• soyledikleri kabul gormeyen/dikkate alinmayan insanlarin sabitle$mi$ serzeni$lerinden birisidir.
    eren, bilge sifatindaki insanlarin sakallari oldugu varsayimindan yola cikilarak "bilge/eren degilizki lafimiz dinlensin" manasi ile soylenir.
    soyleyen ki$i sakal sahibi bir baysa "sakalimizda var ama hala sozumuz dinlenmiyor" gibi esprili bir kalip icerisine sokularak kullanilir.
  • herhangi bir konu hakkında sözünün dinlenmemesinin, hali hazırdaki konumundan kaynaklandığını düşünen kişinin dinlemeyenlere karşı söylediği kinayeli bir sözdür.
  • anlat anlat heyecanli oluyo tepkilerine maruz kalan insanın anlatmaktan vazgeçişi. kabotaj bayramı'nda el öpmek gibi...
  • - pardon bi gelir misiniz şöyle...
    - buyrun??
    - yaaa bak böyle gelirsin lafıma işte...
    - ne??
    - sakalımız yok ki işte lafımız dinlensin...
    - manyak mısınız??
    - köseyim...
  • - ben sana geçen gün söylemiştim hayri, bak dediğim çıktı işte...
    - evet karıcım haklısın...
    - sakalimiz yok ki lafimiz dinlensin!
    - ama yok ki karıcım.
    - yaniii??
    - eee...dinlemedim o yüzden!
    - sus hayri! traş bıçağını al ve yanıma gel.
  • beta ve omega erkeklerin bol olduğu popülasyonlarda "kız değiliz ki dinlenelim" halini alabilir.
  • bahse konu sakal, uzun sakaldır.

hani şu kuşlardan 1-2 saat önce kalkıp, cem-i cümle namaz kılıp sonra hasbihal ede ede evlerine zuhur eden 70+ uzun sakallı kişiler, ya da tarihte önemli rol almış filozofların sakalıdır.

hatunlar sakalı sevebilir yalnız uzun sakalı hiçbir hatun sevmez. niye? dölleme yeteneği çok az olarak görülür. adam 70+ hocu ya da feylesof. bunlardan tasallut beklenmez. ağır başlı adamdır. biri ahireti düşünür diğeri,dünyayı, işi gücü o.

sanırsın alayı aseksüel.

işte bunların sözleri dinlenir. niye?... karımıza kızımıza musallat olmaz eminiz.

biri yaşı itibarı ile diğeri aklı itibarı ile.

işte o sakal bu sakal hocu. ondan hürmet edilesi görülüyor, oh oh! hatunları paylaşırken bir eksi daha. ona eksi bana artı. anlat hocu, lafını dinliyorum. hörmet ederim, saygı duyarım!

yoksa yok efem peygamberimizin sünneti şu...bu...geçiniz...sıradaki!
  • askeriyede geçerliliğini yitiren deyim..
hesabın var mı? giriş yap