şükela:  tümü | bugün
 • sakal bakımı erkekler için önemli bir konudur. aramızda her ne kadar sahalın bahımı mı olur lan? diyecek olanlar olsa da evet arkadaşlar sakalın bakımı olur, ve de önemlidir.

  öncelikle bu konuya niçin değiniyorum söyliyeyim;

  zaman zaman sakalımı uzatmak istemişimdir, ancak her seferinde bir şeyler oldu ve ben sakalımı kısaltmak zorunda kaldım. nedenlerine gelirsek tabii ki en büyük nedeni dayanılmaz kaşıntı hissiydi. şimdilerde sakalım her zamankinden daha uzun. bunun nedeni ise yaptığım bakımdı.

  öğretmen mode on

  şimdi maddeler halinde inceleyelim;

  * şampuan kullanın

  birçok erkeğin sakalını yıkamadığını, yıkasa da vücudu için kullandığı kalıp sabunlardan ya da yüz temizleyicilerden faydalandığını biliyoruz. yapmayın. sakal için geliştirilmemiş bir ürün kullanmak hem sakalınızı hem de sakalınızın altındaki deriyi kurutacak ve ortaya kepeklenme, pullanma ve kaşıntı gibi cilt problemleri çıkaracaktır. sakalınıza saçınıza davrandığınız gibi davranın ve onu düzenli aralıklarla nemlendirici bir şampuan ya da kepek problemi gözlemliyorsanız, kepeğe karşı etkili bir şampuan ile yıkayın.

  * kurutun

  kurulama konusu yine elzem. sakalınızı nemli bırakmanız, kireçli suyun cildinizde kurumasıyla beraber cilt kuruluğuna ve bu da yukarıda bahsettiğimiz problemlerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. sakalınızda kalan suyu önce havluyla, ardından düşük sıcaklık ayarında çalıştırdığınız bir saç kurutma makinesi ile kurutun. hem yıkama/yıkanma hem de saç kurutma makinesi ile kurutma esnasında sıcak ayarlardan kaçınmaya özen gösterin. sıcak, cildinizin sağlıklı kalmak adına doğal olarak ürettiği yağların azalmasına sebebiyet verecek ve cildinizi tahriş edecektir.

  * tarayın

  tarama işlemi saçınızda olduğu gibi sakalınızda da kıl köklerini eğitecek ve sakalın belli bir yönde uzamasına ve buna ek olarak sakalınızın düzgün görünmesine katkıda bulunacaktır.

  ve tabii ki arada sırada sakalınıza şekil verdirin, kıvırcıklaşan sakallarınızı ucundan aldırın.

  naçizane tavsiyem kestirme işlerini mahalle berberlerinizde değil de bu işi profesyonel yapan kuaförlerde yaptırmanız.
 • sakal bakımı için türkiye'de ulaşabileceğiniz markalar:

  billy jealousy
  proraso
  the bearded man co
  luis bien
  dear beard
  depot
  sakal baba*
  glad*
  neville

  bu markaları bulabileceğiniz siteler:
  sakal baba
  billy jealousy
  razorus
  misadam
  hipicon
 • sakal bakımında en önemli iki şey
  saf zeytinyağı
  organik zeytinyağlı sabun

