şükela:  tümü | bugün
 • fransa'nın kuzeybatısında, manche'a kıyısı olan, bir aylıgına gittigimde oldukca eglendigim, gelgit olayının(yeteri kadar sabırlıysanız) belirgin bir sekilde gözlenebildigi, sokak kafelerinde mutlu mesut oturulup konusulabilinen, sessiz, sakin ve dinlendirici turistik sehir.
 • fransa'nın kuzey batısında bulunan kent ve liman. kentin adı 6. yuzyılda bretanya'ya kacarak adayı kendisine us edinen galli kesis maclou ya da malo' dan gelir.
  saint malo 17-18. yuzyıllar arasında denizcilik, ticaret ve korsanlık yoluyla zenginlesti.
 • avrupa birliği'nin, "nato'dan bağımsız askeri harekat gerçekleştirebilme" yeteneğine kavuşturulması amacıyla çalışmaya başlanması yönünde ilk defa resmi çağrının yapıldığı 1998 tarihli ingiliz-fransız ortak deklerasyonu'nun yayınlandığı küçük kasaba..
 • "aziz mal" yada "mal aziz"
 • rennesden tren ile bir saat uzakta ve tam kuzeyinde bulunan, ufak bir kent. ufaklığı ve az bilinirliğine rağmen fazla turist çeken ve daha da ilginci, devasa büyüklükte duvarlarla çevrilmiş olan bir kent. bunun nedeni ise fransızların zamanında ingilizlerin fransa ana karasına rahatlıkla girmesini engellemek için, bu önemli liman kentlerini koruma ihtiyacı duymuş olmalarıdır. günümüze kadar sağlam kalan bu duvarlar, ufak kenti çekici kılan özelliklerden.

  bu surların hemen dışındaki, devasa liman ise şehrin etrafında çirkin bir görüntü oluşturmaktadır. büyük kumarhanesi ve daha önce önemli toplantıların gerçekleşmiş olduğu önemli bir kongre salonu da önemli yapıtlarındandır.
 • st malo sahili gelgit dalgalarını izlemek için ideal bir yerdir..sabah plajın biraz açığındaki küçük kaleye gitmek için geçtiğiniz kumluk yol, akşamın ilerleyen saatlerinde metrelerce su altında kalmış olabilir..
  st malo'ya rennes'den trenle ulaşabilirsiniz..
 • mont st michel'e de yakinliğiyla gidilen bi şehir olup, süper bir britanya örneğidir... hem güzelce korunmus, kale icindeki eski sehriyle tarihi bir yön sunar, hem de limaniyla sanayii bakimindan gelişmiştir... hava bulutulu 15 derece civarindayken insanlar güneşleniyor burada... enteresan...
 • buraya gidecekseniz, yanliş hatirlamiyosam centre international hede hödö diye süpper bi hosteli vardir... mutfak, 14 euroya üç kişilik oda (biz üç kişiydik de), basket, voleybol, tenis, laundry, pin pon hepsi beleş hizmetlerdir...
 • kanada'ya ilk gelen fransiz'larin yola cikis noktasi olan fransiz sehri. mimarisiyle yemekleriyle halkiyla tipik bir bretaigne sehri. surlara yakin guzel kucuk lokantalarin bulundugu sehir. pastis icip surlarin uzerinde yurumeli. plajdaki iki cocuklu ama vucutlari sekilli guneslenen kadinlarin sayisina bakip sasmali. point quebec' e gidip cevreye bakmali. bu kadar deniz ve balik kokan bir sehirde akdeniz usulu balik yapan yer bulamamak sasirticidir. balik lokantalarindaki balik tabaklarinin tamami soslu haslanmis ya da firinlanmis baliktir. yaziktir o cupralara (bkz: dorade)
 • efendim bazısına eski binalar, taş yapılar, sanatsal bir kent dar gelir, bunaltır. kimi der ki roma tam gezilesi ama yaşanası değil, üstüme üstüme geliyor tarih, kimi de der ki oh şöyle 120 senelik evde oturuyorum kimbilir ne hayaletler geldi geçti. konuyu toplama bab'ından diyebiliriz ki saint malo iki bölgeli aslında. tarihim ben diyen ve 2. dünya savaşında zarar gören hatta yıkılıp yeniden tamir edilen kalesiyle, surlarıyla, eskiliğiyle ünlü kısmı ve sonradan gelişen, serpilen plaj kısmı. sur içi ne kadar daraşmaysa yeni kısmı o kadar havadar o kadar geniştir. eskilik-yenilik çekişmesi de aynen.

  sahilini sevdik biz. "git" ile göz alabildiğine kum... "gel" ile alabildiğine deniz... yem bekleyen martılar, geli bekleyen kıyıya vuran deniz ürünleri... giti bekleyen ve alabildiğine koşmak isteyen sahilsever köpekler...

  chateaubriand gömülü le grand-bé adasında. yükselen denizle ada olan, alçalan denizle kıyıya bağlanan ve sanki gel-git ötesinden anılarını anlatan.