şükela:  tümü | bugün
 • islamiyet öncesi türk destanları adlı eserin sahibi profesör doktor.
  (ukte sahibine selamlar)
 • (bkz: samim saka)
 • hayatta iken, hakkında tiyatro oyunu yazılan ilk kişi....
  (bkz: bilimin sönmeyen ışığı saim sakaoğlu)
  (bkz: sabahattin engin)
 • türk halk bilimcisi profesörümüz. konferanslarında kitaplarında olduğu kadar başarılı değildir. yaşının ilerlemesinden de olabilir. anılarını anlatan sevimli dedeleri anımsatıyor.

  ali berat alptekin ve esma şimşek ile başarılı çalışmalara imza atmışlardır.
 • türkiye'de halk edebiyatı denilince adı akla gelen birkaç profesörden biridir.bölümde en yüksek notları veren hocaydı*.kendisi sınıfa girerken ve sınıftan çıkarken ayağa kalkılırdı*.paylaştığı anılarıyla ne kadar samimi olduğunu anlardınız.sınıfta kitaplarını tanıtır,bazılarını da hediye ederdi.ilk senemizde bölüm başkanıydı ama bölümdeki diğer hocalarla arası pek iyi olmadığından senenin sonunda eğitim fakültesine geçmişti.edebiyat fakültesindeki son dersini bizimle yapmıştı.ondan sonra halk edebiyatı dersine giren hocalar da onun izinden gitti ve kendisi olmasa da eserleriyle dört sene geçirdik.yazdığı kitaplarla bibliyografya sorularının vazgeçilmezi oldu*.

  adlara olan ilgisi bana hem çok basit hem de yapımı çok eğlenceli bir tez kazandırdı.
  halk edebiyatıyla ilgili kırk beşe yakın eseri vardır.
  101 anadolu efsanesi adlı eseri japonca'ya çevrilmiştir.
  efsane araştırmaları ve masal araştırmaları kitabını ders kitabı olarak kullanmıştık.
  bunların dışında bazı eserleri şunlardır:

  anadolu-türk efsanelerinde taş kesilme motifi ve bu efsanelerin tip kataloğu 1980
  nasreddin hoca fıkralarından seçmeler 2006
  türk çocuklarına masallar 1977
  halk şiirinde atatürk 1974
  türk ad bilimi 2001
 • kahve kültürüm olmadığı bahanesiyle derslerden arta kalan zamanlarda sosyal etkinliklere katılan bendenizin üniversite korosunda solist olarak türkü okumuşluğuma tanık olduğu veya öğrendiği için olsa gerek derslerin birinde "kalk türkücü bu soruyu da sen cevapla" diyen -benzetmek gibi olmasın- beyefendiliğini tarzıma uygun olduğu için önemsediğim, örnek aldığım değerli hocalarımdan biridir.
 • öğretmenlik görevime başladığım ilk aylarda kendisine gönderdiğim bir bayram tebriğine büyük bir incelikle karşılık veren, beni tokat'taki bir etkinliğe davet eden ama gidemediğim için mahçubiyet duyduğum hocamdır.
 • "folklor bibliyografyaları bibliyografyası üzerine bir deneme" adlı bir kitabı vardır (konya 1991, 151 s.). müstakıl başlık açmak istedim, sığmadı. bu kitabı, türk folklor sahasının ne kadar geniş olduğunu göstermiştir. düşünün bibliyograflar bibliyografyası hazırlıyorsunuz ve 151 sayfa tutuyor.
 • süper ötesi samimiyetiyle göz dolduran bir halk biliminin yaşayan efsanesi. adına tiyatro eseri yazılmış hocamızdır. kitaplarını okumaktan gurur duyuyorum. saygıyı dersleri bizlere sevdiren. her yıl anı biriktiren hocamızdır. gelmiş geçmiş en iyi sempatik prof' umuz
 • samim saka sandım lan tekrar mı çekiliyor diye gereksiz heyecan yaptım bir an.