şükela:  tümü | bugün soru sor
  • mor ve ötesi gillerden harun tekin ile kargo gillerden koray candemir'in bir araya gelip yaptıkları kabare / konser karışımı bir gösteri. tabi buna ne kadar kabare, ne kadar konser denebilirse. sahneye atmışlar iki çek yat oturmuşlar, ellerine almışlar gitarlarını, güya en sevilen şarkılarını akustik söylüyorlar. yemin ederim, yaptıklarında bir bok yok, sadece isimlerinin ve güzelim bestelerinin ekmeğini yiyorlar. doğaçlama sohbet ediyorlarmış, şarkılarının hikayelerini anlatıyorlarmış, yok öyle bir şey. önceden yazılmış metinleri konuşuyorlar, arada bir koray candemir yapay ve tuhaf tepkiler veriyor. siz kimi yutturuyorsunuz? zaten adam gibi bir şey yapsaydınız, millet kendi aralarında sohbet etmezdi. resmen dinleyici uğultusu arasında konser vermeye çalışıyorlar. o ne öyle, birbirlerine "siz" diye hitap etmeler, "latife yaptım" diye takılmalar. o ne öyle, türkü söyleyeceğiz ayağına ortaokul blokflüt metodu kitabındaki türküleri söylemeler. olum, siz rock'çı değil misiniz, rahat rahat konuşsanıza, arada bir küfür etsenize, doğaçlama takılsanıza, piyasaya veya sisteme laf sokup seyirciye falan giydirsenize. ne bileyim işte, gitarlarınızla, sesinizle atışsanıza. hiç mi kabare izlemediniz amk, hiç mi piano duel falan izlemediniz? hadi bunları izlemediniz, youtube'a falan takılın. show business diye bir sektör var, azıcık keşfedin amk.
  • bir koray candemir feat harun tekin production.

14 ocak'ta izmir'dekine katılma fırsatı buldum. öncelikle, o zırt pırt çişe, su-içecek almaya ya da sigara içmeye çıkan dallamalara kafam girsin. ulan sizin yüzünüzden olaya konsantre olamadık yahu. yetişkin adamsın, çok mu zor çişini tutmak ya da baştan işe öyle gel; su-sigara içmeyi ver. bunu da mı ayarlayamıyorsun 2-3 saat için. ikinci olarak, kendi arasında hayvan gibi konuşan mallara da kafam girsin. yahu siz bir konsere geliyorsunuz, ya şarkıya eşlik et, ya fotonu, videonu çek ya da put gibi otur izle ama niye skimsonik çanta, alışveriş, dizi muhabbetini yapıyorsun bu esnada. harun bile kendisine yakışır kibarlıkta lafını soktu bu hıyartolara ama nato mermer nato kafa olunca eblehçe gülüp alkışlamaya devam etti mallar. üçüncü olarak ortalıkta aşırı dolaşan, dikkat dağıtan bereli-derin dekolteli fotocu abla, sana da kıl oldum. amacın nedir yahu ? iki üç foto çek tamam anladık da, aynı açılardan, aynı yerden aynı enstantaneyi kaç kez çekeceksin daha. dslrın var diye ara güler olmadın, olamayacaksın da. dördüncü olarak da organizatörler, performans başladıktan sonra kapıları kapatın artık, millet geciktiyse giremesin. batıdaki klasik müzik konseri ciddiyetinde olmalı bu işler artık. mecbur muyuz adamlar orda yardırırken kapıdan gürültü ile girenleri ve yerlerini bulma telaşlarını çekmeye...

işin performans kısmı için ise; bu abilerimiz zaten türkiye'de canlı performansta aşmış nadir vokallerden. hoş, canlı şarkı söyleyemeyen kendisine ses sanatçısı demesin zaten ama bu adamların vasatı bile enfes, en boktan günlerinde bile cayır cayır söylerler. yirmi yıllık piyasa tecrübeleri var ne de olsa ama buna rağmen heyecanlanıyorlar ya o tuhaf ;) resmen gergindiler ki buna çok şaşırdım. sanıyorum kafalarındaki "izmir seyircisi" beklentisi çok üst düzeydi, bu da yapay bir stres yarattı... neyse ki şarkıları ardıardına patlattıkça rahatladılar hele koray tam açıldı. iki eleştirim olacak; yıldızların altında, sevda çiçeği gibi parçaları da bekledik ama daha kıyıda kalmış parçaları seslendirdiler, sona sakladıkları meşhurlar hariç. ikinci olarak da kendi aralarındaki muhabbetler iyiydi, hoştu ama bir tık daha az olması lazım. bir iki yerde çok uzattılar ki bence de kendileri de farkındaydı. 3'te 1 geyik, 3'te 2 performans yerine 4'te 1 geyik 4'te 3 performans daha iyi olur ;)