  nemlendirmek içinse benim erkekler için kendisinize normal bir yüz nemlendiricisini alıp sürebilirsiniz.
  zeytinyağını sakallarınız kendi yüzünüze batmaya başladığında bir pamuğa döküp sakallarınıza ve derisine masaj yaparak uyguluyorsunuz.
  bilginiz olsun, zeytinyağını sakalınızda ne kadar uzun süre bırakırsanız o kadar fayda eder (aynı şey saç için de geçerli).
  herhangi bir kimyasal içermediğinden, evdeyseniz sabah sürüp akşama kadar bırakabilirsiniz. (tabii ki alerjiniz filan varsa aman(!) denemeyin.)
  ardından da yine organik zeytinyağlı sabunla yıkıyorsunuz ve nemlendiriyorsunuz
 • bu yazıda size her seferinde "oğlum kes şu sakalları terörist gibi görünüyorsun" diyen annenin fikrini değiştirecek ya da "uf, kokuyordur o!" diye sizden uzaklaşan platoniğinizi yakınlaştıracak sakal bakımı tavsiyeleri vereceğim.
  öncelikle sakalın gür çıkması ya da uzaması tamamen sağlığınıza, genetiğinize ve testosteron hormonu seviyesine bağlı ancak sakalınızın gür olmasını sağlayan faktörler aynı zamanda kelliği de beraberinde getiriyor. bunlar kontrol edemeyeceğimiz şeyler. bu yüzden neler bizim elimizde ona bakalım. ilk başta şunu bilmeniz gerekiyor. tamam millet genelinde kıllıyız, eyvallah ama sakal şişmanları ya da kötü beslenmeyi sevmiyor. sakalınız olmaz demiyorum tabi ki ya da "benim zaten sakalım var" dediğinizi biliyorum ancak kendi başına bırakırsanız sağlıklı bir sakal olmaz o.
  ilk başta egzersizin ve spor yapmanın testosteron seviyesini artırdığını hepimiz biliyoruz artık o yüzden söylemeye bile gerek yok. egzersiz! şimdi "tamam kardeş bizim zaten fırça gibi sakalımız var" diyorsanız ben de size öyle davar gibi sakal bırakmak yetmiyor derim. madem gür sakalınız var azıcık bakım yapın da ahır gibi kokmayın, sakalınızı tımarlayın.
  öncelikle sakal temizliğinden bahsedelim: (umuyorum ki her gün duş alıyorsunuz ya da en azından yüzünüzü yıkıyorsunuz) sakal da saç gibi olduğu için şampuan ile temizlemelisiniz. ancak her gün değil. haftada en fazla iki kez şampuanla yıkayın. ama öyle bakkaldan aldığın elidorla değil. kafa derisinin ph'ı ile çene ve yanaklarınızın ph'ı farklı olduğundan sakallarınızın pıtır pıtır dökülmemesi için sakal şampuanı kullanmalısınız. imkanınız varsa tabi şampuan sonrası bakım kremi ile de iyice yumuşatın ama elzem değil. temizlik kısmı bu kadar.
  sonraki görev ise sakalı ve deriyi gün boyunca nemli tutmak. yoksa at gibi kaşınırsınız bütün gün ve deriniz dökülür. o yüzden sakal yağı kullanmak şart. duştan çıkınca kabaca havlu ile sakalı kurulayın ve sonrasında sakal yağı kullanın. sakal yağını bulmak artık çok kolay ancak benim gibi uğraşmayı seviyorsanız kendi sakal yağınızı kendiniz yapın.
  yaklaşık bir çay kaşığı yağ çok bile. elinize döktükten sonra ellerinizi birbirine sürtün ve sonrasında sakala dalın. önce çenenin altından parmaklarınızı açıp yedirin ve sonrasında bıyıklar dahil her yere yayın. elle ya da parmakla deriye ulaşmak zor olacağından benim tavsiyem yaban domuzu kılından yapılmış fırça kullanmanız. henüz bir çalışma yok üzerinde ama bu özel fırçaların kıl köklerini uyarıp sakalın daha gürleştirdiğini söyleyenler var, doğru mu bilmiyorum. sakal yağı sürme işlemini günde iki ya da üç kez yapabilirsiniz. ben tercihen sabahları duştan sonra yağ yerine sakal balsamı* kullanıyorum, akşamları ise sakal yağı. sakal balsamı biraz merhem gibi olduğundan aynı zamanda jöle gibi şekil de vermenizi sağlayacaktır. tımarlamayı hergün yapmanızı tavsiye ederim yoksa saç kepeklenmesi gibi deri döküntüleri göreceksiniz.
  sakal sağlığı tamam. şimdi diğer bir önemli konu da sakalın düzgün durması. eğer sakalınız düz değilse kıvırcık ya da dalgalı ise ve düzgün olmasını istiyorsanız deniz tuzundan yapılan karışımlar kullanabilirsiniz. deniz tuzu, yazlıkçıkların bütün gün denizde takıldıktan sonra kalıp gibi duran saçlarının da sebebi. deniz tuzu spreyini de şu şekilde kullanıyoruz: tercihen yağlama işleminden sonra sakalın tamamına sıkıyoruz ve fırça ile dağıtıyoruz. ardından yuvarlak saç fırçası yardımıyla sakalı parça parça tutup içeriden dışarıya doğru düzeltirken sakaldan yukarı bir seviyeden orta sıcaklıkta saç kurutma makinesi ile kurutuyoruz. bir nevi fön çekme işlemi. ve kalıp gibi düzgün sakalımız oluyor.
  bunun dışında "full beard" ya da "yeard" (beard + one year) gibi terimlerle anılan bizim de halk arasında "barzo sakalı" olarak bildiğimiz sakala sahipseniz ya böyle bir sakal bırakmayı düşünüyorsanız tavsiyem düzenli olarak kırıklarını almanız olacaktır. sakal ortalama ayda 1 cm uzarken aynen saç gibi zamanla kırılacağından iki-üç ayda bir kırıklarını aldırın. bu işlemi kendiniz de çelik bir sakal makası* ile ya da tıraş makinesi ile yapabilirsiniz.
  son olarak ahan da sakal yağı tarifi: sakal yağı yapmak için iki belki de üç ana şey gerekli. birincisi taşıyıcı yağlar, iki temel yağlar ve üçüncüsü gerekli olmasa da koyu renkli cam şişe. taşıyıcı yağ olarak bir sürü şey kullanabilirsiniz. ben jojoba yağı, argan yağı ve hindistan cevizi yağı kullanıyorum. temel yağlar ise tamamen burnunuzun direğine kalmış. ben daha çok odunsu kokuları sevdiğimden sandal ağacı yağı ve sedir ağacı yağı kullanıyorum. taşıyıcı yağlardan üç tane seçip 100'er ml karıştırın, sonra da temel yağlardan iki ya da üç tane seçip 2'şer ml taşıyıcı yağ karışımına ekliyorsunuz. bu kadar. imkanınız var ise bütün karışımı filtreleyin ki iki ay içinde bozulmasın. imkan yok ise de karışımı az yapın çünkü günlük olarak çok az kullanıyoruz.
  hadi sağlıklı uzatmalar!