şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ryan littleın yönettiği 2003 yapımı aksiyon/savaş/drama türlerinin kombinasyonu olan amerikan filmi.
  film ikinci dünya savaşı sırasında alman düşman hattının gerisinde kalan , esir düşüp kanlı bir karmaşa sonrasında kaçmayı başarmış bir grup amerikan askerinin, tesadüfen karşılaştıkları uçağı düşürülmüş ve savaşın gidişatını değiştirecek çok önemli istihbari bilgilere sahip bir ingiliz askerini en yakın müttefik birliğe ulaştırmaya çalışmasını konu alıyor.
 • bir medal of honor yapımı.
  oyun da yaparız film de demişler belki de.
  öyle veya böyle, ortaya pek güzel bir film çıkmamış.
  türün seveni olarak izliyorsunuz işte. daha fazla değil.
 • hayali öğelere yer veren bir savaş filmi.
  her ne kadar insan ürünü olsa da, savaşmanın insan beynini ne kadar zorlayan bir eylem olduğu vurgulanıyor.
 • 1 milyon doların altında bütçeyle çekilmiş bir filmdir. başrol oyuncuları hariç tüm kadro reenactor'lardan oluşmaktadır. sam amcanın borazanı er ryan bozuntularının, tüm amerikan askerlerini iyiliksever bir melaike gibi lanse edip düşmanlarını (en başta almanlar) toptan şeytan olarak karikatürleştiren ahlaksızların seyredip ders alması, askeri etik nedir öğrenmesi gereken şaşırtıcı, ibret verici bir filmdir. arkadaşlık ve saygı üzerine bir çok mesajla yüklenmiştir. hristiyanlık propaganadası içerse de (ki normaldir zira finansörleri ve yapımcıları mormon imiş) zevkle seyredilmektedir.
 • er ryan gibi yalana koşmayan, savaşın savaş olduğunu lakin insanın da insan olduğunu gösteren, göstermek değil, hatırlatan, hatırlatmak değil, göze sokan, göze sokmak değil, ağlatan bir film.!
  o kadar...
 • bittiğinde "işte savaş böyle b.ktan bir şeymiş." dedirten, hakkını veren film...

  --- spoiler ---
  ayrıca ingilizin kendrick'e yaptığı puştluklar (özellikle kartı bulma olayındaki) süperdi.
  --- spoiler ---
 • çatışma sahnelerinin çok özensiz çekildiği hemen göze çarpan, fakat türünün takipçileri tarafından ilgiyle izlenen bir film. (bir ikinci dünya savaşı fanatiği olarak çok rahat izledim ben)
 • ortalara doğru temposu oldukça düşen, sonlara doğru yükselen, türün meraklılarının ancak keyif alabileceği 2. dünya savaşı filmi.

  aslında hikaye çok klişe ve er ryan'ı kurtarmak, ince kırmızı çizgi vb. gibi filmlerin ardından yeni bir şey söylemiyor pek. savaş kötüdür, tesadüfen bir araya gelen kahramanlarımız olay yaşadıkça birbirinin değerini öğrenir ama içlerinden en samimi olanlar ölür, en fırlamalar kurtulur, sonunda da görev yerine getirilir. görev sırasında savaşın gereksizliği anlaşılır, diğer taraftaki askerlere de insan olarak bakılmaya başlanır vb.

  üstelik bu filmin bütçesi düşük olması nedeniyle de yakın ve kapalı plan çok, bu planların içi de düşüncesel olarak doldurulamayınca yavan kalan bir film olmuş.
 • düşük bütçe nedeniyle, m4 sherman ve stug ların amansız mucadelesine sahne olan ardennes cephesi, hiç tank gözükmeden filme alınmıştır.