ingiltere de falan olsalardı çok daha farklı yerlerde olabilecekken burada irem derici'den, demet akalın'dan, ceceli'den falan daha az dinleniyorlar ya, böyle piyasanın ben @@xx&!+!+**!! diyerek bitireyim...
  • yaklaşık bir senedir harun tekin ve koray candemir ikilisi tarafından gerçekleştirilen proje. nerden akıllarına geldi bilinmez ama gayet güzel olmuş. 15 ocak 2016 ve 14 ocak 2017 bostanlı suat taşer tiyatrosu konserlerini izledim. ilk izlediğimde "konuşmalar doğaçlamadır" diye düşündüğüm şeyleri son konserde de duymak biraz hayal kırıklığı yaşattı. setlist tamamen aynı değildi. ufak değişiklikler vardı. bir süre daha devam edeceklermiş bu tarz konserlere. özellikle koray candemir'i seviyorsanız gitmenizi öneririm.

14 ocak 2017 konseri setlisti;

1-beyaz
    2-yakın
    3-renklerin içinden
    4-kayıp
    5-re
    6-kar
    7-*burada çaldıkları şarkıyı hatırlayamadım.
    8-keklik idim vurdular
    9-muhteşem bir son
    10-son
    11-nefesini tut
    12-bir derdim var
    13-anlatamıyorum
    14-yeni bir gün
    15-bu işte bir yalnızlık var
    16-eskisi gibi olmaz
    17-kimse bilmez
    18-şairin elinde
    19-kalan giden benim
    20-içini dök
    21-oyunbozan
  • çok merak ettiğim ve sonunda bu ay izleyeceğim proje. harun tekin ve koray candemir'in yıllardır süren dostluğu eminim sahnede çok eğlenceli , keyifli bir enerjiye dönüşüyordur. lakin, son sabah çalmazlarsa kırılırım, onu da şiddetle belirtmek isterim.

edit: çalmadılar ama kırgın değilim. bir de cem yılmaz vardı, bahsetmemek olmaz. adam önümüzde oturdu izledi, çıktı sahneye cambaz söyledi, tabii ki ortama gelmesiyle şakalar, komiklikler...
    demem şu ki, mutlaka gidin görün. adamlara misafirliğe gitmişsiniz de salonlarında sohbet ediyorsunuz havasında. çok başarılı. sesler zaten efsane.
  • cem yılmazın kısaca morkargo dediği performans.
    şu ara sık sık dasdasta,kapalı gişe.
  • ilk gördüğümde sakallı akustik zannettiğim proje. hani yaşları kemale ermiş iki kişi akustik çalacak falan zannetmiştim*.
    uzun bekleyişler sonucunda konser ekibimizle izledik, dinledik. harun tekin'i ilk defa mor ve ötesi'nin 20. yıl konserinde görmüştüm. ondan daha önce ben çok sert ve konuşkan olmayan biri sanıyordum. fakat orda da çok rahat ve muhabbetli bi abimizdi. şarkıların arasında seyircilerle gayet güzel etkileşimi olmuştu. şakalı akustiğe gelirsek, koray candemir ve harun tekin çok güzel bir uyum yakalamış. kendilerinin de dediği gibi gay couple gibi olmuşlar karşılıklı oturunca*. keşke daha fazla bilindik şarkılarından çalsalardı ama neyse artık cem yılmaz'ı sahneye davet ettiler onu görmezden geldim*.
  • türk rock müzik tarihinden en sevdiğim iki ses, şarkı söylediğinde beni alıp başka yerlere götüren iki adam biraraya gelmiş, üstüne kankitoluklarını da eklemişler ve bir gösteri çıkarmışlar ortaya. cem yılmaz'ın fundamentals gösterisinden beri bu kadar güldüğüm bir şey olmamıştı sanırım. 2015 eylül'den beri haberdar olup kaderin çeşitli oyunları nedeniyle kendilerini izleyememiştim. iyi ki izleyememişim, bu kadar istediğim bir konserimsi-şovumsu şey çok daha özel bir hal aldı böylece. her neyse, adamlar ciddi anlamda güldürüyor. bir kısmı yazılmış metin, bir kısmı doğaçlama zannımca ama sorun değil, hepsi yazılı metin de olsa arka arkaya 3 kere izlenebilecek bir performans sergiliyorlar. izlerken sahneye çıkıp yanlarına oturup şarkılara eşlik edesi geliyor insanın. fekat koracııııım dün akşam kalan gideni söylerken iki mısra atladın, fark etmedik sanma. vakti zamanında kargo sevdiyseniz, mor ve ötesi dinliyorsanız, koray candemir gençlik aşkınızsa gidin izleyin bu adamlar ne güzel bir işe el atmışlar.
  • 1 kasım 2017 izmir gösterisinden sonra boy boy laflar hazırladığım konser.

