şükela:  tümü | bugün
 • 1910-1978 yılları arasında yaşamış futbolcu. onaltısında geldiği altınordu'da tam 27 sene oynadı. dile kolay 27 sene. altınordu'ya geldikten sekiz sene sonra çıkan soyadı kanunu'nu müteakip çok sevdiği külübünün adını soyadı olarak aldı. futbolu bıraktıktan sonra yıllarca küçücük bir büfe işletti alsancak'ta. o da birçokları gibi futboldan hiç bir şey kazanmadı, binlerin sevgisi dışında...
 • 8 numara giyermiş. metin oktay'da tam bir sait altınordu hayranı olduğu için futbola 8 numaralı forma ile başlamış.
 • bugün alsancak garı önünde heykelinin açılışı yapılmakta.
  aslında bir heykeli vardı ama yenisi yapılmış aynı yere.
  altyapı sporcuları yöneticiler hepsi oradalar.

  izmir in hala ana lig de takımı yok, gerçi türk futbolu da düşüşte.
  umarız bu gidiş tersine döner.
 • kulübe hizmet konusunda giggs ve maldini'yi geçmiş olan fitbolcu. nur içinde yatsın.
 • 1912 istanbul doğumlu efsane futbolcu. 17 yaşında altınordu formasını ilk giydiğinde bunu düşünmüş müydü bilinmez ama kendisi bir futbol takımında en uzun süre forma giyen oyuncu oldu. hatta bu formadan o kadar etkilenmişti ki, soyadı kanunuyla beraber kendine altınordu soyadını alarak kulübüyle adeta bütünleşti. altınordu formasıyla toplamda 847 maça çıktı, 4 kez milli formayı giydi. kendisi altınordu futbol kulübünün bir efsanesi olmakla beraber, türk futbolunun bir başka efsanesi izmir doğumlu metin oktay'ın da idölüydü.

  futbol oynadığı zamanlarda orta saha mevkisinde görev yaparken, bu yıllar boyunca sırtında taşıdığı 8 numara onunla özleşleşti. öyle ki; şimdilerde altınordu kulübünün yetiştirdiği genç futbolculardan çağlar söyüncü'nün milli takıma ilk davetinde fatih terim ona sait altınordu'nun 8 numaralı formasını vererek bir jest yapmıştı.

  sait altınordu'nun ilginç bir özelliği vardı. maçlara uğuru olan hindisiyle çıkar, oyun başlarken hindiyi kenara koyar ve tribünlere seslenirdi: "kaç gol atayım?" o bir gol atınca seyirci ikincisini de isterdi. sait altınordu futbolu bıraktıktan sonra amigo sarı yaşar bu olaya ithafen bir slogan buldu: "bir baba hindi, olaydı şimdi, atardı baba sait". şimdilerde türk tribünlerinde farklı bir şekli dolaşan bu slogan da bu enteresan olaya dayanmaktadır.

  26 aralık 2014 tarihinde, yani altınordu'nun 91. kuruluş yıldönümünde altınordu başkanı, diğer yöneticiler, antrenörler ve altyapı oyuncuları ile beraber yapılan etkinliklerde alsancak semtine heykeli dikildi.
 • soyadını soyadı kanunu çıkınca spor kulüplerinden alan sembolik isimlerden biridir.** kendisi altınordu kulübünün tartışmasız en önemli ismidir. 1912 doğumlu olan said altınordu 1929'dan 1956'ya kadar kulüp adına oynamıştır. bu aynı zamanda kendisini kariyeri boyunca tek bir kulüpte oynayan isimlere yazdırmakla kalmamış, tek kulüpte oynayıp en fazla maça çıkma(847) ve tek kulüpte oynayıp en fazla sezon oynama(27) gibi rekorları kırmasını sağlamıştır. sezon bazında en yakın takipçileri efsaneler paolo maldini(25, 647) ve francesco totti(25, 618) ile ne kadar büyük birisi olduğu görülebilir. izmir'in alsancak garının yanındaki meydanda kendisinin heykeli dikilmiştir.