şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kazak stepinde, pamir ve tienşan vadilerinde ve doğu iran’da yaşamış iranî göçebe bir kavimdir. achaimenida çağından sonra kazakistan’daki sakalar stepten uzaklaştırılmışlar, pamir civarındakiler ise bin yıl sonra bile esas iskân yerleri yakınında yaşamaya devam etmişlerdir. m.s.ilk bin yılda tarım havzası’nın güney bölümünün hâlâ saka dili konuşan sakinleri vardır.
 • turk kokenli en eski kavimlerden.
  (bkz: iskitler)
  (bkz: scythians)
 • eski ve asıl adı "şevreşk" olan mardin merkeze bağlı köyün resmi adı.

  (bkz: mardin/#24408149)
 • osmanlı devleti'nde ordunun su ihtiyacını karşılayan birlikleridir.
 • aynı zamanda artvin merkeze bağlı bir köy.
 • yakutların asıl adı. biz sakaların torunlarıyız derler. sadece ruslar onlara yakut der.
 • orta asya'daki ilk atlı göçebe topluluktur.

  (bkz: bozkırın kuyumcuları)
 • (bkz: komiklikler)
 • bir adları da iskit. iskitler anadolu'da, karadeniz'in kuzeyinde ve orta asya'nın batısında hüküm sürmüştür. pers kaynakları iskitleri doğu iskitler (orta asya'nın batısındakiler) batı iskitler (anadolu'dakiler) ve denizin ötesindekiler (karadeniz'in kuzeyindekiler) diye üçe ayırmıştır.

  eski yunan kaynaklarında herodot ve hipokrat da iskitlere değinir.

  göçebedirler. ata iyi binerler. silahları oktur. ev yerine kullandıkları arabaları vardır. işlemecilik gelişmiştir. ölülerini mumyalarlar ve onlara dövme yaparlar.

  iskitlerin türk atası olup olmadığı tartışmalıdır. rus araştırmacıları türk'ten saymaz. ama batılılar türk kabul eder.
 • "yunanlılar onlardan “iskitler”, asurlular ve persler ise “sakalar” diye bahseder. onları temel olarak şaşalı cenaze törenleri ve mezarları aracılığıyla tanıyoruz.
  ...

  18. yüz yılın başında, güney sibirya’da gezen kâşifler, manzaranın bir parçası olan bazı eski mezar bölgelerinde altından yapılma eşyalar buldu...
  ilkin peter* tarafından kurulan (rusya’nın ilk müzesi olan) kunstkamera müzesi’nde ve daha sonra hermitage müzesi’nde sergilenen buluntular, bölgedeki ilk bilimsel keşif gezilerinin de önünü açtı ve böylece rus arkeolojisi doğmuş oldu.
  ...

  antik kabilelerin at sürme konusunda daha etkin yollar geliştirmeye başladığı doğudaki bu bölgede, daha büyük sürüler, toplulukların yeni mera alanlarına göç etme kabiliyetini de arttırmaya başladı.
  ...

  hızlıca toplanma ve mevsimlere uygun biçimde hareket etme ihtiyacı nedeniyle, bir göçebenin kişisel eşyalarının taşınabilir ve oldukça sağlam olması gerekmekte. sakalar da aynen böyleydi; ölüleriyle birlikte gömdükleri nesneler genellikle küçük ve hafif eşyalardı. bunlara küçük içki şişeleri ve keçe halkalarla süslenmiş ahşap kaseler de dahildir.

  onların hayatında bildiğimiz anlamda bir mobilya yoktu ve geride kalan masa benzeri eşyalar çok nadirdi; bunlar da kolayca istiflenebilmeleri için parçalanabilir biçimde imal edilmişti. öte yandan, kalın zemin kaplamaları oldukça dayanıklıydı ve bu durum, pazırık’taki mezarlarda bulunan koyun derilerinin, keçeli kilimlerin ve güzel bir “ithal” (başka bir bölgeye ait) halının varlığının çok da sıradışı olmadığını düşündürüyor."

  emma watts-plumpkin
  http://www.gazeteduvar.com.tr/…savascilari-sakalar/
  https://www.world-archaeology.com/…s-of-siberia.htm