şükela:  tümü | bugün
 • " şu ana kadar anlattıklarım şakaydı, ne komik değil mi? ama şimdi ciddileşeceğim " demenin en kısa yoludur. en utanç verici kullanımı hadi uluengin yazılarındadır. üstüste sinir bozucu şeyler yazdıktan, espri mahiyetinde saçmalıklar kasıp kasıp "good morning vietnam" filmindeki "komik olduğuma bütün samimiyetimle inanıyorum" şeklinde bir beyanat veren subayın durumuna düştükten sonra, " şaka bir yana " diyerek bu sefer ciddi bir üslupla saçmalamaya başlar.
 • çok ileri gittim, şimdi kiviriyorum anlaminda kullanilir... "ohha menmet aabi senin amuna goyayim... ehehe saka bir yana kral adamsin illa ki"
 • sabote edilmis boktan bir toplantiyi tekrar toparlama lakirdisidir. soguk dus etkisi yapar. ne güzel kaynatiyoduk iste, zaten mevzu çözümsüz, "öyle mi yapsak, böyle mi etsek?" lakirdilarindan öteye gitmiyor. üstelik bi kere salmisiz makaralari, daha neyi toparlayacaz? bok mu var? olmaz; "saka bir yana arkadaslar, bu sorunu aksama kadar çözmemiz gerekiyor!" pehh..
 • aslında konuşmak istediği konudan uzaklaşıldığını gören insanlar da kullanır bunu. örneğin siz birine aşık olduğunuzu anlatacaksınız, laf bir şekilde gümbürtüye gelir, 'sus bi bea aman ben ne diyorum sen ne diyorsun' demek yerine önce 'ehhehe' diye gülünür sonra da konuyu tekrar toplamak amacıyla 'şaka bir yana, ben hedeyi seviyorum!! ohhh' deniverilir. ne güzel...
 • konu$ani zora sokacak, boka saran muhabbetin kanal degi$tirme cumlesidir.
 • laf sokma aparatı.
  özne "şaka bir yana" bölümüne kadar içindekileri boşaltır,bir güzel giydirir ve sonrasında şaka bir yana bağlacıyla birkaç ılıman cümle attırarak bodoslama giydiriyormuş imajından silkinmeye çalışır.

  örnek :
  "şeref gece vakti kendisini aynada görse kaçar herhalde, koşarken de şeref geçen gün cok igrenç bi insansın diye geçirir içinden, üstelik denyolukta da çığır açmıştır ama şaka bir yana iyi çocuktur"
 • kisi önce aklindakini sakayla karisik bir bicimde ortam gevsek ve rahatken ortaya döker.
  insanlar mizahi duygularla dinler o kisiyi, gülerler filan hatta.
  sonra bir anda saka bir yana bu söylediklerimin bir kismi gercekti denir. böylece en kabullenilmez görünen gercekler bile bir sekilde isitilarak servis edilmis, sunulmus olur.*
  (bkz: her saka da bir dogruluk payi vardir)
 • boyle ciddi bir ortamda, patron, amir, sorumlu tarafindan dile getirildiginde durum soyle oluyor

  müdür: ehe saka bir yana arkadaslar basimiz cok büyük belada
  ayni zamanda etraftakiler: eheaheaheah ehey ehea eheeeeeeeiii

  bu son " eheeeeeeeiii" bölümü gülmeyi bitirip ciddileşme sesi.. enercayzir tavsaninin pili biterken cikardigi ses gibi bişi.. bayiliyorum kisisel manyakligimla.. bu arada verdigim örnekteki işletme nasil bi işletme lan.. müdür kalkip "basimiz belada" derse 3 bilemedin 4 dakikada veririm istifami.. colugum cocugum var..
 • sözlük içinde kullanıldığında entrynin geri kalanını okumamama sebebiyet veren iğrenç ötesi yılışık bir telaffuz.
 • ders kaynamadan küçük espri arasından derse dönmeye çalışan zavallı hocalarımızın sık sık kullandığı bir kalıp. insanı iğrendiren ve okuldan soğutan bir laftır benim için.