şükela:  tümü | bugün
 • robert jordan'ın "wheel of time"* serisinde "güç"ün eril tarafı.
 • (bkz: saidar)
 • (bkz: aes sedai)
 • dark one tarafindan lekelenmistir saidin, bunu kullanmaya kalkan elemanlar eninde sonunda delirirler.. rand al thor'un bunu temizlemek gibi bir amaci var..
 • --- spoiler olabilir---
  eğer berrak bir suya benzetilirse, suyun üzerindeki bir yağ tabakası gibi lekelenmiştir saidin. suya ulaşmak için yağ tabakasından geçmeniz gerekir ki bu durumda siz de kirlenir, yavaş yavaş delirmeye başlarsınız.
  dragon abimiz, bu laneti ortadan kaldırmaya çalışmış ve -henüz tam net olarak belli olmasa da- bunu başardığını defalarca belirtmiştir.
  --- spoiler olmaya da bilir---

  (bkz: keske erken olmeseydi denilenler)
 • saidar ile yönlendirebilmek için teslim olup kendini suyun akışına bırakmak gerekirken saidinde bu durum tam tersidir. teslim olursan boğulursun. sürekli savaşman gerekir. saidar düzense saidin kaostur.

  --- spoiler ---

  rand al'thor, choedan kal'ın eril versiyonunu kendisi kullanıp dişil versiyonunu da nynaeve al'meara'a kullandırtarak saidini temizlemiş, saidindeki lekeyi shadar logoth üzerine akıtarak şehrin tamamen yok olmasına neden olmuştur. bu işlem sırasında kullanılan muazzam miktardaki güç dünyanın her yanındaki erkek ve dişi yönlendirebilenler tarafından hissedilmiştir.

  sonuçlara gelecek olursak, yönlendirebilen erkeklerin başındaki lanetin kalkmasıyla birlikte kızıl ajah amaçsız kalmış, gölge saflarındaki yönlendirebilen erkeklere olan güven azalmıştır. eskiden karanlık varlığa olan bağları onları delilikten korurken artık bu bağa ihtiyaç yoktur.

  yönlendirebilen her erkek zihninde lekeyi taşır ve de zamanla bu leke büyüyüp tamamen delirmelerine neden olur. saidin'in temizlenmesiyle deliliğin gelişme olasılığı kalmamıştır ancak beyninde hala leke barındıran binlerce erkek vardır. nynaeve al'meara boş durmayıp deliliğin de çaresini bularak erkekleri bu dertten kurtarmıştır.

  --- spoiler ---