şükela:  tümü | bugün
 • zamanla kirildikca uclarindan aldirmak suretiyle yapilan islem
 • okulun * vize ve final dönemlerinde gerçekleştirdiğim, artık gelenek haline gelmiş ve arkadaş grubundan da katılımcı bulmuş hareket. efendim "niye"si çok basit; hukuk fakültesi öğrencisi vize ve özellikle final zamanları gerçekten psikolojik ve zihinsel anlamda yorulur. bu dönemlerin çıkışı adeta yeniden doğuş gibidir. bu nedenle saçı ve sakalı dönem boyunca uzatıp (1 er ay senede) sonrasında son sınavdan çıkıp berbere gidip traş olmanın verdiği mükemmel haz mastercard ile dahi satın alınamaz.
  bunun avantajları eğer sakal yüzünüze yakışıyorsa imaj olarak elbette ki vardır, sinerji yaratmaya da yaraması pek mümkündür ancak dezavatajları daha fazladır. örnek olarak vermek gerekirse; efendim spor yaparken yüzün terlemesi sizin teri silmeniz ancak sakalın dibinde olması yüzünden tam olarak terin silinememesi ne demektir bilirmisiniz? irtica sakalı olmadığından ve sadece 1 ay uzatıldığından özellikle sert bir sakal yapısına sahip insanlar, son sınavlara doğru uyumakta dahi zorluk çekebilirler, zira sakalınız kendi suratınıza batar yastığa kafanızı koyduğunuz anda...

  ancak uğur uğurdur diyip yakınmayı da bırakmak lazımdır.
 • "full beard is a pretty tough decision... it kind of becomes a battle. you fight people's attitudes. you fight the heat in the summer. but you keep going."

  alan
 • paradoks içeren durumdur. şimdi diyeceksin ki '' lan hıyar sakal uzatmanın neresinde paradoks var'' ? durum şu, sakalı biz erkekler ekseriyetle traş olmaya üşendiğimizden uzatıyoruz. kim uğraşacak köpükle jiletle falan deyip, bırakıyoruz. iyi çok güzel, ama bir süre sonra sakallara bakım yapmak gerekiyor. iyi kurutmasan kötü koku yapıyor. devamlı yıkamazsan yine kötü koku yapıyor.

  duştan çık, sakalları iyice yıkadın tamam, saç kurutma makinesiyle kurut, üşenmezsen bir de losyon falan sür, amına koyayım, berbere gidip makineyle aldırsam bu kadar iş çıkmazdı başıma. üşenmekten sakal uzatıyorum ama bakımı için daha çok çaba sarfediyorum. lan ne iştir !?
 • - ne zaman okutcaz ? derler

  - hacıya mı gidiyon ? derler

  biraz sivriltirsin

  - başımıza anarşik mi kesildin derler. derler de derler.
 • amacı uzatmak değil kesmemek olan kişi sayısı daha fazladır.
 • fransizlara gore sakal ittirilir, ingilizlere gore buyutulur, turklere gore de sakal birakilir.

  sakal uzatmak, tabiri ise sakalin sac yerine konmasi, belirli bir uzunluk asildiktan sonra bakiminin yapilarak korunmasidir.

  sakal birakmak, 4 ila 6 hafta arasinda jilete veya tras makinesine dokunulmadan gecen zamandir.

  karakterlerine gore degismekle birlikte cogu erkek sakali icin herhangi bir bakim yapmaz.
  enkaz halde disari firlayan ornekleri suradan okursunuz;
  (bkz: bir erkegin hazirlanip evden cikma suresi)

  o nedenle, turkce'de sakal uzatmak yerine sakal birakmak tabirini kullanmak daha uygun olur.

  (bkz: burning beard)
 • bazı köylerde sakal salmak olarak adlandırılan eylem.

  birkaç hafta geçtikten sonra adem elmasının biraz üstünü temizleyerek alttan toplamak kaşıntı olmasını engeller. tavsiye edilir. yoksa tam o boynun boğum noktası acayip kaşınıyor.
 • sanılanın aksine belirli bir süre sakalını hiç kesmemekle olmaz bu iş. bunun adı düpedüz bakımsızlıktır. söylenildiği gibi öyle aman aman özgür bir tarafı da yoktur. sakal uzatmak bir süreçtir. kararlı olmayı, sabır göstermeyi ve emek harcamayı gerektirir.

