şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sakarya üniversitesi'nde bir akademisyen. tarihçi.
  klasik milliyetçi akademisyenlerden degildir. türk islam sentezine harc tasiyormus gibi görünse de hatta bunu gerceklestirse de bu yazarin kafasindaki türk islam zihniyeti devletin/12 eylül'ün sentezi degildir. sivildir. ama baska açilardan elbette elestirilecek yonleri vardir.
  kitap ve arastirmalari genellikle islam oncesi türk toplumlarinin hayat-zihniyet-inaclarinin islam sonrasi dönem ile uyum içinde oldugunu anlatmaya yoneliktir.
  bu konularda vakalari ortaya koydugu gibi kimi zorlama yorumlarla bir entegrasyon ya da ne bileyim bir fikri-hayati süreklilik pesinde kosar.
  ama her durumda ilginctir ve metinleri baymaz.
  kitaplari sunlardir:

  fikir ve iman zemini
  gök tanri'nin sifatlarina esmaü'l-hüsna açisindan bakiş
  kutadgu bilig'de kut ve töre'den sevgi toplumuna
  yahya kemal'de türk müslümanliği
 • 2009 yılına kadar sakarya üniversitesi felsefe bölümünda dersler vermekteydi, adam gibi adam olmasından dolayı rahat bırakılmamış ve kendi isteği ile marmara üniversitesine geçiş yapmıştır. istanbul'a yerleşmiştir. marmara'dan emekli olmuştur. bölümde islâm öncesi türk düşüncesinden-uzmanlık alanı- islâm tasavvufuna, hint-çin düşüncesi ve uzakdoğu düşünce hareketleri gibi derslerden 13-15.yüzyıl türk düşüncesi gibi dersleri vermekteydi. oldukça mütevazi, arifane ve hikemi bir yapıya sahip olan bu müstesna şahsiyet, insan yetiştirme açısından bireyin ve bununla birlikte toplumun her şeyi demek olan geçmişni yeni kuşaklara aktarmada ve işlemede-yaşatmakta bayrak taşıyan az sayıdaki kişilerden birisidir. geleneğin, kültürün, etraflıca söylersek hafızanın ve geriden aktarılanların irdelenerek, analiz edilerek, eleştirilere çağın getirdikleri ile birlikte okunmasını, eklemlenmesini, gerektiğinde budanmasını sistemli bir şekilde ortaya koymaya çalışan sait başer formasyondan ziyade insan-birey yani nesil inşa eden bir terbiyecidir, eğitmendir. allah sağlıklı ve hayırlı ömürler nasip etsin ve kendisinin dostluğundan, ilminden bizleri mahrum etmesin.

  lisans : istanbul üniversitesi, edebiyat fak.,tarih bölümü, umûmî
  türk târihi kürsüsü, istanbul, 1982.

  sertifikalar : 1- türk-islâm felsefesi târihi, 1981.
  2- ortaçağ târihi, 1981,
  3- osmanlı medeniyeti ve müesseseleri târihi, 1981.

  lisans tezi : esmâü’l-hüsnâ’ya göre eski türk dinindeki tanrı’nın vasıfları, danışman: prof.dr. ibrâhim kafesoğlu.
  yüksek lisans : istanbul üniversitesi, sosyal bilimler enstitüsü, tarih anabilim dalı, istanbul, 1984.

  kitapları:

  toplumsal aklı anlamak

  yahya kemal'de türk müslümanlığı

  kutadgu bilig'den sevgi toplumuna ya da kutadgu bilig'de kut ve töre

  fikir ve iman zemini

  yüksek lisans tezi : kutadgu bilig’de kut ve töre, danışman: doç.dr. mehmet saray.
  doktora :istanbul üniversitesi, sosyal bilimler enstitüsü, gazetecilik ve halkla ilişkiler anabilim dalı, istanbul, 1996.
  doktora tezi : yahyâ kemal’e göre türk kimliği ve görüşlerinin kamuoyundaki yansımaları, danışman: prof.dr. durali yilmaz.
 • türk dili ,türk dili tarihi ve eski dönem eserleri üzerinde güzel çalışmalar yapmış bir akademisyen.eserleri faşist arkadaşların ellerinde gezer ve bu da hoca hakkında bir intiba bırakır. kökünden yanlış olan bir zandır.

  halbuki said hoca ; şefkat ve merhametle dolu , kucaklayıcı bir tebessüm sahibi ,şekerler şekeri hümanist tonton bir amcadır.hanımına 'hatun' ,'fatma hanım' ,'bitanem' gibi hitaplarda bulunurken ,fatma anne kendisine 'sait bey' hitabıyle mukabele eder.saygının sevginin taştığı bir ortama davet eder etrafındakileri.takip edilmesi gereken bir hocadır.
 • divan edebiyatı vakfı'nda her cumartesi saat 15'ten sonra keyfiyet sohbeti yapıyor, akademik veya belirlenmiş bir alana dair konuşma değil, asıl mevzu muhabbet, dostluk... belirlenen bir konu yok, her hafta değişik farklı konu konuşuyor, sohbet ediliyor, herkese açık. yalnız ayda bir cuma günleri yapılıyor, vakıfta seminer, konuşma vb. programlar var, ve bu programlardan biri olarak genelde hoca geliyor.

  adres: imrahor mah. doğancılar cad. no. 81 üsküdar, iskeleden 15 dakka sürer anca...
 • bir grup talebesi tarafından hazırlanan web sitesinde her türlü makale, yazı, video vs.ye ulaşılabiliyor.
  www.saitbaser.com adresi.
 • töre ve devlet üzerine yazan fikir adamı.
 • tayyip erdoğan hayranıdır.
 • ben bu adam kadar kültürlü birini tanımadım. sadece youtube videolarını izledim. bir insanın türkçe üzerine bu kadar esaslı bilgiye sahip olması belki milyonda bir rastlanacak bir ihtimal.

  normalde insanların kültürsüzlüğünden sıkılırım çabucak. bu adamdaki bilgi dağarcığından fışkıran anlatılarında resmen beynim "yeter artık kaydedemiyorum" diye memory full hatası verdi. umarım hayattayken tanışma şansımız olur.