şükela:  tümü | bugün soru sor
 • huysuz bir ihtiyara emanet edilmiş müze. sıcak mı sıcak bir cumartesi günü istanbul'dan sadece sait faik'in evini/müzesini göreyim diye gitmenize karşılık "saat 13:05, 13:00'te kapanıyor diye içeri almayıverir bu ihtiyar kadın. siz de kapısından ötesine vakıf olamazsınız bu evin. ama ama deseniz dahi boştur. "bir insanı sevmekle başlar her şey. burada maalesef bir insanı sevmekle bitiyor." müzesi sait faik'e ne kadar da ters düşüyor.
 • uzun süredir bakımda olan müze.
  hatta çalışanlar bile bundan sıkıntı duymaktadırlar.
  2009da başlayan tadilat girişimi bu hızda ancak 2011de bitecektir.
  anıtlar kurumuna saygılarla...
 • 22 nisan 2012 tarihi itibariyle hala bakımda olan müze. kapıdaki levhada mayıs ayında* açılacağı yazıyor. ne var ki, tadilat pek de bitmiş gibi değildi. umarım açılışı daha da ertelenmez.
 • şu saate kadar kimsenin nerede olduğunu yazmadığı müze.
  sözkonusu müze burgazada'dadır. tam adı "darüşşafaka sait faik abasıyanık müzesi"dir.
 • başlığını gördüğümde bile beni çokça heyecanlandırmış müze.. müzeninkiyle beraber bizim içimizdeki bakım biter de bir gün görürüz umarım..
 • burgazada'daki o güzel sokakları tebessüm ederek dolaşırken müzeyi sorduk ve aldığımız cevap: "5 yıldır tadilatta" oldu... tadilatta ama kapı duvar, içeriden hiçbir ses, hiçbir hayat belirtisi duyulmuyor. o gün doğan çocuklar şimdi 5 yaşında. bu saçma durumdan kimselerin bahsetmiyor olması en az tadilat kadar ilginç.

  evin önünde çektirdiğim anı fotoğraflarına mutsuz yüz ifadeleri ekliyorum. sevgiliye sarılıyorum beni tadilata alsın diye, çok şükür o saniyede açılışım gerçekleşiveriyor.
 • çarşamba günü gidip gezmeyi planlıyordum. ancak yetkili bir abi olarak darussafaka.org.tr ye danıştım ve şöyle bir bilgi ile karşılaştım:

  "sait faik’in evinin restore edilerek çağdaş müzecilik ilke ve kuralları çerçevesinde ziyaretçileriyle buluşturulması amacıyla darüşşafaka cemiyeti’nin yaklaşık dört yıl önce başlattığı çalışmalar, yeni bir aşamaya ulaştı.

  cemiyet’in hazırlattığı restorasyon projesi 05.04.2012/420 anıtlar koruma kurulu tarafından imzalandı. ardından 19.04.2012 tarihinde adalar belediyesi’ne inşaat ruhsatı için müracaat edildi.

  restorasyon çalışması için gereken inşaat ruhsatı, adalar belediyesi’nden 31 mayıs 2012 tarihinde alındı ve 4 haziran pazartesi günü inşaatın temel güçlendirme aşaması için yükleniciye yer teslimi yapıldı."

  yani bir süre daha restorasyon nedeniyle kapalı olacakmış. buradan bunu anlıyoruz. yazının tamamı için:

  http://www.darussafaka.org/…r/sait-faik-muzesi.aspx
 • burgazada’da bulunan sait faik abasıyanık müzesi 2010’dan bu yana darüşşafaka cemiyeti’nin sürdürdüğü restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, 11 mayıs cumartesi günü 13:30’da kapılarını ziyaretçilere açıyor.

  sait faik abasıyanık’ın pek çok hikâyesini kaleme aldığı evde, yazarın el yazması öyküleri ve fotoğraflarının da içinde bulunduğu kişisel eşyaları da yer alıyor. 1959’da darüşşafaka cemiyeti’nin girişimiyle müze olarak ziyarete giriş ücreti alınmaksızın açılan ve bu tarihten elli bir yıl sonra güçlendirme ve restorasyon çalışmalarının başlatıldığı müze ev, kültür ve tarihe evsahipliği yapan önemli özel müzelerimizden biri. babasının vefatından sonra kışları nişantaşı’nda, yazları ise burgazada çayır sokak 15 numaradaki köşkte yaşamını sürdüren sait faik, rahatsızlandıktan sonra zamanının büyük bir kısmını da burada geçirmişti.
 • bahçesine dalmıştık da, içeriye girmemiştik, bin yıllık bir tanıdığın evinden kös kös ayrılmak zorunda kalmış gibi idik. çaresiz.. umutsuz.. üzgün.. boynumuz bükük..

  madem ki kapılarını yeniden açacakmış büyük yazar, onun kollarına yeniden koşmak farzdır.

  burgazada ne azizdir, sait faik ise o adanın azizi.
  okurları da onun asla silinmeyen aziz adımlarının takipçileri..
 • açılış tarihi ayrıca canım sait faik'in 59. ölüm yıl dönümüne denk gelmektedir. açılmasının bu kadar uzun sürmesinin nedeni restorasyon için izin alınamamasıymış, ne izniyse bu 3 senede alınamıyor.