• bu kalıpla internet forumlarında da sık sık karşılaşıyorum. garip olan, sanki 3 sayfa yazı yazmış, bizi kahkahalardan kahkahalara taşımış, gülmekten karnımıza kramp sokmuş gibi "şaka bir yana" yazmıyorlar mı? deli oluyorum. misal;

--- misal ---

türkiye'nin en önemli şarkıcısı kimdir?

banu alkan :)
    şaka bi yana bence....

--- misal ---

komik misin?
  • " şu ana kadar anlattıklarım şakaydı, ne komik değil mi? ama şimdi ciddileşeceğim " demenin en kısa yoludur. en utanç verici kullanımı hadi uluengin yazılarındadır. üstüste sinir bozucu şeyler yazdıktan, espri mahiyetinde saçmalıklar kasıp kasıp "good morning vietnam" filmindeki "komik olduğuma bütün samimiyetimle inanıyorum" şeklinde bir beyanat veren subayın durumuna düştükten sonra, " şaka bir yana " diyerek bu sefer ciddi bir üslupla saçmalamaya başlar.
  • sözlük içinde kullanıldığında entrynin geri kalanını okumamama sebebiyet veren iğrenç ötesi yılışık bir telaffuz.
  • "nasil koyduk lan" cumlesinin on hazirligidir.
  • gelmiş geçmiş en kötü söz öbeği.
    (ayrıca bkz: ben eziğim demenin alternatif yolları)

çoğu kişi de kullanmayı beceremez, bir şeyler geveler geveler, anlatır, paylaşır sonra lönk diye bu öbeği yapıştırır. yani!? konu mu toparlandı şimdi? konu mu değişti? şaka mı yaptın? anlattıkların komiklikli miydi sanıyorsun?
    normalde kolay kolay entry kötülemem ama bu alakasız ve samimiyetten fersah fersah uzak kalıbı görünce basıyorum çok kötüyü, basıyorum çok kötüyü.
  • en sevmediğim laflardan biridir. kötü şakanın arkasından söylendiğinde iyice itici olur ki genellikle de kötü şakanın ardından söylenir. zaten iyi şaka yapan insan, bunun şaka olduğunu belirtmek için ekstra kelime sarf etmeye ihtiyaç duymaz. sanırım şaka bir yana diyen insan da "gülmediniz ama az evvel yaptığım şakaydı" gibisinden bir açıklama yapmak amacıyla kullanır bu kalıbı.
  • boyle ciddi bir ortamda, patron, amir, sorumlu tarafindan dile getirildiginde durum soyle oluyor

müdür: ehe saka bir yana arkadaslar basimiz cok büyük belada
    ayni zamanda etraftakiler: eheaheaheah ehey ehea eheeeeeeeiii

bu son " eheeeeeeeiii" bölümü gülmeyi bitirip ciddileşme sesi.. enercayzir tavsaninin pili biterken cikardigi ses gibi bişi.. bayiliyorum kisisel manyakligimla.. bu arada verdigim örnekteki işletme nasil bi işletme lan.. müdür kalkip "basimiz belada" derse 3 bilemedin 4 dakikada veririm istifami.. colugum cocugum var..
  • bir tespit yapmak istiyorum sayın kırca!

bu manevra tekniğini duyduğunda, en az üç fıkra dinlemişsindir bence. bak zorla hafızanı biraz, sen de hak vereceksin bana. bazıları da böyle işte. şaka, mizah deyince aklına gelen tek şey fıkra anlatmak. sen (?) ben hoşlanmıyoruz belki ama böyle insanlar var. zaten ekseriyetle anlatmayı da beceremezler. fıkra anlatmak zaten kendi başına bir eziyetken, bir de anlatmayı beceremeyen birinin fıkra fıkra diye kastığını düşün. şimdi bu cümleyi duyduğundaki yüz ifadeni hayal et. çok keyifli lan valla. böyle ızdırap dolu bir sırıtma var yüzünde. keşke imkan olsa da bu anları fotoğraflayabilsem. nefis bir albüm olmaz mı?
  • bu kalıbı diline pelesenk etmiş adamların, ardından gelen muhabbeti için de büyük beklentiler içine girmemek lazım esasen. misal, şimdi bu testi yapmak için en uygun zaman. ekonomik kriz var malum, bu fıkracı güzeli, şaka bir yana dedikten sonra ciddileştiğinde, aklına ilk gelen konu bu olacaktır. ve artık kaç yıllık hayatsa o yaşadığı, onca zamanda biriktirdiği tüm bilgi birikimden elde edebildiği en büyük çıkarım şudur: "aslında gıda işine gireceksin!". senin nedenini sormana gerek yok, o anlatır: "sonuçta insan her şeyden kısar ama yemeden yaşamayaz. ölmeyecek bi sektör varsa gıdadır." bunu söylerken dikkatli bak bu adamın yüzüne. orada sana hayatın sırrını vermenin hazzı ve gururu var. şaka bir yana ben baya soğudum bu heriften sdlkfjsdlkf.
  • "üstüne bir de tüy dikeyim" girizgahı
hesabın var mı? giriş yap