şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nedir bu saçkıran ?

  saçkıran | alopesi areata nedir ?

  saçkıran insan bedeninin kaldıramayacağı ani depresyon ve sarsıntılar sonucunda hızlı bir gelişme gösteren saç hastalığı türüdür. tıp alanında bu güne kadar tedavisi bir muamma olarak kalan ve çaresi bulunamayan bu hastalık geri dönüşümsüz saç kaybı olarak nitelendirilir. saç diplerinde sürekli gelişim göstererek saçların dökülmesine sebep olan bu rahatsızlık bir bağışıklık sistemi sorunudur. kıl oluşumlarının tepkime ile dışlanıp üretimsiz kalma sürecidir. bulaşıcı değildir. herhangi bir mikrobiyal oluşum olmadığı için tıbbi analizlerde hiçbir belirti göstermemektedir.
  çeşitleri

  oluşum çeşitleri ve gelişim aşamalarına göre farklı şekillerde saç kaybına neden olmaktadır.
  asıl yapısı 2 türdür

  a-erkek türü :
  sadece bulunduğu bölgede büyüyerek artan veya belli bir aşamadan sonra büyüme yapmayan ve başka noktalara sıçramayan türdür. her insanda görülebilen bir türdür.

  b-dişi türü :
  öncelikle sabit bir noktadan açılma yapmayan ve çok hızlı bir şekilde saçın diğer bölgelerine sıçrayarak ilerleme yapan türdür. önlem alınmaz ise tamamen saç – sakal – kaş – kirpik kaybına hatta vücutta hiç kıl bırakmayacak kadar şiddete ulaşabilir. yaklaşık insanların % 5 inde bu rahatsızlık görülebilmektedir.

  bu iki ana tür içerisinde dişi türü’nün çeşitleri görülmektedir.

  1-liken:
  saç geneline yayılmış, saç ve sakal genelinde küçük küçük bölgeler halinde ilerleme gösteren türdür. bu tip sorunun geçmesi uzun bir zaman almaktadır.

  2-iltihaplı ve sivilceli :
  liken türünün genellikle baş gösterme şeklidir. saç genelinde iltihap, sivilce ile birlikte ateşli ve ızdırap verici türdür. liken gibi bu tip sorunun geçmeside uzun bir zaman almaktadır.

  3-bölgesel açılma :
  büyüklükleri değişken olarak seyreden, ara sıra yerine beyaz gri tonda saç çıkan ve sonradan tekrardan dökülen bir türdür.

  4-tamamen dökülme : (alopecia universalis - alopecia totalis)
  bu türde hastalar genellikle saçlarının tamamını kaş ve kirpiklerini hatta vücutlarının genelindeki kıl ve tüyleri bile kaybedebilmektedirler.

  nasıl oluşur oluşum sebebi nelerdir

  saçkıranın en belirgin oluşum şekilleri depresif olaylar ve insanın kaldıramayacağından fazla sıkıntı ve strese girmesidir. bu olaylar zaman içerisinde hastalığı uzun zaman önce tetiklese bile genellikle aniden oluşur ve saç kaybına neden olur. insanın beklemediği anda üzücü bir haber alması bile bu olayın başlangıcını teşkil edebilir. bahsettiğimiz etmenler tetikleyici etmenlerdir ama saçkıranın asıl sebebi bu tetiklemeler karşısında bağışıklık sisteminin kıl köklerinin üretimini dışlamasıdır. bulaşıcı değildir. yapılan tıbbi tedaviler bağışıklık sistemini baskıladığı için saçlarda kazanım yaşanmasına rağmen hormon seviyeleri normale döndüğü zaman sorun tekrarlamaya ve çoğu kez artma eğilimindedir. hayat şartlarının zorlaşması ve her geçen gün ağırlaşması ile farkında olmadan bu sorunla bizleri her an yüz yüze getirebilmektedir..

  tedavisi mümkün müdür?

