şükela:  tümü | bugün
  • evet izmir'de ne adam gibi kunefe yiyebiliyoruz, ne baklava, ne de tavuk gogsu, ne de dogru durust dondurmaci.

genel anlamda tatli konusunda bir sorun var.

olay sadece tatli degil aslinda; genel olarak yemek konusunu ele alacak olursak;
    f = yemek - balik - zeytinyagli
    denklemindeki f kumesindeki hemen hemen hersey izmir'de problemdir. fakat o yemekler bir sekilde iyi-kotu yeniyor; karnimiz ac kalmiyor. fakat asil problem tatli fasli.

izmir'e aptal saptal 15 km/h hizinda tramvay yapilacagina su tatli problemini cozseydiler, insanlar tatli tatli takilirlardi.

not: buraya bekledigim gibi dusuk kalite tatli tavsiyecileri gelmis.
    arkadasim bende biliyorum marketten gofret almayi, veya ekmek hamurunu kizartip sonra sekerli suya atmayi*; fakat bunlar asiri basit ve sekeri bas gec tarzi bayan 'tatli'lar. bana gidipte yok hatayda bilmemne babadan baklava al, yok alsancakta bilmemkimin dondurmasini al diye tavsiye vermeyin. o mekan izmir'in en iyisi olabilir; fakat turkiye standartlarinda vasat kaliyorsa; o zaman tatli sikintisi vardir illaki.

not2:
    arkadaslar hala bana agam veya cemil baba yazip durmayin. agam ile ilgili goruslerim icin (bkz: 66388136) cemil baba icin ise (bkz: 74025636). fakat sunu da ekleyeyim, gecen hafta gulluogluna gittim, kaliteyi baya dusurmusler. kuru baklava icin agam > gulluoglu derim; ama daha iyi kuru baklavalar da var.

not3:
    lokma, sambali tarzi tatlilar cok hosuma gitmiyor. cocukken severdim ama buyuyunce basit ve asiri bogucu geliyor.

not4:
    bhu, sutcicegi vs yerleri de denedim, guzel yapamiyorlar. misal emirgan sutis daha iyi.

not5:
    iyi dondurmaci, sicagin altinda dondurma satan degildir. malzemenin kalitesi cok onemlidir. burda izmir merkez civari listelenen cogu yere gittim; bir mado kalitesini gecemeyen mekanlar listelemisler. ayrica buz+seker olan sorbet dedigimiz seyi dondurmadan saymiyorum ben; ondan dolayi bana gidipte framboazli sorbet onerip durmayin.
  • tatlı ikamesi en kolay şeylerden biridir. cuma çıkışlarında 1 liraya aldığımız kerane tatlısı da bimden alınan sütlü tatlılar da yeterince iş görür.
  • kemeraltı’nda süt çiçeğini bilmeyen insan beyanı.bostanlı’da bravo da enfes dondurmacıdır.
  • hayatında kemeraltı'na gitmemiş; bizim lokanta'da, mahmut usta'da, meşhur hisarönü şambalicisi'nde ve daha nicelerinde bir şey yememiş yazar hezeyanı. izmir alsancak'tan ibaret değil.
  • doğma büyüme izmirli olarak şunu söyleyebilirim ki izmir'in yeme içme kültürü rezalet.

boyoz var nedir boyoz peki? hamur ve yağdan oluşmuş ve dışarıdan gelen kime yedirdiysem asla bir daha yemediği bir börek

söğüş var; nedir söğüş? dil yanak beyin gibi hayvanın ne kadar sakatat yeri varsa yapılan bir ara öğün yemeği ;

zeytinyağlı yemekler zaten yunan ve rum kültüründen kalmış yemekler ki bu yemekleri muğla yöresinde daha güzel bulursunuz.

tatlı konusunda arkadaşa katılıyorum asla ama asla izmir'de tatlı konusunda sıkı bir marka yok. lokmayı tatlı diye iteleyen adam zaten anadan doğma yemek ve damak özürlüdür.
  • tatlı, tatlıcı yok he mi?

alın size zeytinyağlı baklava:
    https://www.youtube.com/watch?v=nf_e-hyeovy

alın size şambali:
    https://www.youtube.com/watch?v=c55twkjrrt4

alın size izmir bombası:
    https://www.youtube.com/watch?v=arka3s_vgkm

alın size incir tatlısı:
    https://www.youtube.com/watch?v=ptniqmrkojq

alın size foça dondurması. damla sakızlısı da var keçiboynuzlusu da:
    https://www.youtube.com/watch?v=-ccnj3m5-fo

bilip bilmeden konuşup sinir etmeyin adamı.
  • bravo adını görünce geldim. insanlar nasıl bravo'da dondurma için o kadar sıra oluşturabiliyor anlamış değilim. bildiğin fabrikasyon, buram buram şekerli dondurma. mado'nun şeker ilavesiz incir, bal badem, hurmalı falan dondurmaları var, bence sınıfı geçiyor. o da izmirli değil zaten.

ben çok fazla şekerli olmayan tatlıları severim. urla'da baristocrat diye bir 3.nesil kahveci var. tatlıları öyle mükemmel değil ama izmir şartlarında güzel, yenebilir, şekeri abartmamış tatlılar. tavsiye ederim.

edit: bir de urla bağ evi var yağcılarda. oranın menüsünde de sadece panna cotta var ama tek bir tatlı yapıyorlar, onu da güzel yapıyorlar. tabi bu da izmir'e özgü değil.

baklavayı ben internetten sipariş veriyorum. gaziantep koçak'tan sipariş etmek daha kolayıma geliyor.

ayrıca tire'de güzel tatlılar var. karadutlu lor, ceviz krokan, tahinli muz vs.
    yemek olarak ta git tire'de kuzu etli şevketibostan ye, mis gibi. tire adeta bir gastronomi cenneti zaten.

biri de beğendik abi yazmış, beğendik abi'de fena değil ama yemeklerinde bence çok fazla tuz kullanıyorlar. onun yerine güzelyalı'da enginar var gidin bir alaşehir kapaması yiyin-on numara yaparlar-, bir soğan yahni, et yahni yiyin. ben triliçe sevmem diye düşünürdüm, geçen orada bir triliçe yedim, o da fena değildi. ya da narlıdere'de şen mantı var, oranın da ev yemekleri fena değil.

kalitesiz, kalitesiz reyhan, bravo, veli usta bıdı bıdı yazıp durmayın artık. hele o bomba tatlısının avamlığına girmeyeceğim bile. ayrıca o türkiye'de yapılan waffle'lar yurt dışındaki rakiplerini görse ağlar. bravo zaten çok overrated, yıllar önce güzeldi. reyhan'da sadece özel yaptırdığında güzel. sevinç desen bizim şirkette birinin doğum gününde sevinç'ten pasta yaptırılırsa kızıyoruz. veli usta da zaten bravo'yla aynı bok. geçen unutup aldım çeşme ılıca şubesinden, tadına bakınca direkt çöpe attım. insanlar ne kadar çok şeker yediğinin farkında değil. o kadar şeker yiyeceksem gider baklava yerim. ayrıca alaçatı, çeşme vs. diyince insanlar bir şey sanıyor. bir tane adam akıllı kaliteli kahve ve kaliteli tatlı yapan yer bulamıyorsun. çok yer denedim, urla'da baristocrat ehven-i şer yani.
  • izmir'in tatli kızları var daha nolsun *

(bkz: başlık açarken dikkat edilecek hususlar)