şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle sözlük sansüründen dolayı din yazmak zorunda kaldım. buradaki din islam dinidir. ikinci olarak söz konusu artış, niceliksel olduğu kadar niteliksel bir artıştır. toplumun kitleler halinde islam'ın tüm göstergelerine gösterdiği tiksinti reaksiyonlarının nedeni ise akp politikaları. akp'nin en güzel tarafı bu oldu sanırım, pek çok kişi bu iktidardan sonra islam'ı sorgulayıp ateizme doğru yelken açmaya başladı. uzun herif'e bu toplumsal hizmeti için teşekkür etmek lazım.
 • ak parti döneminde yaşanmıştır.

  cumaya gidiyorsunuz imam referandum için konuşma yapıyor, ak parti sıkışıyorsa hutbede onları kurtarıyor, yine aynı hutbede suriyelileri savunuyorlar. siyaset giren her yer gibi ülkeyi dinden de soğuttular. herkes birbirine kafir diyor. fethullah gülen gibi bir şarlatana tapıyorlar sonra utanmadan adama düşman olup önüne gelene fetöcü diyorlar. türkiye gerçekten garip bir ülke oldu. ak partinin yanlış politikalarının sonucu olan olaydır.
 • ülkede hukuk tamamen ortadan kalktığı için şu anda çoğu kişinin kamusal alanda dinsel eleştirilerini içinde tutmak zorunda kaldığını düşünüyorum. bu durum, söz konusu tespitin görünürlüğünü azaltıyor ancak samimi sözlü ortamlar ve sosyal medyada yaptığım gözlemler islam'dan duyulan tiksintinin kitleselliğini göstermekte. eğer ülkede laik bir devrim yapılıp, hukuk sistemi yeniden inşa edilirse yapılacak anket çalışmalarında türkiye'deki ateist nüfusun iyiden iyiye arttığı netleşecektir.
 • hangi dogma olursa olsun "senin gibi inanmayanları, kafirleri öldür" altyapısı ile insanoğlunun karşısına çıkarsa nefret edilmesi gayet doğal olduğundan şaşırılmaması gereken tespittir.

  bir başka olgu; okuyan ve okuduğunu anlayan kesimin toplumda oranının artması ve eğitimli kitlelerin de sorgulamaya daha yatkın olmasıdır.

  akp'nin din vasıtası ile kullandığı pragmatist mağduriyet ancak son sıralarda yer alabilir bu noktada.
 • millet dinden yada dindarlardan değil dincilerden nefret ediyor bence...
 • kamusal hayatta o kadar aşikâr bir dinsellik var ki tiksinmemek elde değil. dindar tipler de baskıcı, yasakçı, genelde de itici ve çirkinler. aklı başında hangi insan cübbeli gibi bir tipin dinine sempati duyar. din hassasiyeti olan siyasetçi veya gazeteci ya da ünlü yüzler o kadar kaba, o kadar köylü, o kadar sempatiden yoksun ki gerçekten tiksinti uyandırıyor.
 • dilinden dini terimler düşürmeyenlerin çalıp çırptığı tecavüz ettiği ve pişkin pişkin gözünün içine baka baka yalan söylediği, yetmezmiş gibi bunlarla bir yerlere geldiği bir toplumda bir dine ne kadar sadık sempatik kalınabilir.konu dinin kendisi ile ilgili değilsede dini kullananların dine bakış açımızda yarattığı erozyonu yadsıyamayız.
 • şaka maka yobazlar da arttığı için etkiye tekpi zaar. işte bunlar hep hoşgörüsüzlükten.