- sevgili harun tekin, ne kadar götüne takarsın bilmem; muhtemelen takmazsın tahmin edebiliyorum ama anlatmam lazım. allah aşkına kötü espriler yapmaya bir son ver. bırak millet seni soğuk, suratsız sansın. ama "klasik-romantik" fıkrasını çok komik diye anlatma, çünkü değil. anlıyoruz bu bir show ve sürmesi gerek. ama ortamı toparlayacağım diye uzun uzun geyikleri sürdürme. kaç defa "ya öf bir yeter ama söyleyin işte şu şarkıyı" dediğimi inan saymadım. en iyi yaptığınız iş müzik, komedi değil.

- koray candemir, seni daha çok sevdim. o cool adamın yanında doğal bir gevşeği de gördüm. zorlama değil, rahat, olması gerektiği gibi.

- playlisti olduramamışsınız. ne demek yalnız şarkı çalmamak, ne demek içini dök çalmamak? hani diyorsunuz üzgün şarkılar gecesi... kala kala "kar" şarkısına mı kaldık? gül kendine albümü baştan sona tüm gece yeter, daha çok yer verin.

- anılarınızı anlatmaya devam edin lütfen. hem aradaki samimiyet bağı kuruluyor, hem de merak uyandırıyor.

- koray'ın "ayıp kadın" lakabını taktığı her ota boka laf atan gerizekalı... 150 milyon yaşına gelmişsin ama öğrenememişsin ki senin o özgürlük dediğin şey ne benim ne de ordaki misafirlerin huzurunu bozmak değil. insanlar senin salak muhabbetine değil; güzel bir gece geçirip, anı yaratmaya geliyorlar. geceyi bok ettiğin için git kendini alkışla.

- ayıp kadına bağıran yürekli kardeşim, sana da helal olsun. toplumda söylenemeyenlere cesaret ettin, tekrar bir alkış.

- sahneye çıkan kedi ve şaka olmayan sözde şakalardan sonra adını kedili akustik ya da geyikli akustik olarak değiştirmeyi de teklif edeyim. emeği geçen ve tüm gece içten içe kurmamı sağlayan herkese de teessüfler.
  • dasdas sahnede 2 defa gittim. ilk gittiğimde muhabbet ve konserin gelişimi güzeldi. cem yılmaz'ın da dinleyici olması güzel deneyim oldu, sahnede "bu ne biçim hikaye böyle" yi birlikte söylediler. ikinci deneyimde sakalı kısmı çok sarmıyor, şarkı listesi küçük değişiklikler dışında baya benzerdi ama dinlemek 360 derece sahnede çok keyifli. bir de genelde birbirlerinin şarkılarını söylemeye çalışıyorlar, bazılarını da düet yapıyorlar, akustik olmasının dışında şarkıyı değişik yorumu ile dinlemek çok hoş. beni vur'u harun'dan canlı dinlemek güzel.

ilk defa gidecekler için son konserden güncel liste de benden amme hizmeti olsun.

23 ocak şarkı listesi

1. yakın
    2. beyaz
    3. renklerin içinde
    4 kayıp
    5. re
    6. kar
    7. karadır kaşların
    8. keklik idim vurdular
    9. muhteşem bir son
    10. nefesini tut
    --- ara ---