şükela:  tümü | bugün
 • rusların "sankt peterburg" gibi yazdığı şehir
 • tampa'ya cok yakin, yaz kis denize girilebilir kucuk bir florida sehri. dunyanin en uzun koprusu gibi bir seye sahip ve her yani denizle cevrili bir yerdir. her florida sehrinde oldugu gibi burada da bir ocean drive vardir ve yuksek sayida bosnak ve arnavut multeci alarak sevgimi kazanmistir.
 • meksika körfezinde tampa ve sarasota ile komşu,salvador dali müzesi ve plajlarıyla ünlü,yarımada şeklinde bir florida şehri.sunken gardens ve fort deseto milli parkı gibi tabii güzelliklerinin yanısıra sıcak,rahat ve yaşayan bir yerleşke.
 • florida, tampa bay bolgesinde bulunan adaciklardan olusan tatli bir sehir. yaslilarin olmeye geldigi ender yerlerden bir tanesi. senede iki defa kasirga vurur, nemlidir ve bortu, bocek timsah falan vardir.
 • florida'da olani sanirim eyaletteki en yasanasi sehir. muhtesem sahili, marinasi, sanat etkinlikleri ve sahane kafeleriyle oldukca goz alici.

  ayrica dali the salvador dali museum collection da bu sehirdedir.
 • rusların sankt peterburg dediği rus kenti için amerikalıların hitap biçimidir. bir bakıma rus salatasına amerikan salatası demektir yani.
 • müzelerin görkemine, atmosferin güzelliğine köprülerin şirinliğine bittiğim şehirdir. kışlık saray, yazlık saray, mermer saray her biri diğerinden güzel saraylara sahiptir. kışlık saray’ın içinde meşhur hermitaj müzesi bulunuyor ve bu müzede bütün ünlü ressamlar toplanmış denebilir. leonardo da vinci, michalengelo, goya, velazquez, rubens, rembrand, picasso gibi isimler bulunuyor müzede.

  gece olduğunda da kanal köprü açılışını kaçırmayın bu güzelim şehirde. *

  istanbul ile venedik karması şehirdir.
 • beyaz geceleriyle ünlü, dostoyevski diyarı.

  söz konusu beyaz geceleri en iyi şekilde tatmak için haziran - temmuz aylarında gidilmesi tavsiye olunur
 • kentin tarihi 1703'te, rus çarı 1.petro'nun neva ırmağının deltasının bulunduğu bataklık arazide bir kale yaptırmasıyla başlamıştır. çar bu kaleyi; ülkesine ve tüm dünyaya rusya'nın da avrupalı bir deniz gücü olmak istediğini göstermek için yaptırmıştır.bu nedenle hemen ertesi yıl kalenin yanında büyük bir tersanenin yapımına başlanmıştır.

  1.petro bu girişimi nedeniyle besteci albert lortzing'in bir operasına konu olmuştur. (bkz: zar und zimmermann)

  1914 yılına kadar bugünkü adıyla anılan kent,bu tarihte petrograd adını almıştır.1924-1991 yılları arasında da leningrad adıyla anılmıştır.kente st.petersburg adını hollandalı marangozlar vermişlerdir.orjinali sankt petersbuch olan şehrin adı çar tarafından st.petersburg olarak değiştirilmiştir.