şükela:  tümü | bugün
 • kazak stepinde, pamir ve tienşan vadilerinde ve doğu iran’da yaşamış iranî göçebe bir kavimdir. achaimenida çağından sonra kazakistan’daki sakalar stepten uzaklaştırılmışlar, pamir civarındakiler ise bin yıl sonra bile esas iskân yerleri yakınında yaşamaya devam etmişlerdir. m.s.ilk bin yılda tarım havzası’nın güney bölümünün hâlâ saka dili konuşan sakinleri vardır.
 • eski ve asıl adı "şevreşk" olan mardin merkeze bağlı köyün resmi adı.

  (bkz: mardin/#24408149)
 • osmanlı devleti'nde ordunun su ihtiyacını karşılayan birlikleridir.
 • aynı zamanda artvin merkeze bağlı bir köy.
 • yakutların asıl adı. biz sakaların torunlarıyız derler. sadece ruslar onlara yakut der.
 • iskitler adıyla da bilinirler

  tomris adında kadın hükümdarları da olmuştur.
 • "yunanlılar onlardan “iskitler”, asurlular ve persler ise “sakalar” diye bahseder. onları temel olarak şaşalı cenaze törenleri ve mezarları aracılığıyla tanıyoruz.
  ...

  18. yüz yılın başında, güney sibirya’da gezen kâşifler, manzaranın bir parçası olan bazı eski mezar bölgelerinde altından yapılma eşyalar buldu...
  ilkin peter* tarafından kurulan (rusya’nın ilk müzesi olan) kunstkamera müzesi’nde ve daha sonra hermitage müzesi’nde sergilenen buluntular, bölgedeki ilk bilimsel keşif gezilerinin de önünü açtı ve böylece rus arkeolojisi doğmuş oldu.
  ...

  antik kabilelerin at sürme konusunda daha etkin yollar geliştirmeye başladığı doğudaki bu bölgede, daha büyük sürüler, toplulukların yeni mera alanlarına göç etme kabiliyetini de arttırmaya başladı.
  ...

  hızlıca toplanma ve mevsimlere uygun biçimde hareket etme ihtiyacı nedeniyle, bir göçebenin kişisel eşyalarının taşınabilir ve oldukça sağlam olması gerekmekte. sakalar da aynen böyleydi; ölüleriyle birlikte gömdükleri nesneler genellikle küçük ve hafif eşyalardı. bunlara küçük içki şişeleri ve keçe halkalarla süslenmiş ahşap kaseler de dahildir.

  onların hayatında bildiğimiz anlamda bir mobilya yoktu ve geride kalan masa benzeri eşyalar çok nadirdi; bunlar da kolayca istiflenebilmeleri için parçalanabilir biçimde imal edilmişti. öte yandan, kalın zemin kaplamaları oldukça dayanıklıydı ve bu durum, pazırık’taki mezarlarda bulunan koyun derilerinin, keçeli kilimlerin ve güzel bir “ithal” (başka bir bölgeye ait) halının varlığının çok da sıradışı olmadığını düşündürüyor."

  emma watts-plumpkin
  http://www.gazeteduvar.com.tr/…savascilari-sakalar/
  https://www.world-archaeology.com/…s-of-siberia.htm
 • demek ki neymiş, anadolu kadını uysal değil savaşçıymış, uysallığı da olsa olsa taktikmiş, onlar uysal iskit (sakalar? rus/belarus?) kadınına benzemezmiş. bir özgüvenli kadın tipi de bedevi kadınıdır. biz amazonlarımızı böyle seviyoruz, varsın canımıza okusunlar*. (bkz: anadolu kadını/@ibisile)
 • biz türk'ler birçok millet gibi sakaları kendi soyumuz olarak kabul ediyoruz. diğer milletlere nazaran bu özellik bizde biraz daha fazla var :) sonuç olarak işin doğrusunu bildiğini düşünen varsa kanıt olarak düşündüğü kaynakları bana yeşillendirirse çok sevinirim.

hesabın var mı? giriş yap