şükela:  tümü | bugün
 • alemdağ'da var bir yılan kitabında yer alan dülger balığının ölümü öyküsünü okuyunca anladım ki sait faik, gerçekten ölümü bu kadar hissedip, hissettiğini hissettiren bir adammış. adammış.
 • combo yapan soyismiyle dikkat çeken vasat yazar. overrated olduğunu anlamak için edebiyat uzmanı olmaya gerek yok.
 • sana nasıl bulsam, nasıl bilsem
  nasıl etsem nasıl yapsam da
  meydanlarda bağırsam?
  sokak başlarında sazımı çalsam
  anlatsam şu kiraz mevsiminin
  para kazanmak mevsimi değil
  sevişme vakti olduğunu.

  bir kere duyursam hele güzelliğini, tadını
  sonra oturup hüngür hüngür ağlasam
  boş geçirdiğim, bağırmadığım sustuğum günlere.
  mezarımda bu güzel, uzun kaşlı boyacı çocuğun
  oğlu bir şiir okusa
  karacaoğlan'dan
  orhan veli'den
  yunus'tan, yunus'tan...

  (bkz: şimdi sevişme vakti)
 • '' ne kadar kaçmak ve uzaklaşmak arzusu ile dolu isem, o kadar da bağlanmak, kalmak, bağdaş kurup oturmak istiyorum. ''
 • "düşünmeye başlayalı beri bir gün sarhoş olmadan gülmedik ki" der "yaşayacak" adlı öyküde.

  benim için adalardan ankara'ya esen bir rüzgardır, umuduyla umutsuzluğuyla... ankara'nın sıcağında ne zaman bunalsam, ne zaman bu lanet şehir başımı döndürse, bir cümlesi, bir öyküsüyle sandalına biner açık denizlerden hayata bakarım. insanın ne menem bir varlık olduğunu düşünüp yine de umudumu muhafaza ederim. öyle olsun ister çünkü. belki önümde uzanan uçsuz bucaksız bozkırdır, tatsız tuzsuzdur... yazmasa çıldıracaktır belki, ben de okumasam çıldıracağım kim bilir?...kendini çıldırmaktan kurtardığı gibi beni de kurtarmıştır, kurtarmaktadır.
 • woody allen sait faik'i tanıyor olsaydı avrupa serisinin bir filmini de istanbul'da adalar'da çekerdi diye düşündüm a midnight at paris'ten sonra...
 • --- spoiler ---

  bütün gün, ne ettiğimi bilmeden dolaştım. çoktandır ne yaptığımı bilmiyorum. ancak böyle dolaşırsam bir şeyler görebiliyorum. yoksa gözümü dört açsam nafile! böylece hiç kimseyi, hiçbir eşyayı, hiçbir olayı dört başı mamur gördüğümü ve duyduğumu iddia edemem. daha çok işin hiç lüzumsuzunu, teferruatını kılı kılına görüyorum, duyuyorum da esaslı kısmını kaçırıveriyorum. beni bir şahitliğe çağırsalar hapı yuttuğumun resmidir.

  --- spoiler ---

  hayatımı özet geçmiş yüce insan, saygım sonsuz.
 • kiraz mevsimi gelince anılmadan geçilemeyen yazar.

  (bkz: şimdi sevişme vakti)
hesabın var mı? giriş yap