şükela:  tümü | bugün
 • sakal bakımı erkekler için önemli bir konudur. aramızda her ne kadar sahalın bahımı mı olur lan? diyecek olanlar olsa da evet arkadaşlar sakalın bakımı olur, ve de önemlidir.

  öncelikle bu konuya niçin değiniyorum söyliyeyim;

  zaman zaman sakalımı uzatmak istemişimdir, ancak her seferinde bir şeyler oldu ve ben sakalımı kısaltmak zorunda kaldım. nedenlerine gelirsek tabii ki en büyük nedeni dayanılmaz kaşıntı hissiydi. şimdilerde sakalım her zamankinden daha uzun. bunun nedeni ise yaptığım bakımdı.

  öğretmen mode on

  şimdi maddeler halinde inceleyelim;

  * şampuan kullanın

  birçok erkeğin sakalını yıkamadığını, yıkasa da vücudu için kullandığı kalıp sabunlardan ya da yüz temizleyicilerden faydalandığını biliyoruz. yapmayın. sakal için geliştirilmemiş bir ürün kullanmak hem sakalınızı hem de sakalınızın altındaki deriyi kurutacak ve ortaya kepeklenme, pullanma ve kaşıntı gibi cilt problemleri çıkaracaktır. sakalınıza saçınıza davrandığınız gibi davranın ve onu düzenli aralıklarla nemlendirici bir şampuan ya da kepek problemi gözlemliyorsanız, kepeğe karşı etkili bir şampuan ile yıkayın.

  * kurutun

  kurulama konusu yine elzem. sakalınızı nemli bırakmanız, kireçli suyun cildinizde kurumasıyla beraber cilt kuruluğuna ve bu da yukarıda bahsettiğimiz problemlerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. sakalınızda kalan suyu önce havluyla, ardından düşük sıcaklık ayarında çalıştırdığınız bir saç kurutma makinesi ile kurutun. hem yıkama/yıkanma hem de saç kurutma makinesi ile kurutma esnasında sıcak ayarlardan kaçınmaya özen gösterin. sıcak, cildinizin sağlıklı kalmak adına doğal olarak ürettiği yağların azalmasına sebebiyet verecek ve cildinizi tahriş edecektir.

  * tarayın

  tarama işlemi saçınızda olduğu gibi sakalınızda da kıl köklerini eğitecek ve sakalın belli bir yönde uzamasına ve buna ek olarak sakalınızın düzgün görünmesine katkıda bulunacaktır.

  ve tabii ki arada sırada sakalınıza şekil verdirin, kıvırcıklaşan sakallarınızı ucundan aldırın.

  naçizane tavsiyem kestirme işlerini mahalle berberlerinizde değil de bu işi profesyonel yapan kuaförlerde yaptırmanız.
 • sakal bakımı için türkiye'de ulaşabileceğiniz markalar:

  billy jealousy
  proraso
  the bearded man co
  luis bien
  dear beard
  depot
  sakal baba*
  glad*
  neville

  bu markaları bulabileceğiniz siteler:
  sakal baba
  billy jealousy
  razorus
  misadam
  hipicon