şükela:  tümü | bugün soru sor
 • murathan mungan 'in roman projelerinden biri.
 • elli parça 'da birkaç parçasıyla tanışma şansımızın olduğu proje.
 • nihayet!
  yazarının doğduğu ayda, yazarından doğacak roman!
 • artık piyasada olan roman.

  tanıtım bülteninden:

  "adı yerküre olan bir gezegen. en büyük kara parçası sayılan anakara'da farklı yerlerden farklı nedenlerle odragend'e varmak üzere yola çıkan gezginler. elli yıl sonra yurduna dönen bir bilge şair. yıllarca evinden hiç çıkmadan yaşadıktan sonra, çıraklarıyla birlikte kendisini yollara vuran bir şiir filozofu. yalnızca şairleri öldüren bir katilin izini süren atlı polis ve yardımcısı. yol boyu içinden geçtikleri yerler, yaşamlar. surlarında şiir bayrakları dalganan şehirler. kanatları göğün gizemlerini birbirine bağlayan kuşlar. sayıların, sözcüklerin, şifrelerin ardında ömür tüketen matematikçiler, dilciler, sözlükçüler, şairler... insanların ruhlarını sağaltan rüya terbiyecileri. batı'nın modern çağ fantazi romanlarıyla doğu'nun binbir gece masalları'nın özgün bir bileşimi. tabiata, emeğe ve şiire bir övgü."

  bir alıntı:

  “kara akik, deniz kabukları, tuz ve zift satan; su mermeri, fildişi, abanoz taşıyan gemilerde çalışmıştı. tahtaları yılların suyunu emip ağırlaşmış, manevra kabiliyetini çoktan yitirmiş eski, köhne gemilerde canını kaybetmek pahasına uzak ve derin sulara açılmışlığı vardı. açık deniz gemicilerinden ne çok şey öğrendiğini düşünüyor şimdi. gemicilerin bildiği hayat başka türlü bir hayattı. bunu insan, karada, fırtınalı kış akşamlarının fener ışığıyla aydınlatılmış balıkçı kahvelerinde, yapacak bir şey bulamayan sefersiz kalmış denizcilerin can sıkıntısıyla anlattıklarından ya da denizi tükenmiş, sesi tarazlı, kocamış deniz adamlarının usandırıcı tekrarların eprittiği bir örnek hikâyelerinden öğrenemezdi. karaya çıkan hikâyeler ölürlerdi. balıklar gibi ölürlerdi. suyun hikâyeleri suda yaşardı; kendileri çıksa, ruhları karaya çıkmazdı bu hikâyelerin. orada kalırdı. denizin ortasında. karaya çıkanları geri çağırırlardı.”
 • 30. uluslararası istanbul film festivali'nde reklamı yapılan, hem de çok iyi yapılan roman.
 • (bkz: murathan mungan)'ın sözleriyle... "biriyle çok yoğun bir aşk yaşadığınızda hayattaki diğer her şey geride dursun, bu aşka bulaşmasın istersiniz ve sevgilinizle yaşadığınız programı her şeyden değerli bulursunuz ya, şairin romanı da böyle bir his uyandırıyor bende. biliyorum ki, o benim ‘yüzyıllık yalnızlık’ım, ‘görünmez kentler’im olacak.”
 • gece gece sol framede adını görünce yerimden zıplamama sebep olan kitap!! nihayet çıkıyormuş!! son 1...
 • bugünden itibaren tüm kitapçılarda yerini almış olan, yüksek topuklar'dan bile daha fazla ilgi göreceğini düşündüğüm murathan mungan romanı. 15 yıllık bir emektir. yazarın kitap ile ilgili röportajı bugünki radikal kitap ekinde okunabilir.
 • birkaç gün içinde elimde olmasını beklediğim, dur durak bilmeden okumayı planladığım yeni murathan mungan romanı. imza günü için ankara'ya da gelecekmiş tekrar, nefis!