şükela:  tümü | bugün
  • büyük çoğunluk aksini düşünse de, öyle olmasını temenni etse de maalesef sonuç yine bellidir. evet.
  • değildir. bu sefer kaybedecektir. kendi seçmeni bile ( fanatik ve nemalananlar hariç tabi) artık bıkmaya başladı içi boş söylemlerden. sonuç olarak;

"bu film biter"
  • buyuk bir enkaz devralcak. ıhale ona kalmasa bari..
  • oy oranınız %40 larda gözüküyor diyen bbc muhabirine bile hayır diyememiştir.
  • 7 haziran ve 16 nisanda yapılanları düşününce doğru olan önerme
  • bu erken seçim çok önceden planlanmış bir şey olduğu için,tüm şartlar da buna uygun hale getirildiği için,şimdiye kadar hiçbir seçimi kaybetmediği için kaçınılmaz olan gerçektir.kimse farklı senaryolar üretmesin.secimin kazananı belli.
  • kazanabilir, olabilir. elbette bu seçimlerde erdoğanın başkanlığı kazanma ihtimali bir hayli yüksek.

yalnız bu durum ne ifade edebilir bu saatten sonra, ben onu merak ediyorum. erdoğan seçimi kazanınca ona oy verenler de kazanmış mı sayılacaklar, nedir yani?

tokatlıyım ben, doğma büyüme. çok şükür koduğumun memleketinden üniversiteyi kazanır kazanmaz siktir olup gittim ve bir daha da dönmedim.

böyle söylediğime bakmayın. memleketimi çok severim aslında. sevmediğim şey insanları. sebebi de, işte tam da bu erdoğan kazanınca veya kendileri gibi düşünen birileri seçim kazanınca, kendilerinin de kazanmış olduklarını zannetmeleri, zırcahil olmaları, ellerindeki imkanları sürekli inkar etmeleri.

tokat, tarihi bir şehirdir. selçukluların bıraktıkları bir yığın eser vardır. yeşil bir şehirdir sonra. öyle köyleri vardır ki, cennetten bir parça gibi. envai çeşit bitki yetişir, hayvan yaşar bu şehirde. toprağına tükürsen, ot biter. o derece verimlidir toprakları. ermenisi, rumu, türkü, çerkeziyle bir çok millet kendisinden bir şeyler katmıştır bu şehre. mutfağı, sokağı, köyleri hep bu kültürlerden izler taşır.

ama son 15 senede o kadar geriledi ki bu şehir, bu kadar bereketin içinde bu kadar kısırlaşmayı başarabilmek, şehri yaşanmaz hale getirebilmek için hakikaten uğraşmak lazım.

akpnin katıldığı ilk yerel seçimlerde insanlar akpye oy verirlerse şehrin daha fazla yatırım alacağını düşündüler. önceki belediye başkanı da güçlü bir adaydı halbuki (bkz: nizamettin aydın). belediye seçimlerini akp kazandı. ilk icraatleri tarihi meydanın içine etmek oldu. şaka gibi lan, şu camiinin etrafını otopark yaptılar resmen. bir tane mecburiyet caddesi vardı. böyle daracık bir cadde. belediye başkanı o caddeyi ikiye böldü ve büyük bir belediyecilik başarısı olarak göt kadar şehirde trafik yaratmayı başarabildi! sonra bu durum tepki çekti herhalde ki, seneler sonra akpnin yeni belediye başkanı bu yolu tekrar birleştirerek halkın büyük takdirini topladı!

tokatta belediye seçimlerinin yaklaştığını kaldırımların boyanmasından anlayabilirsiniz. belediyecilik, bunu gerektirir çünkü.

hadi belediyeyi geçelim, akp iktidarı döneminde bu şehirde çok bir sanayi varmış gibi elde avuçta olanlar da satıldı, kapatıldı ya da özelleştirildi. telekom özelleştirildi, çalışanları mağdur oldu. gerçi çok acıdığımı söyleyemem onlara. bütün gün yatıp, iş yapmaları gerektiğinde de vatandaşı azarlıyordu çoğu. tekel fabrikası satıldı. vekili (bkz: zeyid aslan) tekel satılırken "eğer fabrikayı kapatırlarsa ilk önce ben tepki gösteririm zaten" demişti. tepkisini de göstermiş olmalı ki tekrar tekrar seçildi ve kadın gazetecilere yaptığı hakaretlerle olsun, mecliste savurduğu yumruklarla olsun, tokatı çok güzel temsil etti.

