şükela:  tümü | bugün
 • şairin seslenmeyeceğini, ancak fısıldayacağını bilmeyen ve bu fısıltının tıpkı kulaktan kulağa oyunu gibi her ruh tarafından farklı algılanabileceğinden bihaber, genellikle kendilerini herşeyi bilen insan olarak göstermeye çalışan kompleksli kişilerin söylemi.
 • şairin kendi mezarına işeme dürtüsüne karşı egemen güçlerin şaire verdiği bir mesaj.
  (bkz: tabut bayrak ilişkisi)
 • - ... evet çok mahçup olmustum ama dayanamadim ve oglum bayrak 'a seslendim: 'sakin bir daha beni mahçup duruma düsürecek bir sey yapma' . oglum sessizce yerine oturdu ve 'bir daha böyle bir sey duymayacaksin baba sana söz veriyorum ' dedi.
  (bkz: karizmatik erkek isimleri)
 • (bkz: larda)
  (bkz: obe/#2801791)
 • "çatma kurban olayım çehreni ey nazlı hilal....." diye başlayan kıta için de geçerli olan önermedir.
 • ortaokul ve lise yillarinda ne kadar yorum yaparsaniz yapin ne kadar bunu satıraralarında soylerseniz soyleyin hocanin duymadan rahatlayamadigi cumledir.

  -bayrak kisilestirilmis ve hatta intak edebi sanati da kullanılarak bu durum vurgulanmıştır. eser sahibi bayrakla bir iç diyalog yaşar ve kendini de daha once yarattığı bayrak öznesinin içine katarak bir serzenişte bulunur. bu mısradan sonra bayrak -ki bayrak bir ülküyü, aynı zamanda bir vatanın ikonasını, ve şiirin önceki kıt'asındaki bir göndermeden anlaşıldığı üzere atatürk'ten izler taşımaktadır- varlık olarak seslenilebilen ve serzeniste bulunabilinen bir özne gibidir.

  -başka yorumu olan var mı? arkadaşınız önemli bir konuyu es geçti.

  -şair bayraga seslenmiş?

  -evet. aferim cok guzel.
 • lise edebiyat kitaplarında cumhuriyet dönemi şiirlerini açıklamada kullanılan anahtar cümle. okuduğumuzu anladık mı kısmında "ilk kıtada şair kime seslenmiştir" tadında gudik sorular sorulduğunda daima hazır kıta bekleyen bu cümle öne sürülür ve de ilgili soru bertaraf edilmeye çalışınılınır. edebiyat hocası tabii bununla kalmaz, devam açıklamalarını da bekler, siz de şairin ceylanı dalgalanan bayrağa, ok yarasını anadolunun fakirliğine benzetmiştir vesaire der sorudan kurtulursunuz.

  bayrak tabii ki kutsaldır, şairler de elbet en güzel kelimelerle duyguyu düşünceyi yansıtmaya çalışmıştır da, zorlama şiir açıklaması lise çocuğuna niye yaptırılır, kim kime seslenmiş diye niye sayfalarca şiir açıklaması yaptırılır bünyeye, ayrı bir tartışma konusudur. oysa ki 70 sayfa vatan milletin yanı sıra 10 sayfa atilla ilhan tandanslı aşk şiiri de konulsa yeni ergen genç belki de daha yakın hissedecektir kendini şiire, seslenene.