/…ktay/status/341504224317829120
 • eskilerden kim kaldı ki istanbul hukuk'ta desek, kalanlardan biridir saibe oktay özdemir. kibardır, iyi niyetlidir, öğrencisine değer verir. saibe hoca, kişiliğiyle tam bir istanbul hanımefendisidir. allah ömrünü uzun etsin.
 • öğrenciyi adam yerine koymayan.sınavlarının zor olmasından dolayı geçen öğrenci sayısını artırmak için okul tarihinde belki ilktir bütünlemenin bütünlemesini yapan. sanki türkiye'nin bu zamana kadar yetiştirdiği en iyi özel hukukçusu gibi takılan ve kibirden yere basmayan istanbul hukuk fakültesi hocasıdır.
 • an itibariyle istanbul üniversitesi hukuk fakültesinde mevcut sekiz medeni hukuk kürsüsünden biri ile birlikte mukayeseli hukuk enstitüsü başkanıdır. bu yıl son sınıf tek numaralı öğrencilere miras hukuku dersleri vermekte olup mezun edecektir. oğuzman/seliçi ekolünden gelmektedir.

  1982 mezunudur. 1983'te asistan olarak akademisyenliğe başlamış, 2003'te profesör olmuştur.

  yetkinliği inanılmaz seviyededir. ders anlatırken amfideki havayı, öğrencilerinin tepkilerini sürekli gözetir. hakkında söylenecek tek olumsuz şey olan kısa duraklamaları bu yüzdendir. daima doğru kelimeyi, doğru cümleyi, doğru örneği arar.

  ders geçme ve sınav konusunda zorlu kürsülerden biridir. kitap okuyan ile okumayanı ayırt edecek tarzda sınavlar yapar. bu konudaki soru ve yakınmalara bir hukukçunun belli bir yeterliliğe sahip olması gerektiği ile cevap verir.

  eleştiri yapmayı ihmal etmez. doktrini, mahkemeleri, yargıtayı, aym'yi sıklıkla anar. hele bir "yargıtay'a bu konuda katılmıyorum" deyişi var ki, üyeleri tokatlayasınız gelir.

  dersini alan hanım kızların bir çoğu için rol modeldir. hem kariyer, hem tavır davranış hem giyim kuşam anlamında.*

  son olarak şahsımın anti-osmanlı düşüncesini gözden geçirmeme sebep olmuştur. hem de kendisinden hiç beklemediğim halde.
 • bugün istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nde dördüncü sınıf teklere son dersini vermiş olan değerli hocamız.

  kendisi çok yetkin bir hukukçudur.
  onun anlatış tarzını beğenmeyen olabilir. fakat hocanın dersini sabırla dinleyen onun değerli hazinesinden mutlaka faydalanır.

  saibe hoca; bizim sadece medeni hukuk, borçlar hukuku genel hükümler, eşya hukuku ve miras hukuku derslerimizde hocamız olmadı. bizim hayat hocamız da oldu. dört yılda bize çok şey kattı. kuru kuru ders anlatmadı, çok değerli tavsiyelerde de bulundu.

  iühf'deki gelenek gereğince kendisi 2018-2019 eğitim-öğretim yılında birinci sınıf teklere ders verecek. birinci sınıflar, hocadan ilk dersi aldıklarında doğal olarak onun ismini araştıracak. ben de şimdiden birkaç öneride bulunayım.
  hocanız, size dört yıl boyunca pek çok şey katacak. sınavları çok zor olduğu için verdiği derslerden soğuduğunuz zamanlar da olacak ama alıştıktan sonra "aldığım not çok da önemli değil, saibe hoca'dan ders almak ayrıcalıktır" diyeceksiniz.
  bu bakımdan çok şanslısınız. acil bir işiniz olmadıkça onun derslerini kaçırmayın.
  biz de şanslıydık. iühf'yi akademik kadrosu için tercih etmiştim ama her anlamda bu kadar iyi bir hocayla karşılaşacağımı tahmin etmiyordum.

  saibe hoca, hayatımda hiç unutmayacağım birkaç hocadan biri. hocamın tavsiyeleri aklımdan hiç çıkmayacak.

  hocam sizi çok özleyeceğim, size uzun ömürler diliyorum...
 • aydın bir türk kadını, çok değerli hukuk profesörü. istanbul hukukta okuyup kendisinden ders almak büyük bir ayrıcalık ve şanstır. tecrübelerinden ve bilgisinden istifade etmek gerekir.