şehrin tarihi sokakları şimdi bomboş. bir tane ufak avm diktiler, sanırsın 150 bin nüfuslu şehrin hepsi orada yatıp kalkıyor. üniversite öğrencilerinin şehirle bir bağı kalmadı. zaten şehir halkı da onlardan pek memnun değildi ama böyle de memnun değiller. öğrenci şehre para bırakmıyormuş artık, öyle diyolla.

şimdi şeker fabrikası da satılıyor herhalde. gerçi o farbrika çalışır durumda mıydı onu da bilmiyorum. umursamıyorum da açıkçası.

binlerce yıllık tarihi var bu şehrin. asırlar önce yapılmış türbeleri var. geçen senelerde o türbelerden birisine bir ayakkabıcı dükkanı açmışlardı. şimdi kapandı. başka bir ticarethaneye çevirilmişti en son gittiğimde. ayakkabıcı iflas etmiş herhal.

moğol işgalleri döneminde bile altın çağını yaşamış olan tüccar sınıfı, şimdi kan ağlıyor. zaten tüccarların kendileri bitik bir kere. tüccar dediğin adam bilgili, kültürlü olur. farklı kültürlere saygılı olur. ticaret ahlakı olur. bunlar iki ayak üstünde adam sikme derdindeler. dükkanlarında bangır bangır akp propagandası yapıyorlar, alevi, kürt düşmanlığı yapıyorlar. bir değişik insanlar.

yani bu küçücük şehirde, 16 yıllık akp döneminin getirisi sıfır. belki bir kaç tane akp yandaşı aile ihya olmuştur. ama onların da yarısı fetöcüydü zaten. şimdi kaçacak delik arıyorlar. bir kısmı da dansöz gibi kıvırıyor. 9-10 sene önce fetöcülerin dershanesine gitmiyorum, onlarla takılmıyorum diye bana "sen aptal mısın çocuğum" diye serzenişte bulunan bir vatandaş geçen sene ayak üstü muhabbet ettiğimizde bana "aman bu fetöcülere falan bulaşma. vatan haini bunlar" diye nasihat verdi hiç yüzü kızarmadan.

evet, tokat ölçeğinde konuşacak olursam, akp hep kazandı. bu seçimlerde de kazanacak. tokat ne kazandı peki bu süreçte? ben bunu tokat için soruyorum, bildiğim şehir olduğu için. memleketim olduğu için. siz bunu alın, çoruma uyarlayın, yozgata uyarlayın, tüm türkiyeye uyarlayın.

insanlar kendi zihniyetlerinden olanlar seçim kazanınca kendileri de kazanmış sayıyorlar. ufak bir haz yaşıyorlar. sonra türbeyi ayakkabı dükkanı yapmakta beis görmeyen dangalaklar, ağızlarından tükürük saça saça atatürke hakaret ediyorlar, camileri ahır yapmış diye. atatürk dediğin insan da, bu şehre 15 senede, o çok sevdikleri osmanlının 600 senede yapmadıklarını yapan, ülkenin ilk şeker fabrikalarından birisini açtıran kişi. bu şehrin az çok bir şeyler üretip bir yerlere gelebilmiş ailelerinin çoğu, başarılarını atatürk dönemine borçludur. ama akp kazanacak. umurumda mı? hiç de bile.

bu şehre o kadar memur geldi. atatürkçü bir öğretmenim vardı, allah sağlık sıhhat versin. kadıncağız üç beş tane öğrenciyi bir yerlere getirebilir miyim diye canını dişine takarken, konusu komşusu, meslektaşı olan insanlar kadıncağızı tefe koydular. gomünistmiş. öyle diyorlardı. tayini çıktığında bazı insanlar utanmasalar, kıçlarına kına yakacaklardı.

sonra bu şehirden recep yazıcıoğlu gibi efsane bir vali geldi geçti, ruhu şad olsun. insan şöyle bir ahlak abidesinden hiç mi bir şey kapmaz yahu? ha ama hakkını verelim, kaptılar. bir çok binanın, parkın ismini falan yazıcıoğlu yaptılar. ama hepsi o kadar.

bu şehirden gazi osman paşa gibi bir plevne kahramanı çıktı. şimdikiler de ondan aşağı kalmıyorlar gerçi. tankın egzozuna tişört falan tıkıyorlar.

velhasıl akp kazanır, erdoğan kazanır da sen ne kazanıyorsun be kardeşim? şehrin ne kazanıyor bu işten, memleket ne kazanıyor? biraz da onları konuşsak ya.
  • kazanacağı gün ışığı gibi aşikar. 1. veya 2. tur ama kazanacak.
  • geçmiş seçimler referans alınarak göklerden gelen kararın bu defa da teğet geçmeyeceği kanaatinin oluşmasına sebep olmaktadır.

selam ve dua ile.