185 entry daha
  • ekmek iki lira olduğunda
    süt 10 lira olduğunda
    et 100 lira olduğunda
    beyaz adam betonun yenmeyen bir şey olduğunu öğrenecek.
  • yeni mi fark ettiniz birader
  • 300 gramdan 2 çeşit peynir aldım. tahmin et... 600 gram peynir. yarım kilonun 100 gram üstü 40 lira tuttu. pazardan al diyen arkadaşlar; avcı toplayıcılığı çağlar önce geride bıraktık. kendine saygısı yoktur. iki sene önce peynirler böyle miydi?
  • bir paket bez, 3-5 zıbın ve üç parça kıyafet alarak 600 tl harcadık. evet, 600 tl. alışveriş yaptığımız yer de e-bebek. hani öyle pahalı,kalburüstü bir yer de değil. üstelik bunları çocuk maksimum 1 ay kullanacak.
    dışarı çıkıp yemek yemiyoruz.çayımızı bile genellikle termosa koyuyoruz.
    3 sene evvel evde yemek yemez,sinema-tiyatro-konser binumum etkinlikleri takip ederdik. öyle bir düşüş.
  • karı koca çalışıyoruz. 2 çocuk ilkokul/ortaokul devlette okuyor, ev kredisinin 2 yılı kaldı ama toplam maaşlarımızın %10'u civarında şu an (zamanında evi almasak kira yükselişleri sebebiyle bu evde oturamazmışız artık ). kalan maaş ile temel ihtiyaçlarımızı zor çeviriyoruz. yaklaşık 3 yıldır yalnız aile büyüklerinin yazlığında tatil yapıyoruz, kampanyası/indirimsiz tek alış verişimiz yok buna rağmen geçen çocuklardan büyük olan gezi var dedi aklımı oynatacaktım.

şaka maka değil çakılarak düştü alım gücü, allah sonumuzu hayır etsin.
  • alım gücünü geçtim almaya yeltenme gücü bile yerlerde. misal araba alacaksın; biraz paran var ve geri kalanı kredi çekerim diye düşünüp uygun araba bakmaya başlıyorsun. saatlerce siteden siteye, eş-dostan galeriye dolaşıp sonra fiyatlardan dolayı enerjin düşüp boş ver amk deyip vazgeçiyorsun. bu alkolde bile aynı; rakı almaya çıkıp boktan şarapla eve dönüyor insan.

artık şaka maka değil dibine kadar görülen düşmedir. ambalaj hilesi ile bile bu durum artık engellenememektedir.

fiyatları artmasına rağmen 200 ml küçük sütler artık 180 ml, %4 yağ oranı olması gereken tam yağlı sütler artık %3 yağlı ve fiyatları 5-6 tl arası.

bu gözler 175 ml ayran, 26 gr gofret (50 gr'dı), 60 gr salam, 60 gr. çikolata (80 gr'dı), fiyatları uçup 525 gr!1!!!1 peynirleri artık devamlı görmekte.

artık sizin uçan ekonominizin, nasıl uçtuğunu reyonlarda artık halk görmekte. bim'de bile herşeyin fiyatı uçmuş :(
  • oo kardeş internet bağlatmışsınn
  • aynı listeyle gittiğim markette her ay en az 40tl artışla aldığım aynı ürünler... enflasyona bakarsak aylık 5-10 tl falan artış ile almalıyım oysa, biri bizi gözetliyor olmalı.
  • her yer trafik ne alım gücü. o götler o arabalardan inecek bu sene değilse seneye.
    not; arabam var ve ayda bir belki biniyorum.
  • türkiye cumhuriyeti'nin son 30 yıldaki fabrika ayarlarına geri dönmesidir. alım gücü zaten inanılmaz suni bir şekilde yükselmişti, o beğenmediğimiz akp hükümeti dünyadaki düşük faiz rüzgarında öyle bir sörf yaptırdı ki bize, hiç bir katma değer üretmeyen bir insan güruhu olmamıza rağmen sokaklar sıfır arabalarla, clio'yu beğenmeyen milyonlarla, yepyeni rezidanslarla doldu.

şimdi eski halimize geri dönüyoruz - arabanın ev parası olduğu, ithal malların pahalılaştığı, borçlanmanın ve kredi çekmenin nispeten zorlaştığı doksanlar dönemindeyiz aslında. bunu öngörmek için einstein olmaya gerek yoktu, fabrikası olmayan bir ülkenin halkının, sırf turizm ve beton ekonomisi ile bu lüksü sürdüremeyeceği açıktı.

bunu öngörenler, ya yurtdışına gitti şu an yüksek döviz kurunun rüzgarında hayatının birikimini yapıyorlar, ya da türkiye'de döviz kazanıyorlar, türkiye'de avrupalı'dan fazla kazanıyorlar. bence sürekli şimdiye odaklanmak yerine, hatayı biraz da kendinizde aramalı ve türkiye tarihini neden okumadım ve anlamadım, tarih tekerrür ederken neden ofsaytta kaldım diye hayıflanmalısınız. hala rakamlar kötüye gidiyor diye çemkireceğinize, halinize üzülün, rakamlar ortada: https://www.cnnturk.com/…ocak-ayinda-yuzde-90-artti
243 entry daha
hesabın var mı? giriş yap