şükela:  tümü | bugün
  • bir yiyeceğe konulacak en yanlış isimli pastane mamulu. yiyoz onu biz beyler ya! içinden kıl çıkması paradoksunu düşünmek bile istemiyom zaten. hofff
  • pastahanelerde satılan minik, içinden rendelenmiş kaşar peynir ve ezilmiş beyaz peynirler fışkıran lezzetli yiyecek. bi de boğaziçi pastanesinde bunların büyük sandviç boyutları mevcut.
  • bodrum'un efsanevi köftecisinin adı. artık garaja giderkenki yol üzerindedir, eskiden han'a yakındı.
  • sabah sabah pastaneden göz kararı seçip paket yaptırdığım, kasada ücretini öderken adını öğrendiğim yiyecek maddesi. bunca yıldır yememe rağmen adını yeni öğrendiğime mi yanayım, yoksa ağzıma her maydanoz gelişinde midemin de ağzıma gelmesine mi yanayım şaştım kaldım doğrusu. çok şükür ki böyle günler için beslediğim bir köpeğim var da ziyan olmuyor sakallı, sakalsız.
  • köylerdeki düğün adetlerinden biri. başka yerlerde başka adı vardır belki ama. (yapılıyorsa tabii.) niksaryöresinde adı bu.

gelelim nasıl yapıldığına. köyün delikanlı erkekleri annelerinin giysilerini giyer, yaşmak bağlar yani kadın kılığına girerler. en önlerinde de sakallı, kambur bir başka delikanlı. sakal yoksa kömürle yüzünü boyarlar. bunlar düğün evine gelip oynarlar, yolda da oynayarak gelirler, sakallının ise elinde baston vardır ve onları izleyen çocukları korkutur. arada bir iki de vurur çocuklara. adet böyle ne yapsın.

ayrıca yolda oynarak gelirler cümlesinde geçen yolun ne olduğuna dair iki rivayet var: ya kız evinden erkek evine giden yol, ya da erkek evinden kız evine giden yol.
  • millet teee 12 sene evvel bilirken, pastanelerde bundan istiyorum dedigimden olsa gerek; ben daha bugun ogrendim bu yiyecegin adini.
    lezzetli unlu-peynirli mamullerden.
  • düşkünü olduğum, ölüp bittiğim, yemeye doyamadığım yiyecek. bana deseler ki "neyi yemeye doyamazsın?" ya da "canın ne çeker durup dururken?" diye, cevabım çok net sakallı. hem beyaz peynir-kaşar peynirlisi hem de beyaz peynir - maydanozlusu, ikisi birden alınmalı, hem de bir sürü. sonra da afiyetle yenmeli. ama çok sık yiyemiyoruz maalesef çünkü yoksa kilo yapıyor***.
  • (bkz: ali kırca)
  • pastanelerde bulunan küçük poğaçacıkların arasına kaşar rendesi ya da maydanoz koyulmuş mini sandaviçimsi mamul. o değil de ismini hatırlayamayıp satıcıya "bıyıklı" var mı diye sormamla kahkahalara boğulması bir oldu. yerin dibine girdim sanki.