  ilk aşama karar verme & devamını getirme aşaması. kararlı değilseniz kısa süre sonra pes edersiniz, uğraştığınızla kalırsınız. sınırları belli kesin bir süresi yok ama tıraş olmamaya başladığınız zamandan yaklaşık bir - bir buçuk ay kadar sonra yüzünüzdeki değişimi fark etmeye başlarsınız. kirli sakalın bir tık ilerisine adım atmışsınızdır artık. kararlı biri değilseniz ilk kırılma noktasını tam burada yaşarsınız çünkü:

  - sakalınızda kaşıntı hissedebilirsiniz.
  - soğuk havalarda kıl köklerinde ağrı hissedebilirsiniz.
  - aradan fırlamış, ucu havaya/sağa/sola kalkık kıllarla karşılaşabilirsiniz.
  - saçınız/sakalınız bu zamana kadar istediği kadar düz olsun, sakalınız sanki kıvırcıklaşmaya başlıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

  bunların hepsi doğal şeyler. tek yapmanız gereken duşta saçınızla beraber sakalınızı da diplerine kadar yıkamak, duştan sonra düz bir tarakla sakalın uzama yönünde tarayıp iyice kurutmak. kaşıntı kirden olur, yıkadıktan sonra iyice kurutmazsanız kıl kökleri ağrır, taramazsanız birkaç kıl ya da belirli bir bölge düzeni bozar; kıvırcıklaşmanın da önünü açmış olursunuz. bu aşama sakalınızın yarım santim - bir santim arasında olduğu dönemi kapsar.

  ikinci aşama ise kendine yabancılık & kendini çirkin hissetme & gözle görülür değişim. bu aşamada kendinizi bu zamana kadar olduğunuzdan daha farklı biri gibi göreceksiniz (istisnasız). aynadaki kişi oldukça yabancı biri gibi görünecek. bunları aşabilirseniz, günden güne yeni görüntünüze alışacaksınız. kaçışı yok, bu aşamada kendinizi biraz çirkin hissedeceksiniz çünkü bundan sonraki aşamada sakalınız son halini alacak. bunun için de kesmek, şekil vermek vs. gerekecek. şöyle düşünün: kısa sakalı bir anda uzatamazsınız ama uzun sakalı kısaltabilirsiniz. o son şekli vermek için de elde biraz malzeme olması gerekiyor. bu yüzden sabredeceksiniz, uzatabildiğiniz kadar uzatacaksınız ki son şeklini verirken mümkün olduğunca çok seçeneğe sahip olun. bu aşamada sakalınız büyük ihitmalle cansızlaşacaktır, uçları çalı gibi görünmeye başlayacaktır. türkiye'de pek yok ama yabancı sitelerde tonla sakal bakım yağları var, mutlaka kullanın. ben o kadar para vermem derseniz çeşitli saç kremleri de yardımcı olabilir ( olmayadabilir, garantisi yok.)

  3. aşama bundan sonraki sakallı yaşantınızın ana hatlarını oluşturacak aşama. aynı zamanda nice yiğitlerin telef olduğu aşama. bunca çabanızın boşa gitmesini istemiyorsanız:

  - şekil verme konusunda, özellikle simetri konusunda kendinize güveniniz tam değilse işi bilen birine bırakın.
  - sokak arası berberlerinden uzak durmayın, direkt kaçın.

  peki ne yapacağız bu aşamada? sakal üzerine kurulu, google translate seviyesi bir ingilizceyle anlayabileceğiniz birçok yabancı site var (yerlilere güvenmenizi tavsiye etmem). yüz tipinize, saç-sakal renginize, yaşınıza, statünüze vs. tam olarak uyacak onlarca sakal modelinden birkaçını seçmeye çalışın. seçtiklerinizi berberinize gösterin, fikrini sorun. kestikten sonra istediğiniz gibi olmadıysa bir fotoğrafını çekip bir sonraki kesimde "burası böyleydi ama ben böyle istiyorum " demekten çekinmeyin.

  uyarılar:
  - sakalınız kıvırcıklaştı diye sakın glatt vs. kremler kullanmayın: alerji olabilirsiniz, sakalınızın bütün canlılığını kaybedebilirsiniz:
  - elmacık kemikleri, boyun, favori ve ense traşına ne kadar önem verirseniz sakalınız o kadar güzel görünür. ne kadar uzak kalırsanız o kadar ışid sakalına yaklaşırsınız.
  - bazıları siz sakal uzatırken haddi olmayan saçma sapan yorumlaryapar, unutmayın: gereksiz eleştiri gizli hayranlıktır.
  - tekrar söylüyorum: pırıl pırıl yıkayın, tamamen kuruyana kadar kurutun. kendi halinde kurumaya bırakmayın.
  - sakal uzatırken bıyıklarınıza gereken önemi göstermeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

  başarılar.