  tıp alanında tedavisi için kortizon içerikli iğneler kremler ve kapsüller kullanılmakta olup kimi zaman özel asitli karışımlarla müdahale edilmektedir. kullanıcıların genelinde kullanım bırakılınca tekrar dökülme yapmakta ve artarak dökülmeler devam etmektedir. kimyasal içerik bazında ele alırsak tedavisi pek mümkün görünmemektedir. sadece kullanıldıktan birkaç ay süre sonunda saçlarda geri kazanım yaşanmakta ilaç kullanımlarındaki rutin seyir bozulunca kayıplar daha da artarak devam etmektedir. (aronex tarafından yapılan kişisel görüşmelerden aldığımız yanıtlar doğrultusunda kortizon hormonu içeren ürünlerin geçici fayda olduğunu bilen kişiler ya yeni bir iş müracatı öncesinde yada evlilik öncesinde bu ürünü bilerek kullanmaktadırlar) saçkıran problemi çeken insanlarla yaptığımız görüşmeler sonucunda kullandıkları iğne ve kremlerin kimyasal içeriklerinden zarar görünce bıraktıklarını ve bıraktıkları zaman kayıplarının tekrarladığını tespit ettik. baş ağrısı için alınan 1 adet aspirin ilacının kimyasal atıklarının karaciğerden atılma süresi 6,5 ay olduğunu düşündüğünüz zaman bu tarz güçlü hormonal dengeleri bozacak ilaçların vücuda vereceği zararı tahmin etmelisiniz.

  bahsettiğimiz tıbbi tedavi yöntemlerinin karşısında bu sorundan doğal yöntemlerle kurtulmanız gerçekten mümkündür. önemli olan doğru ürün ve düzenli kullanım olacaktır. sorunu çözerken hem yan etkileri olmayan hemde size uygun ürünü bulmanızdır.

  neler yapmalı, neler yapmamalıyım?

  hormonal dengeleri oynayacak ve derinizi aşırı derecede tahriş edecek mantık dışı olan bütün uygulamalardan uzak durmalısınız.
  küçük ve yeni başlamış sorunlar için saçkıranlı bölgeye sarımsak uygulayabilirsiniz fakat sarımsak ile tuz karışımını üstelik deriyi tahriş ederek uygulamamalısınız.
  kesinlikle barut gibi tehlikeli maddeleri uygulamamalısınız
  zarar vermeyeceğine inandığınız, yan etkileri olmayan, yara yapmayan, iz bırakmayan acı vermeyen ve ne olursa olsun geçmişinde tekrarlama hareketliliği göstermeyen ürünleri tercih etmelisiniz
  https://www.facebook.com/aronexsacbakimurunleri
 • genellikle sıkıntı,stres gibi sebeplerden meydana gelen sakallardaki bozuk para büyüklüklerindeki dökülmelerdir
 • bende stresten dolayi bozuk para buyuklugunde baslayan ve gittikce yayilan bir dokulme oldu. her ikitaraftada genis capli aciklik meydana geldi. sarimsak surme gibi dogal yontemler hic bir ise yaramadi ve doktora gittim. minoxidil verdi ve ozon enjekte etti, 10 gun icinde sonuc verir dedi. yavas yavas duzelme oluyor ama hala bazi bolgeler acik halde.
 • saçı dökülen ya da dökülmüş bir erkekseniz varlığı sizi daha çok üzen hastalık. "saçım döküldü, neyse en azından sakalım var" diyorsunuz sonra bu arkadaş geliyor. öncelikle fazla vakit kaybetmeden bir dermatolog bulun ve gidin. doktor bana alcool camphre verdi, sabah akşam sürüyorum. işe yararsa editlerim.

  editlemek istedim. bahsettiğim ilaç çok işe yaramadı. ilk başlarda yakıyordu ilaç deriyi. az da olsa kıllar çıkmaya başladı. ama uzun sürmedi. bi kaç ay kullanıp sıkıldım. onun yerine doktorun önerdiği sadbe roll on kullanmaya başladım. beyaz kıllar çıkmaya başladı, böyle devam ederse sanıyorum eskisi gibi olur sakalım.

  son edit. sadbe roll on kullanmaya devam ettim. baya bir zaman aldı ama çıkmaya başladı kıllar tekrar.