• başka ülkelerde insanların "abi türkiye diye bir ülke var günlük 10 dolara çalışıyorlarmış., 10 dolar ya! yatıp kalkıp şükredelim" diyecekleri ülke konumuna gelme durumumuzdur.

ama şükredelim başka ülkelerde günlüğü 1 dolara çalışanlar var.
  • 280$ oldu iyi mi sene sonuna 200$ da anlaşırız
  • bugün itibariyle dolar 5.1 i gördü güncel asgari ücret 1600tl. dolar karşılığı 310 usd civarı yapıyor. umarım eski doğu bloku ülkeler gibi fuhuş ihraç etmeyiz.
  • sovyetleri yaşamadan eski sovyet ülkesine bağlamak. 2012de moldovaya gitmiştim orda böyle anlatıyolardı bizdeki memur 400dolar alıyor diye. hey gidi hey.
  • artık 228$'dır. 15 sene öncesine döndük.
  • bizim medya, her allah'ın günü, çin'de işçilerin günde 1 dolara çalıştırıldığını, acı çeken işçi fotoğraflarıyla manşete taşıyor.

az önce ufak bir google aramasıyla çin'de asgari ücretin 354 dolar olduğu bilgisine ulaştım.

yani çin'de asgari ücret, bizden daha yüksek.

kuzey kore benzeri ağır bir kara propaganda ikliminde yaşıyoruz; aman diyeyim aklımıza mukayyet olalım arkadaşlar. *
  • durduramıyoruz 250 dolar oldu.
  • asgari ücret 228 dolara düştü diye yalan söyleyip algı kasmayın nan!
    az önce baktım, asgari ücret şu anda 232 dolar.
    aradaki 4 dolar farkla kilosu 7 liradan 4 kilo patates alınır o parayla.
    yapmayın!
  • ben bunu yazarken 255 $'a bile düşmüş olabilir.
  • türkiye'de 2015'te yapılan düzenleme ile beraber asgari ücret kavramının "agi dahil" olacak şekilde konuşulması kararlaştırılmıştır.

buna göre agi olmaksızın çıplak asgari ücret 1.450,91 tl'dir. bu da 210 usd'ye denk gelmektedir.
hesabın var mı? giriş yap